Komu záleží na lidských právech v Maďarsku? Fialova vláda mlčí
Mikuláš PeksaČlenské státy Evropské unie mají posledních pár dní rozhodnout o podpoře řízení Soudního dvora EU proti maďarskému zákonu, který kriticky zasahuje do práv a svobod LGBTIQ+ osob. Česká republika ale stále mlčí.
Téměř dva roky uplynuly od chvíle, kdy maďarská vláda — ovládaná stranou Fidesz Viktora Orbána — schválila kontroverzní „zákon o zpřísnění postupu proti pachatelům pedofilních trestných činů a o změně některých zákonů na ochranu dětí“.
Skutečným záměrem přijetí tohoto chytře pojmenovaného zákona ve skutečnosti nebyla ochrana maďarské mládeže. Podobně jako u obdobných ruských zákonů na ochranu mravnosti mládeže je útokem na svobodu slova, právo na bezpečné informace a sexuální výchovu. Proti jeho vzniku zákona se hlasitě ohradili nejen lidé v Maďarsku, ale i občanské organizace a političtí představitelé z celé Evropy.
Nelidský zákon
Zákonem chtěl Viktor Orbán záměrně vytvořit clonu, aby odvrátil pozornost od masivní systematické korupce, kterou jeho vláda v Maďarsku dovoluje a jíž se sama účastní. Samotný zákon má přitom drastický vliv na promítání filmů a seriálů, vydávání a prodej knih a výuku důležitých témat týkajících se duševního a fyzického rozvoje mladistvých, které mohou obsahovat LGBTIQ+ témata. Stručně řečeno, nový zákon se snaží v Maďarsku prakticky vymazat existenci osob s jinou sexualitou, než kterou chce Viktor Orbán propagovat.
Knihy obecně se staly obrovským terčem Orbánova diskriminačního zákona. V srpnu 2021 nařídila Orbánova vláda obchodům, aby dětské knihy, které podle režimu propagují homosexualitu, prodávaly v „uzavřeném obalu“.