„Nacisto! Nacisto!“ Demonstraci v Liberci Okamurovi narušili Romové
Vojtěch PetrůV Liberci se sešlo na mítinku pár set příznivců Tomia Okamury. Z demonstrace, kterou narušili antifašističtí aktivisté, byla patrná snaha SPD přitáhnout ke spolupráci Trikoloru, která sama už zřejmě nemá žádné šance prosadit se.
S účastí desítek až nižších stovek lidí zahájilo ve středu hnutí SPD Tomia Okamury na Soukenném náměstí v centru Liberce sérii demonstrací proti vládní politice a prozápadnímu směřování země. Na akci vystoupili politici hnutí SPD, včetně předsedy Tomia Okamury, poslance Jaroslava Foldyny, europoslance Ivana Davida a poslance za Liberecký kraj Radovana Víchy, odborníci spojení s antisystémovou scénou a předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová.
„Politici Fialovy vlády veřejně slibovali, že nechtějí zvyšovat daně, že nechtějí zvyšovat věk odchodu do důchodu, nechtějí Green Deal, a už vůbec nemluvili o výcviku amerických vojáků u nás nebo přímé podpoře jedné válčící straně, která ani není členem NATO, ani Evropské unie, nebo o tom, že chtějí okrást české důchodce, rodiny s dětmi a firmy. Vládne nám doslova banda lhářů, kteří obelhali občany, nevyhráli ani volby do sněmovny, protože milion hlasů propadlo. Dostali se tam jen díky tomu, že lhali ráno, lhali v poledne a lhali večer,“ tepal pětikoaliční vládu Petra Fialy Tomio Okamura v duchu svých vystoupení ve sněmovně a na sociálních sítích.
Poslanec Jaroslav Foldyna vyzval odboráře ke generální stávce a zopakoval, že válka na Ukrajině je zástupným konfliktem USA a Ruska. Europoslanec Ivan David pak mluvil o dalším tradičním mobilizačním tématu dezinformační scény, Zelené dohodě pro Evropu, bývalý předseda Agrární komory Zdeněk Jandejsek o problémech českého zemědělství a loňský senátní kandidát hnutí PRO na Mělnicku, energetik Ivan Noveský, promluvil o drahých cenách energií.
Téměř na závěr akce na pódiu vystoupila jediná řečnice mimo tábor hnutí SPD, předsedkyně Trikolory a exposlankyně ODS Zuzana Majerová. Mluvila o včera podepsané obranné dohodě České republiky s USA, vyjádřila obavu, že prezident Petr Pavel by mohl zpochybnit platnost Benešových dekretů a v souvislosti s jeho nedávným vystoupením na pietě v Terezíně jej obvinila z přepisování českých dějin. Na závěr potvrdila, o čem už se spekulovalo dříve, že SPD a Trikolora budou pokračovat ve spolupráci ze zářijových komunálních voleb a podepíšou spolu memorandum o spolupráci ve všech následujících volbách.
Spolupráce na ultrapravici
„Každá akce vyvolává reakci a demonstrace SPD jsou iniciativou odpovídající na aktivity Ladislava Vrabela a Jindřicha Rajchla,“ komentuje Okamurovu libereckou akci politolog a odborník na populistickou scénu z pražské Univerzity Karlovy Aleš Michal. Okamura už akci podobného rázu pořádal v březnu v Ostravě, další dvě plánuje v červnu v Ústí nad Labem a v Mladé Boleslavi.
Rajchl a Vrabel se podle Michala snaží SPD sesadit z trůnu lídra národovecké scény. „Prostřednictvím akcí podobného typu se snaží Tomio Okamura posílit vlastní legitimitu ve chvíli, kdy jeho pozici ohrožuje mimoparlamentní ruch ulice i antiprogresivistické tažení deklarované hnutím ANO,“ říká politolog.
„Je symptomatické, že se SPD snaží prezentovat jako jediná opoziční alternativa a pro svou komunikaci využívá témata rezonující dezinformačními médii, zejména boj proti obranné dohodě s USA nebo protivládní narativ. Důležitou novinkou je pak těsnější spolupráce s Trikolorou, jejíž strukturu fakticky zničilo Rajchlovo PRO,“ dodává Michal.
