Válka na Ukrajině po půl roce: jak vypadají oblasti, kde se bojuje nyní
Petr JedličkaUkrajinská armáda zahájila dlouho očekávanou chersonskou ofenzívu. Bojuje se ovšem stále i jinde. Po čtyřech měsících přinášíme další díl orientačního průvodce po jednotlivých frontách, doplněný o fotografie lokalit.
Dva měsíce po ruské invazi na Ukrajinu jsme zde v Deníku Referendum vydali exkurz s fotkami míst, kde se v příslušné době válčilo. Od té doby uplynuly další čtyři měsíce a situace vypadá v mnohém jinak. Válka stále pokračuje. Změnila se ale místa, jimiž prochází fronta, a s tím i — do určité míry — charakter válčení.
Záhodno je se tak k tématu vrátit. Místa, jejichž jména ve zprávách znějí odcizeně, si zaslouží spojit s konkrétními představami. Nový exkurz zároveň umožní zrekapitulovat, kam se situace v poli od konce dubna vyvinula.
Oblast na sever od Charkova
Druhé největší ukrajinské město Charkov (ukrajinsky Charkiv) leží přibližně třicet kilometrů pod ruskou hranicí. Jeho poloha, a také fakt, že jde o sídlo velikosti Prahy, udělala z Charkova cíl hned v prvních dnech invaze. Charkov se nakonec ubránil a v době publikace jarního exkurzu na konci dubna byla obležena už jen jeho předměstí.
Ještě na jaře se podařilo interventy vytlačit z oblasti zpátky až k hranici. V posledních měsících se nicméně Rusové snaží probít do původních pozic.
Přímo na sever od Charkova se táhne mohutný téměř dvacet kilometrů dlouhý a pět kilometrů široký les Oľchova Balka, kam se před invazí jezdilo mimo jiné pozorovat divokou zvěř — zvláště muflony a sajgy tatarské.
Po asi dvanácti patnácti kilometrech severně od Charkova protíná tento les horizontálně silnice mezi Pytomnikem a Borščovou. Právě po ní — uprostřed lesa — vede dnes na konci srpna k Charkovu nejbližší fronta.
Ruské dělostřelectvo se zatím drží vesměs od fronty dále, a tak do vnitřních čtvrtí Charkova nedostřelí. Na město nicméně stále dopadají rakety.
Frontová linie dále na severozápad je zemědělská, ale mírně zvlněná, bez klasických ukrajinských lánů, zato s velkým počtem vodních nádrží — podobná jako u nás na rozhraní Vysočiny a jižních Čech. Na severovýchod od Charkova pak fronta přechází do stále mokřejších lesů a končí u rozlévajícího se toku Doňce, u severního konce Pečenizské přehrady.
Okolí Severního Doňce
Na jaře se v okolí Doňce válčilo na více místech: u Charkova u Čuhujivu směrem právě k Pečenizské přehradě, na východ od Izjumu kolem Svatohorského národního parku, a především v okolí Severodoněcku — z jedné i z druhé strany.