Případ Kočner: dějinná lekce slovenským médiím a poučení pro ta česká
Marián SekerákZpůsob, jakým slovenská média hlavního proudu pojímala kauzu Mariana Kočnera, dává vzpomenout na klasickou knihu Edwarda Hermana a Noama Chomského Výroba souhlasu. Lze čekat sebereflexi? A co si z případu mohou odnést média česká?
Už se to snad může říkat nahlas. Ano, i slovenská „seriózní“, tzv. mainstreamová média šíří fake news. Jak známo, slovenský Denník N zveřejnil tajné informace o hlasování senátu Specializovaného trestního soudu v ostře sledovaném procesu ve věci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové.
Následně informaci (o tom, že dva mužští členové senátu měli přehlasovat jeho ženskou předsedkyni) převzala i další média, včetně některých českých. Bez jakýchkoliv rozpaků a bez položení si dotazu o etičnosti takového kroku.
Několik dnů poté tvrzení slovenského listu vyvrátila předsedkyně senátu a informaci označila za „nepravdivou“. Šéfredaktor deníku posléze suše konstatoval, že nevidí důvod zveřejněnou informaci jakkoli opravovat. Inu, v nastalém bludu je nutno pokračovat. Až do hořkého konce.
Ohlušující ticho
Okamžitě se vyrojily spekulace, že senát možná hlasoval přesně tak, jak bylo deníkem senzačně odhaleno, akorát si soudci nechtěli zadělat na malér (jinak by bylo jasné, že minimálně jeden z nich tu informaci pustil ven), a proto zvolili ústy své předsedkyně krok dementování. Ať je tomu jakkoli, plně se zde obnažil problém etických standardů novinářské práce.
I kdyby totiž informace o hlasování byla pravdivá, žurnalisté tím v honbě za úspěchem a „odhalováním pravdy“ oděné do hávu „veřejného zájmu“ ohrozili prakticky všechny členy senátu. A navíc se nepřiměřeně vměšovali do práce soudu: toho specializovaného, i toho nejvyššího, který bude věc posuzovat dál. A který — jak věříme — je v liberálně-demokratické zemi nezávislý a nestranný.
Každopádně to ticho „názorové sekce“ médií o tom, že jejich kolegové a kolegyně vlastně veřejnost mátli, bylo ohlušující. A výmluvné.
Podle autora se mainstreamová média snažila v případě Kočner ovlivnit slovenské veřejné mínění, takže ti, kteří té masáži podlehli, byli rozsudkem šokováni.
Ale co ti ostatní? Jak o případu psala alternativní média a jak rozsudek přijali jejich čtenáři a posluchači? Potěšilo je soudní rozuzlení? Cítí zadostiučinění, že spravedlnost zvítězila? Škoda, že o nich autor nepodal zprávu.