Jisté oťukávání je však také vidět i mezi SPD a rajchlovci. Na poslední demonstraci Jindřicha Rajchla v dubnu vystoupil mezi řečníky také poslanec SPD Jaroslav Foldyna a v následném rozhovoru pro Český rozhlas pak exposlanec ČSSD naznačoval, že SPD by mohla spolupracovat s dalšími národoveckými subjekty včetně Trikolory nebo PRO. Sám Okamura pak v rozhovoru pro Českou televizi spolupráci s hnutím PRO nevyloučil, jakkoliv se proti němu naoko vymezil s tím, že na rozdíl od SPD Rajchl nepodporuje vystoupení z Evropské unie.
„Trikolora se vytratila a jedinou šanci, jak se udržet, má ve spojení s SPD — Okamurova strana je v pozici, kdy může Trikoloru udržet na velmi krátkém vodítku, kdy si její lidé nebudou moct vyskakovat a chtít významné posty,“ komentuje vztah obou subjektů politolog a odborník na politické extrémy Jan Charvát z pražské Univerzity Karlovy.
Toho se podle Charváta Okamura po zkušenosti se vzpurným poslancem Lubomírem Volným a europoslancem Hynkem Blaškem, který se nejprve dostal do europarlamentu díky mohutnému kroužkování a tam se choval spíše jako solitér, aby pak hnutí SPD loni opustil úplně, nejvíc bojí. „Chce mít lidi primárně loajální a ne ty, kteří stranu roztrhají. Z toho důvodu nechce Rajchla, protože ten je jednoznačně žralok: asi jako Lubomír Volný, ale schopnější, zkušenější a chytřejší,“ vysvětluje Jan Charvát.
Nejbližší možnost, která ozkouší výsledky spolupráce národovecké krajní pravici, nabízí příští rok volby do Evropského parlamentu. Podle všeho v nich mohou nacionalisté a izolacionisté posílit celoevropsky.
„Nacisto! Nacisto!“ volali na Okamuru Romové
Okamurovu středeční akci se od počátku pokusilo narušit několik desítek Romů, kteří protestovali proti rasistické rétorice politiků hnutí, které vede rétorické tažení proti údajným „zneuživatelům sociálních dávek“. My bychom pracovali, ale běžte se zeptat do firem, kde nás nechtějí zaměstnat, provolávali do megafonu na úvod zástupci romské komunity.
Projevy řečníků se snažili přehlušit pískáním a megafonem, nejhlasitěji reagovali na vystoupení Tomia Okamury a Jaroslava Foldyny, kteří se s nimi snažili z pódia polemizovat. Okamura si s narušovateli zřejmě zprvu nevěděl rady, odmítl ve svém projevu, že by byl rasista s tím, že sám čelil a čelí rasismu pro své japonské kořeny.
Jindy však při výzvách ke klidu zdůrazňoval, že akci narušují „naši romští spoluobčané“ a tvrdil, že mu jiní Romové v minulosti vyhrožovali násilím, a byla mu proto údajně přidělena policejní ochrana. Romové při projevech politiků SPD skandovali a provolávali „fašisti“, „nacisti“ nebo „rasisti“, vyzývali je, ať „jdou domů“ nebo ať je nechají na demonstraci promluvit.
Policisté je zpočátku vyzývali k opuštění prostoru a upuštění od narušování nahlášeného mítinku okamurovců. Když to k ničemu nevedlo, skupinku demonstrujících spolu s organizátory Okamurovy demonstrace obestoupili a oddělili je od podporovatelů SPD.
Čas od času pak z davu demonstrantů proti Okamurovi zazněla i kritika současné vládní koalice. „Nejlepší je Babiš, ten krást nepotřebuje,“ volal jeden ze zástupců Romů. Vzájemné potyčky byly převážně verbálního rázu, pouze když se dav rozcházel, došlo k menšímu pošťuchování mezi některými účastníky.
Část podporovatelů Okamury na přítomné antifašistické protestující vulgárně a místy rasisticky pokřikovala. A v duchu předchozí Okamurovy řeči je vyzývala, „ať jdou raději pracovat“.