Slovenská prezidentka Čaputová oznámila, že příští rok skončí ve funkci
Petr JedličkaNejpopulárnější slovenská politička nebude dle vlastního vyjádření obhajovat mandát ve volbách, které se chystají na příští jaro. Za hlavní důvody označila Čaputová ohled na rodinu a nejistotu, zda by měla na druhý mandát dost sil.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se příští rok už nebude ucházet o znovuzvolení. Povtrdila to v úterý zvláštním vyjádřením pro média. Za hlavní důvody svého rozhodnutí označila ohledy na rodinu a pochyby, zda by měla na další pětiletý mandát dost sil.
Pozorovatelé připomínají, že zvlášť opoziční lídr Robert Fico, expremiér Matovič a různí představitelé slovenské krajní pravice na prezidentku v posledním roce takřka neustále útočí jako na někoho, kdo překračuje mandát, slouží Američanům a Sorosovi či prostě nehájí přednostně slovenské národní zájmy.
„Vážim si dôveru všetkých vás, ktorí ju voči mne cítite. Nesklamať ju však znamená robiť túto prácu s plnými nasadením a silami. Inak by sa mi mohlo stať, že prezidentský post bude slúžiť mne a nie ja jemu,“ uvedla sama Čaputová ve svém vyhlášení.
Zuzana Čaputová se stala prezidentkou v červnu 2019 po jedinečné kampani, která probíhala v závěru vlády Ficova Smeru a v atmosféře ovlivněné vraždou novináře Jána Kuciaka. Ač byla původně místopředsedkyní liberální strany Progresívné Slovensko, na prezidentku kandidovala jako nezávislá protikorupční osobnost s podporou celého protificovského tábora.
V závěru kampaně, a poté i ve funkci, proslula Čaputová zdůrazňováním slušnosti, citlivosti a prozápadní orientace. Z těchto pozic kritizovala i poslední Matovičovu-Hergerovu vládu tvořenou stranami, které ji samotnou v prezidentské volbě podporovaly.
Specificky na slušnost odkazovala znovu i v úterním vyjádření. „Dajú sa s ňou vyhrať voľby, vykonávať mandát a byť pri tom najdôveryhodnejším politikom v krajine (…) „Mrzí ma, ak sklamem tých, ktorí očakávali moju opätovnú kandidatúru. Osud Slovenska však nezávisí od jedného človeka,“ uvedla Čaputová.
Komentář●Pavel Hynčica
Slovensko po nástupu úřednické vlády: hlavní linie konfliktu se ještě zvýrazní
Jinak prezidentka připomínala ještě všechny krize, během níž zemi vedla — covidovou, energetickou, inflační i tu související s invazí na Ukrajinu. Slovenský tisk se v této souvislosti rozepisuje o nepříjemných situacích, jimž byly v souvislostí s prací Čaputové vystaveny její dcery.
Prezident má na Slovensku podobné postavení jako u nás. Poněkud širšími pravomocmi disponuje jen během politických krizí.
Další přímé volby slovenského prezidenta by měly proběhnout v březnu či dubnu 2024, tedy za devět až deset měsíců. Žádný kandidát se k volbám dosud oficiálně nepřihlásil. V podstatě jako již téměř jasná se ale vnímá například kandidatura Ivana Korčoka, bývalého ministra zahraničí.
...ale je velká otázka, jak daleko je možno se slušností dojít, když ze všech stran štěkají psi.
Ano, zvolení Zuzany Čaputové do funkce slovenské prezidentky bylo svého času aktem naděje, že přece jenom je možné aby se i do vysoké státní funkce dostala slušná, poctivá, důvěryhodná osobnost.
Nicméně není možno zavírat oči před tím, že její zvolení bylo pouze výsledkem mimořádné konstelace na slovenské politické scéně; zatímco její odchod potvrzuje, že se jednalo skutečně pouze o mimořádně příznivý okamžik, zatímco celkový vývoj slovenské politiky zadává všechny důvody k nejhorším obavám. Staré korupčně-mafiózní kádry slovenské politiky už jenom čekají na svou příležitost, aby se zase dostaly k pákám moci. A - což je na celé věci to nejhorší - mají přitom širokou podporu v slovenském volebním lidu, nevědomém, zmanipulovaném, a v mnohém ohledu s vyloženě reakcionářským smýšlením.