Průlomový rozsudek nizozemského soudu: nigerijští farmáři porazili Shell
Lucie ČejkováFarmáři z delty Nigeru uspěli u nizozemského soudu ve sporu se společností Shell kvůli únikům ropy, jež jim znečistily pole a vodu. Rozsudek se pokládá precedens zvyšující naději uspět ve sporech s nadnárodními korporacemi.
Nigerijská pobočka mezinárodní korporace Shell nese odpovědnost za ropné úniky ve vesnicích Goi a Oruma v deltě Nigeru. Nizozemský odvolací soud dal v pátek za pravdu farmářům, kteří společně s ekologickou organizací Friends of the Earth (Přátelé Země) v roce 2008 společnost zažalovali.
„Soud seznal, že společnost Shell Nigérie je zodpovědna za škody způsobené úniky ropy. Shell Nigérie tudíž musí farmářům zaplatit kompenzaci,“ uvedl soudce nizozemského odvolacího soudu Sierd Schaafsma při vyhlášení rozsudku. Konkrétní výši finanční kompenzace, kterou nigerijští poškození dostanou, určí další šetření.
„Konečně se Nigerijci, kteří trpí v důsledku těžby ropy firmou Shell, dočkali spravedlnosti,“ radoval se Eric Dooh z vesnice Goi. Jeho otec byl jedním ze čtyř farmářů, kteří před třinácti lety společnost zažalovali. Konce sporu se však nedožil.
Kromě odškodnění musí centrála korporace Shell, jež sídlí v nizozemském Haagu, dohlédnout na svou pobočku v Nigérii, aby zabezpečila ropovod Oruma před dalšími úniky. Podle Přátel Země se jedná o přelomový rozsudek, který připisuje vinu místní pobočce nadnárodní korporace a její centrálu činí odpovědnou za předcházení škodám působeným její činností v zahraničí. Rozsudek lidem ze zemí Třetího světa zvyšuje šance uspět ve střetech s nadnárodními korporacemi.
Případ ještě může pokračovat u nizozemského Nejvyššího soudu. Shell se dál brání argumentem, že úniky ropy způsobila sabotáž. Pokud by se to prokázalo, soudci by museli svá rozhodnutí přehodnotit. Nigerijské zákony, kterými se nizozemský soud řídil, v takovém případě stojí na straně korporace. Soudce odvolacího soudu ale při pátečním vyhlášení uvedl, že pro variantu sabotáže neexistuje dostatek důkazů.
Obyvatelé Nigérie, jejichž životy zatěžuje těžba ropy už od poloviny minulého století, tak mají poprvé reálnou naději, že se dočkají spravedlivého odškodnění. Ropné společnosti působící v deltě Nigeru dlouhodobě čelí kritice místních komunit i ekologických organizací, jednak proto, že odmítají přijmout odpovědnost za úniky ropy, které jsou v zemi na denním pořádku, a jednak pro své blízké vztahy s nigerijskou vládou a jejími ozbrojenými složkami.
Přátelé Země v kontextu vyneseného rozsudku zároveň upozorňují, jak náročné je dosáhnout spravedlnosti pro obyvatele komunit, jejichž kvalitu života nepříznivě ovlivňuje činnost nadnárodních obchodních společností. Doporučují proto přijetí legislativních změn v Evropě i jinde ve světě, které by korporace zavázaly přijmout odpovědnost za dopady svého podnikání v zahraničí.
Společnost Shell má za sebou v Nigérii dlouhou a strastiplnou historii, která kulminovala v roce 1995, kdy podle svých kritiků umetla cestu k justiční vraždě osmi ogonijských aktivistů protestujících proti ropnému znečištění v deltě Nigeru. Poprava spisovatele Kena Saro-Wiwy a jeho osmi druhů vrhá na působení společnosti v Nigérii stín, jemuž neunikla dodnes.
Další informace:
- BBC: Shell Nigeria ordered to pay compensation for oil spills
- Al Jazeera: Dutch court orders Shell to pay Nigerian farmers over oil spills
- DW: Dutch court rules Shell liable for Niger Delta oil spills
- FoE: Nigerian farmers and Friends of the Earth win oil pollution case against Shell in historic ruling