Slovensko v šoku z vraždy investigativního novináře, zabýval se velkou korupcí
Petr JedličkaPolicie v noci objevila tělo sedmadvacetiletého Jána Kuciaka známého články o pochybných praktikách slovenských velkopodnikatelů. Na Slovensku je běžné novináře ostouzet, vražděni ale nebyli ani za Mečiara.
Údiv, rozhořčení, ale především šok jsou zřejmé od pondělního rána z reakcí, které zaznívají na Slovensku v souvislosti s aktuální zprávou: v noci z neděle na pondělí nalezla policie těla investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušmíroivé s vražednými střelnými ranami v hrudi, respektive na hlavě. Stalo se tak v rodinném domě dvojice ve Velké Mači, třítisícovém městečku v Trnavském kraji.
Teprve sedmadvacetiletý Kuciak pracoval pro portál Aktuality.sk. Investigativně se zabýval jak světovými tématy typu ukrývání peněz v daňových rájích, tak domácími kauzami. Nejčastěji psal o praktikách kontroverzních slovenských velkopodnikatelů Mariána Kočnera, Ladislava Bašternáka či Pavola Ruska, přičemž dva prve jmenovaní platí ve slovenské veřejné debatě za modelové korupčníky využívající vazeb na současný establishment, zejména na dominantní vládní stranu Smer-SD.
Marián Kočner osobně Kuciakovi loni vyhrožoval: „Budem hľadať špinu na tvoju rodinu a zverejním ju. Začnem sa špeciálne venovať vám, vašej osobe, vašej matke, vášmu otcovi a vašim súrodencom,“ měl tehdy říci reportérovi během telefonátu.
Kuciak podal v reakci trestní oznámení, jež policie dosud neprošetřila. Znalci slovenského prostředí varují před hledáním jednoduchých souvislostí, i podle policie je nicméně vražda šetřena jako související s Kuciakovou prací.
„Nasadíme maximálne množstvo policajných hliadok na objasnenie tohto činu,“ uvedl policejní prezident Tibor Gašpar na pondělní tiskové konferenci.
Kuciakova práce a politické souvislosti
Ján Kuciak neměl za sebou nějaká kolosální odhalení, která by vedla k odsouzení zločince či odchodu ministra. Byl znám spíše jako systematicky pracující investigativec upozorňující na dílčí aspekty jednotlivých kauz a kontroverzí, novinář, kterého velká kariéra teprve čeká.
Na Slovensku je v posledních letech běžné, že politikové nebo podnikatelé novináře ostouzejí, přímo k vraždám se ale neodhodlali ani mocní za éry Vladimíra Mečiara. Část pozorovatelů tak začíná dávat Kuciakovu smrt do souvislosti právě s atmosférou celkové dlouhodobé hostility představitelů Smeru-SD, SNS, Kotlebových luďáků a dalších neliberálních stran vůči jiným než servisním médiím.
„Kym nie je nic vysetrene, stabna kultura nam veli byt zdrzanlivy. Ale tu to ide akosi tazko. Vsetko totiz nasvedcuje tomu, ze mafianske praktiky devatdesiatych rokov su spat. A ze stat musi vysetrenie tohto zlocinu uchopit ako svoju prioritu, ak si chce zachovat posledne zvysky dovery. Zabijanie investigativnych novinarov je totiz zabijanim demokracie,“ uvedl ve své reakci známý levicový politolog a komentátor Eduard Chmelár.
Očekává se, že podobně bude v příštích dnech mluvit i pravicová opozice, pro níž je korupce a arogance současné moci dlouhodobě hlavním mobilizačním tématem. Do Bratislavy byl již svolán na středu 28. února protestní průvod mající uctít Kuciakovu památku a apelovat na vyšetření kauz, jimiž se zabýval.
Další informace:
Denník N Investigatívneho reportéra Aktualít Jána Kuciaka a jeho partnerku zavraždili
SME.sk Gašpar: Vražda Kuciaka pravdepodobne súvisela s jeho prácou
Pravda.sk Vražda novinára Kuciaka súvisí s jeho prácou, podľa Gašpara ide o bezprecedentný útok
Aktuality.sk Kočner zastrašoval novinára
Aktuality. Sk Ďalšie zvláštne prevody okolo Kočnera. Súd chce zmazať firmu s dlhom 10 miliónov
Jiří Vyleťal
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/jan-kuciak-italska-mafie-vrazda-novinar-slovensko_1802271845_mos
Doufám, že nikoho nepřejde rozhořčení...
Že to spojení politiky, byznysu a organizovaného zločinu, to je tedy ta demokracie.
A také, co že je to za podivný stát, ta Itálie, která si také říká demokratická a vládne v ní mafie sto a více let a není schopná s ní skoncovat.
A také, jak chtějí evropské státy sdružené v EU řešit problematiku uprchlictví ve státech zmítaných válkami, když nejsou schopny odstranit zločinnost u sebe doma?
A také, co je to za organizaci ta EU, když uvnitř jednoho z jejích států mohou s klidem operovat zločinci stíhaní v jiném státu té samé EU?
A také, jak to ta EU přiděluje dotace, když je s klidem mohou vysávat zločinci? A co to je za státy v té EU, když jejich demokratická, politická reprezentace jim k tomu ještě dělá servis?
Člověku se už nechce ani brečet, když domyslí, k čemu jsme to po Vítězném listopadu dovedli.
Váš Jiří Vyleťal
A zde souhrnná zpráva o zásadnách pohybech ve slovenské politice, který čin vyvolal (http://denikreferendum.cz/clanek/27161-vrazda-slovenskeho-novinare-hybe-tez-politikou-muze-padnout-i-vlada).
Jiří Vyleťal