Obléhání Lützerathu: bourání vesnice kvůli zbytečnému uhlí
Matěj MoravanskýNěmecká policie připravuje vyklizení vesnice Lützerath. Energetická společnost RWE zde chce totiž rozšířit těžbu hnědého uhlí, ačkoli toto uhlí není potřeba. Vesnici před zbořením brání tisíce lidí.
V posledních dnech celým Německem hýbou zprávy z malé vesnice Lützerath poblíž Kolína nad Rýnem. Vesnice leží na okraji hnědouhelného dolu, který vlastní energetická společnost RWE a v následujících měsících jej chce rozšířit. Tým německých akademiků kolem energetického experta Philippa Herpicha však v nedávné studii došel k závěru, že rozšíření dolu a s tím spojené zbourání vesnice Lützerath je nanejvýš sporné; uhlí pod vesnicí jednoduše není potřeba.
RWE vs. Lützerath
Lützerath byl v posledních letech jedním z center snah o zastavení těžby uhlí v Německu. V roce 2013 totiž německý ústavní soud souhlasil s rozšířením hnědouhelného povrchového dolu Garzweiler a s tím spojenou možností vyvlastnění majitelů pozemků v místech plánované těžby. Těžebním rypadlům mělo podlehnout sedm měst a vesnic s přibližně sedmnácti sty obyvateli. Nakonec bylo přesídleno kolem devíti set místních občanů.
Naprostá většina obyvatel se rozhodla ustoupit tvrdému tlaku energetické společnosti RWE, která jim hrozila vyvlastněním. Tedy až na jednoho. Farmář Eckhardt Heukamp nepřijal nabídky kompenzací a rozhodl se s RWE soudit. „Přál bych si, aby vesnice Lützerath zůstala stát, protože tu moje rodina žije a pracuje již ve čtvrté generaci,“ uvedl v roce 2021. Nakonec však farmář musel své pozemky převést na společnost RWE, stejně jako jeho bývalí sousedi. Podle platného horního práva je totiž možné vyvlastnit majitele pozemků ve chvíli, kdy je v sázce bezpečné zásobování energiemi, a vyvlastnění tím slouží veřejnému prospěchu.
Již od rozhodnutí německého ústavního soudu začalo německé klimatické hnutí organizovat obsazení vesnice. Velké kontroverze vzbudil mnohaletý odpor v Hambašském lese nedaleko Lützerathu. Les zvaný „Hambi“ měl rovněž ustoupit těžbě společnosti RWE, ale po sérii okupací rozhodla zemská vláda Severního Porýní-Vestfálska o zastavení těžby. V roce 2020 se tak část aktivistického kolektivu přesunula do Lützerathu, kde založili hnutí Lützerath žije (Lützerath lebt). Hnutí pořádalo v opuštěné vesnici přednášky, procházky a kulturní události. Někteří členové hnutí se ve vybydlených domech usadili a spolu s dalšími hnutími jako Alle Dörfer bleiben nebo Ende Gelände se snažili nacházet cesty, jak domy a krajinu kolem Lützerathu zachránit.
Naději na záchranu vesnice právní cestou však aktivisté ztratili v posledních týdnech minulého roku. Německá federální vláda včetně německých Zelených uzavřela se společností RWE dohodu o zachování zbylých vesnic a ukončení těžby do roku 2030, tedy o celých osm let dříve, než je plánované celoněmecké ukončení těžby uhlí, výměnou za to, že RWE bude moci vydolovat uhlí pod Lützerathem.