Sociální demokracii nemohou stavět na nohy ti, kdo ji dostali do kolen
Karel MachovecVolební výsledek ČSSD byl zákonitým vyústěním dlouhodobě neřešených problémů, jež korunovala nepřijatelná koalice s Babišovým ANO. Stranu musí převzít lidé jednak nezatížení minulými chybami a jednak ochotní k široké spolupráci.
Volební výsledek ČSSD nebyl bleskem z čistého nebe. Byl výsledkem dlouhodobého dění, přehlížení a zlehčování chyb, absence kritického vyhodnocování působení strany, zásadních nedostatků v komunikační strategii a PR obecně. A také personálního vyčerpání strany.
Není tedy pouze výsledkem působení současného vedení. To však nebylo schopno se s uvedenými jevy vypořádat, ale naopak po posledním sjezdu spíše negativní tendence zesílilo.
Vedení strany, zvolené na sjezdu, s konceptem koaliční spolupráce s hnutím ANO svázalo svoji legitimitu počítaje v to i několikrát nastavené — a poté podlezené — „nepřekročitelné červené“ linie, včetně tolerování podvodu koaličního partnera při hlasování o zrušení superhrubé mzdy. Ve volbách tak o tuto legitimitu přišlo jako celek, stalo se obětí mobilizace společnosti proti Andreji Babišovi, nebylo schopno reagovat na tento fakt v kampani, a pro veřejnost představovalo „ty, kteří drží Babiše u moci“ — jakkoli může být takové konstatování pro některé jednotlivce ve vedení strany zraňující a do jisté míry i nespravedlivé.
Neúspěch ve volbách nelze tentokrát svést ani na vnitrostranickou opozici. Nikdy v historii ČSSD se poražená část nechovala tak loajálně, jako tomu bylo po minulém sjezdu. A dokonce i obvyklé alibi, že za všechno může zlé a nepřející okolí, padá, protože jde už o čtvrté prohrané volby za sebou, a je tedy nejvyšší čas hledat odpovědnost především ve vlastních řadách a ve fungování strany jako celku.
Kdo chtěl, mohl vidět, že personální „model“ ČSSD praktikovaný v posledních letech a založený na vyzdvihování loajálních na úkor schopných, vedl k tomu, že se strana stala nezajímavou jako celek. Dopouštět se názoru nebo dovolit si nesouhlasit znamenalo ostrakizaci nebo vyhnání, zatímco snaživý jedinec s dostatkem hlasů při různých hlasovacích mašinériích zajištěných pochybnými klíči pro účast, byl za zásluhy povyšován, aniž by — čest výjimkám — něco uměl nebo veřejnost zaujal.
Tento model vedl k propadu strany do šedivého průměru, zúžení potřebné personální základny, jejího znechucení a pasivní resistence nebo přímo dalšího opouštění strany. Stačí se pouze rozhlédnout, kolik zajímavých osobností a úspěšných regionálních politiků bylo v minulosti vyhnáno a kteří v nejednom případě dnes úspěšně kandidují za jiné strany.
Proto je zjevné, že jedním ze základních předpokladů nového vzestupu sociální demokracie musí být obnovení vnitrostranické demokracie, a to prostřednictvím rozhodování všech členů strany o zásadních záležitostech personálních, programových, organizačních a ekonomických. V současné době, kdy jsou média možná tím nejdůležitějším hráčem, který rozhoduje o úspěchu nebo neúspěchu strany, je mimořádně důležitá i osoba lídra.
Ostatně to už dlouhodobě svým marketingem předvádí Andrej Babiš, který kolem sebe vytvořil falešnou aureolu téměř bezchybného vůdce a schopného — všehoschopného — manažera. Přitom faktický morální rozměr jeho osobnosti by v době standardní politické kultury vedl k tomu, že by si o něj nikdo neopřel ani kolo.
Budoucí lídr ČSSD bude muset mít nesporně mediální schopnosti, ale bude dost dlouho potřebovat spíše velkou dávku empatie a vyjednávacích dovedností, organizační talent a pevné ukotvení v opravdových sociálně demokratických hodnotách. Bude muset mít odvahu se vypořádat s mnoha dlouho neřešenými vnitrostranickými problémy, omezit vliv různých bratrstev a vzájemně se podporujících politických podnikatelů.
Bude také muset vrátit rozhodování ve straně jejím členům a smířit se s tím, že občas hlasování prohraje. Bude se muset vypořádat s personální agendou, absencí opravdových lídrů a osobností na regionální úrovni. Bude muset mít odvahu oslovit i ty, kteří ze strany v minulosti odešli nebo byli vyhnáni.
ČSSD by se měla vrátit k úspěšnému heslu „Lidskost proti sobectví“ a důsledně ho hájit a prosazovat. Vzpomenout si na to, že v době, kdy byla opravdu úspěšná, tak byla schopna v rámci strany tolerovat poměrně široký názorový oblouk. To musí nový předseda ČSSD obnovit a nastolit — místo urputného boje mezi názorovými křídly vzájemnou toleranci a pochopení.
Nebude ale záležet jen na osobě budoucí předsedkyně nebo předsedy strany, ale spíše na kvalitě celého nového vedení a jeho schopnosti spolupracovat a doplňovat se, ale také na úrovni vedení v jednotlivých regionech a na vůli odstranit dlouhá léta praktikovaný styl personální politiky, kdy nezáleželo na schopnostech, ale na loajalitě k vůdcům.
