SPD chce do europarlamentu s klausisty v zádech. Ohrozit ho může Rajchl i Blaško
Vojtěch PetrůHnutí SPD na kandidátce do eurovoleb posílí politici Trikolory a expředseda Svobodných Petr Mach. Jde o reakci na konkurenci v podobě hnutí PRO Jindřicha Rajchla.
Hnutí Svoboda a přímá demokracie, jak její zástupci avizovali už na jaře, půjde do evropských voleb příští červen v koalici s hnutím Trikolora. První tři místa na společné kandidátce má obsadit současný jediný zbývající europoslanec hnutí SPD Ivan David, předsedkyně Trikolory a bývalá poslankyně ODS Zuzana Majerová a bývalý europoslanec, někdejší předseda Svobodných Petr Mach.
V posledních evropských volbách v květnu 2019 získalo hnutí Tomia Okamury 9,14 procenta hlasů a dva mandáty: jeden pro lídra, bývalého poslance ČSSD a ministra zdravotnictví ve vládě Miloše Zemana Ivana Davida, a pro Hynka Blaška, kterého voliči vykroužkovali z osmého místa kandidátky. Loni v září Blaško z SPD vystoupil kvůli dlouhodobým sporům a od té doby vystupuje jako nezávislý europoslanec v rámci europarlamentní frakce Identita a demokracie.
„Ze strany SPD je to logický krok a reakce jednak na situaci po nástupu strany PRO Jindřicha Rajchla, jednak obecně i na sjednocování zbytku antisystémové scény a otevřené snahy hnutí ANO získat pro sebe hlasy SPD. Okamurovci se tak snaží pojistit si svůj výsledek,“ říká politolog Jan Charvát z Fakulty sociálních věd pražské Univerzity Karlovy.
„Zároveň ale evropské volby pro SPD nejsou zásadní. A tím spíše v momentě, kdy se rozhodla otevřeně podporovat czexit, což zhruba v době před covidem ještě nedělala. Z tohoto hlediska není její vstup do evropského parlamentu pro vlastní voliče úplně srozumitelný,“ vysvětluje Jan Charvát, proč se na přední místa kandidátky SPD dostávají osobnosti jako Petr Mach či Zuzana Majerová. A to navzdory tomu, že má Okamura s politickými solitéry, jako jsou exposlanec Lubomír Volný či právě Hynek Blaško, negativní zkušenost.
Rozhovor●Vojtěch Petrů
Politoložka Guasti: Jsou meze, za nimiž lidé podpoří alternativu k demokracii
Machovu příležitost účastnit se na kandidátce SPD chápe politolog Charvát jako sbližování SPD s okruhem kolem exprezidenta Václava Klause, kam Petr Mach dlouhodobě patří. Mach byl ještě jako člen ODS Klausovým prezidentským poradcem. Po odchodu z ODS založil Stranu svobodných občanů jako ekonomicky důsledně liberální a zároveň vyhraněně euroskeptickou alternativu k občanským demokratům.
Prvních více než osm let také stál v čele Svobodných. V době jejich největší slávy, když se v roce 2014 dostali do evropského parlamentu, byl Mach europoslancem. Na svůj mandát rezignoval před sněmovními volbami 2017 a v Bruselu a Štrasburku ho na dva roky nahradil stranický kolega Jiří Payne. V dalších eurovolbách již Svobodní neuspěli. Exprezident Václav Klaus se v posledních letech otevřeně hlásí k podpoře SPD.
„Machovo angažmá je mimo jiné výrazem celkové personální nouze, která je pro politické strany v České republice typická, ale v případě SPD je ještě více viditelná, a to vzhledem k radikální ideové orientaci i vysoce uzavřené vnitřní struktuře strany,“ říká politolog Vlastimil Havlík z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.
„Těžko odhadovat, jak moc může Mach zvýšit volební zisk SPD. Nevíme, jak bude vypadat kampaň, nicméně předpokládám, že hlavní postavou, byť nekandidující, bude znovu Okamura. Každopádně dlouhodobý Machův až tvrdý euroskepticismus zapadá do stávajících ideových východisek SPD,“ dodává Havlík.
„Myslím si, že na těchto volbách druhého řádu se Okamura snaží testovat, co se stane, když budou na kandidátce výrazné tváře i mimo hnutí. Pokud by tito lidé uspěli — což je dost možné, protože SPD může získat opět dva, či dokonce tři mandáty —, vyšle je mimo českou politiku, do evropského parlamentu,“ říká politolog Jan Charvát. „Okamura v podstatě nemá co ztratit a může jenom získat.“