Greenwashingem proti greenwashingu? EU řeší, jak rozeznat udržitelné investice
Lucie ČejkováEvropská unie rozhoduje o pravidlech, podle nichž bude určovat udržitelné ekonomické aktivity. Zatím je však kritizují některé členské státy i ekologové. Podle části z nich hrozí, že se opatření proti greenwashingu stane spíše jeho oporou.
Oddělit skutečně udržitelné podnikání a investice od těch, které se za ně pouze vydávají — to je cílem nového hodnoticího systému, jenž vzniká v Evropské unii. Zejména kvůli způsobu určení „zelené“ energetiky však už nyní rozděluje evropské státy i unijní politiky. Kritizují ho také ekologické organizace.
Takzvaná taxonomie ustavuje sérii opatření, která mají mimo jiné zamezit greenwashingu, tedy vytváření falešného dojmu, že dané odvětví, firma či investice řeší problematiku klimatické krize. Evropská unie tím chce zvýšit důvěru Evropanů v udržitelnost a přilákat investory na zaručeně „zelené“ projekty.
Unijní představitelé si od systému rovněž slibují, že jim pomůže plnit klimatické závazky a Evropskou zelenou dohodu. „Taxonomie bude mít zásadní význam pro schopnost Evropské unie dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality a splnit cíle Pařížské dohody pro rok 2030,“ stojí v prohlášení Rady Evropské unie.
Návrh pravidel pro určení udržitelných činností a investic vytváří Evropská komise. Jeho původní verzi na začátku března předložila Evropskému parlamentu, který ji však hlavně kvůli nesrovnalostem v oblasti energetiky vrátil k dopracování. Zatímco část europoslanců považovala vymezení „zelené“ energie za příliš benevolentní, jiným připadalo až moc přísné.