Nechci, aby potřebná obroda strany byla jenom hrou na oko. Leká mne svolání sjezdu na prosincový termín bez voleb nových a minulostí nezatížených delegátů. Leká mne představa, že napravovat věci se znovu chystají titíž, kteří je už dostatečně dlouho kazí.
Důvěra ve stranu se obnovuje zdola, ale tady zřejmě dochází k tomu, co kdysi ve svém slavném projevu na sjezdu dramatických umělců, který lehce parafrázuji, popsal Miloš Kopecký: „Bereme-li obnovu doopravdy — pak můj neklid má svůj původ v tom, že vidím stále tytéž staré, známé, truchlivé postavy, jak už jsou zase pohotově připraveny se stejně rozhořelými zraky a prsním pathosem, se kterým stačili tolik dobrých věcí pokazit, hlásat nové pojetí a tvářit se, že stačí novým požadavkům. Nestačí. Nemají na to vybavení, nemají na to orgány, mají včerejšek příliš pod kůží, ve všech pórech, v nervech, každé buňce.“ Mimochodem Miloš Kopecký v roce 1992 napsal do volebních novin velmi krásné doporučení pro sociální demokracii.
O tom, že by v konečném důsledku mohlo jít spíše než o poctivou snahu o obnovu strany o její majetek, ani uvažovat nechci. Snad by se v ČSSD nenašel nikdo, kdo by měl tu odvahu naložit s ním tak, jak to druhdy učinila Strana národně socialistická.
Co by tedy mělo nové vedení ČSSD udělat? Především vyjasnit si ideovou a hodnotovou orientaci strany, aby znova byla opravdovou sociální demokracií. Obnovit vnitrostranickou demokracii včetně přímé volby stranických funkcionářů na všech úrovních a schvalování kandidátek pro všechny typy voleb v primárkách za účasti všech členů. Férová a otevřená stranická referenda ke klíčovým rozhodnutím s možností iniciace členy zdola a pravidelný dialog vedení strany se členskou základnou.
Michal Šmarda i Jana Maláčová jsou nesporně kandidáti, kteří mají legitimitu ucházet se o vedení ČSSD, oba mají své silné, ale i slabší stránky. Ale jsou schopni, každý svým způsobem, výše uvedené principy vzít za své a realizovat je. Lídr bude nesporně důležitou postavou strany, zejména proto, že bude předsedou mimoparlamentní strany, a bude tudíž mít podstatně horší pozici a možnosti veřejně prezentovat stanoviska a postoje strany.
Přesto si dovolím tvrdit, že obnovu ČSSD zajistí pouze široká týmová spolupráce, a nikoliv sebelepší individuální výkon jednotlivce. Je tedy nutno si počkat na konkrétní představy kandidátů o budoucím vývoji a směřování strany, a to včetně představení svých týmů, neboť tato „disciplína“ není individuálním sportem. Totéž bude nutné i u dalších případných kandidátů na předsedu strany.
"Co by tedy mělo nové vedení ČSSD udělat? Především vyjasnit si ideovou a hodnotovou orientaci strany, aby znova byla opravdovou sociální demokracií." - Právě v tom zřejmě bude jádro pudla.
Karel Machovec v první části svých analýz stavu současné české sociální demokracie naříká především nad jejím personálním složením na vedoucích pozicích. Jenže: každý politický subjekt je poháněn především silou svých vlastních idejí, svých programů. A tyto ideje, tyto programy pak také přitahují příslušné osobnostní typy.
Vlastně už celá léta vytýkám sociální demokracii, že není schopna přijít s žádnými novými idejemi, které by mohly "zapálit". Které by mohly oslovit, zaujmout osoby a osobnosti aktivní, přesvědčené, zapálené pro věc.
Současná sociální demokracie svou agendou ze všeho nejspíše připomíná nějaký úřad sociálního zabezpečení; který sice tak nějak plní svou agendu podporovat lidi v nouzi, ale to je také víceméně všechno. Není tu nic, co by mohlo zažehnout nějaký nový plamen. A takovýto úřad sociální péče pak samozřejmě směřuje k byrokratismu. Případně k technokratismu moci. A proto také přitahuje osoby, kterým tento byrokratismus a technokratismus vyhovuje, protože od nich nevyžaduje nic více nežli víceméně mechanické výkony konvenční denní agendy. Podle toho to pak také vypadá.
Ostatně, Karel Machovec opomněl zmínit jednu věc: že touto bezideovostí netrpí jenom sociální demokracie česká, nýbrž ta je obecným rysem víceméně všech sociálně demokratických stran současnosti. A to z těch samých důvodů: nejsou schopny uchopit základní problémy existence člověka, jeho (ne)svobody v současném kapitalismu, a víceméně stále ještě nostalgicky žijí ve vzpomínkách na štědrý sociální stát šedesátých let minulého století.
Kdyby někdo náhodou nevěděl, kdo je to pan Machovec, tak je to pán, který ačkoli byl členem ČSSD, tak v roce 1996 podpořil státní rozpočet navržený pravicí. Mimo jiné.
Už jen čekám, až pan Patočka poprosí o komentář v ČSSD třeba Davida Ratha.