Ropný gigant ExxonMobil míří před soud. Podle žalobců lhal o klimatické krizi
Adam Rektor-PolánekAmerická fosilní korporace ExxonMobil musí ve státě Massachusetts k soudu. Údajně totiž lhala spotřebitelům i investorům o tom, jak moc se podílí na rozvratu klimatu. Žalob proti fosilnímu průmyslu přibývá i v dalších státech USA.
Jedna z největších ropných korporací na světě, americký ExxonMobil, půjde kvůli svým výrokům o změnách klimatu k soudu. Minulý týden o tom rozhodl nejvyšší soud státu Massachusetts, když definitivně zamítl stížnost, pomocí které se chtěla korporace procesu vyhnout. Oslavné reakce americké občanské společnosti na sebe nenechaly dlouho čekat.
„Rozhodnutí soudu je jasným vítězstvím v naší snaze zabránit společnosti Exxon lhát investorům a spotřebitelům v našem státě,“ uvedla pro média autorka žaloby, massachusettská generální prokurátorka Maura Healeyová.
Podle žaloby totiž fosilní gigant mlžil hned na dvou úrovních. Zaprvé ExxonMobil údajně klamal spotřebitele, když zlehčoval dopady svého byznysu na klima. Spalování fosilních paliv je přitom hlavní příčinou klimatické krize.
Zadruhé měla korporace „systematicky a záměrně“ lhát investorům o vyhlídkách svého podnikání. V době globální dekarbonizace jsou investice do fosilních paliv čím dál rizikovější, což prý korporace nepřiznávala.
Ropný gigant se chtěl procesu vyhnout za pomoci stížnosti, podle níž je žaloba politicky motivovaná a omezuje svobodu slova. Nejvyšší soud státu Massachusetts však tuto stížnost jednomyslně zamítnul v poměru sedm soudců pro, žádný proti.
Žalob vůči fosilním korporacím přibývá, mohou vést k náhradám škod
ExxonMobil navíc nepůjde před soud pouze ve státě Massachusetts. Žaloby proti fosilnímu průmyslu se v USA kupí, uspět mohou mimo jiné v Kalifornii, Coloradu či na Havaji. Ve státě Rhode Island půjde před soud hned jednadvacet fosilních korporací, kromě ExxonMobil například i Shell.
Znění jednotlivých žalob se různí, jejich výchozí argument je však povětšinou stejný: fosilní průmysl lže o změnách klimatu a odvádí pozornost od skutečnosti, že za ně z velké části zodpovídá. V důsledku se klimatická krize prohlubuje, zatímco korporace slaví rekordní zisky.
Argumentaci žalobců napomáhá přelomové zjištění z roku 2015, podle kterého fosilní korporace prokazatelně věděly o hrozbách změn klimatu přinejmenším od sedmdesátých let dvacátého století. Fakta však zatajovaly či o nich lhaly, se záměrem doslova „překvalifikovat globální oteplování z faktu na pouhou hypotézu“.
Pokud bude některý z fosilních gigantů shledán vinným, nepůjde jen o symbolické vítězství klimatického hnutí — ve hře jsou i náhrady škod za újmy plynoucí z klimatických změn. Například v ostrovním státě Havaj stoupla vodní hladina od padesátých let asi o pětadvacet centimetrů — a nyní roste rychleji než kdy dřív. V důsledku roste i frekvence záplav, kvůli kterým musí stát na vlastní náklady přesouvat kritickou infrastrukturu.
Zastánci žalob však věří, že právě takové náklady by měly „hradit ropné společnosti, které po desetiletí klamaly veřejnost, a nikoli […] daňoví poplatníci,“ jak řekl pro média radní havajského hlavního města Honolulu Tommy Waters.
Další informace:
- The Guardian Exxon must go to trial over alleged climate crimes, court rules
- Boston Globe ExxonMobil must face AG Healey’s climate lawsuit, Massachusetts supreme court rules
- Reuters Exxon must face Massachusetts climate change lawsuit, court rules