Piráti a Starostové půjdou do voleb společně. Přidat se chtějí i Zelení
Jan GruberPiráti schválili návrh koaliční smlouvy se Starosty. Ti ji odsouhlasili již o několik dní dříve. Vznikl blok, který má šanci na vítězství ve sněmovních volbách. Zelení nabízejí, že jej podpoří a chtějí se k němu připojit.
Piráti a Starostové půjdou do podzimních sněmovních voleb společně. Vytvoření koalice nejprve minulý čtvrtek většinou dvaadevadesáti procent hlasů schválil Celostátní výbor Starostů a pro se ve třídenním on-line hlasování vyjádřila i většina Pirátů. Návrh na uzavření koaliční smlouvy jich podpořilo osmasedmdesát procent. Pozorovatelé českého politického dění říkají, že premiérovi Andreji Babišovi (ANO) vyrostl vážný soupeř, který se s ním může utkat o prvenství ve volbách.
„Vyjednávání koaliční smlouvy nebylo jednoduché, o to větší radost mám, že se podařilo ji před našimi členy obhájit,“ přivítal rozhodnutí členské základny nejmenší sněmovní strany Vít Rakušan (STAN). „Je to důkaz, že sdílí naději otočit list v české politice. Věřím, že Piráti spolupráci potvrdí a společně nabídneme lidem vizi lepší budoucnosti naší země a přesvědčíme je konkrétními kroky, že stát může být moderní a ke svým občanům férový,“ doplnil.
Radost z výsledků hlasování neskrýval ani Ivan Bartoš (Piráti), který vytvoření předvolebního bloku několik měsíců opakovaně obhajoval na pirátském diskusím fóru. „Věřím, že se Starosty ve volbách uspějeme a budeme se společně podílet na řízení této země v jejích nejtěžších časech, kdy lidé i firmy padají na dno,“ řekl. „Naše spojenectví stojí na silných programových základech a nerozpadne se po volbách,“ ujistil s tím, že cílem koalice je vítězství ve sněmovním klání.
Piráti a Starostové jako favorité voleb?
Podle sociologa, ředitele výzkumné organizace PAQ Research Daniela Prokopa spojením Pirátů a Starostů vznikla politická síla, která bude během příštích týdnů v průzkumech voličských preferencí obsazovat čelné pozice. „V některých se pravděpodobně dostane i před politické hnutí ANO, v jiných skončí těsně za ním,“ řekl Deníku Referendum s tím, že si zřejmě — alespoň krátkodobě — povede lépe než blok tvořený ODS, KDU-ČSL a TOP 09.
„Neodvážil bych se ale tvrdit, že se zrodil favorit sněmovních voleb,“ upřesnil v rozhovoru pro Deník Referendum další sociolog, ředitel Ústavu empirických výzkumů STEM Martin Buchtík. „Koalice se doposud nepropsala do vědomí voličů. V našich datech lidé stále zmiňují strany jednotlivě, nikoliv jako volební projekty,“ vysvětlil. Podle Buchtíka je v současné době na místě hovořit o třech hlavních adeptech na volební vítězství — dvou koalicích a politickém hnutí ANO.
Prokop nicméně argumentuje, že vážnějším protivníkem Babišovy partaje budou právě Piráti a Starostové. „Očekávám, že se od nich odvrátí jen málo voličů, snadněji se shodnou na programu než druhý volební blok a mohou více těžit z odklonu části lidí od politického hnutí ANO,“ uvedl s tím, že nová koalice má větší šance stát se lídrem opozice. „Volby jsou ovšem až za dlouho, výsledek nelze předjímat a uskupení mohou ohrožovat kontroverze regionálních politiků,“ upozornil.
Piráti a Starostové se navíc v součtu těší větší podpoře než pravicový trojspolek. „Piráti sice rostou, v minulosti se jim však nedařilo aktivizovat mladé voliče, aby k volbám skutečně přišli. Některá čísla tak mohou být zavádějící,“ podotkl Buchtík s odkazem na modely agentury Kantar. „Starostové posilují postupně, neboť jsou vnímáni jako nekonfliktní strana, často druhá volba těch, kteří mají v plánu hlasovat pro jednu z opozičních partají,“ shrnul.
Podle ředitele společnosti STEM navázání předvolební spolupráce Pirátům a Starostům současně umožní uvěřitelně vyprávět vítězný příběh. „Pro lidi — zvláště ty, co se rozhodují na poslední chvíli — je důležité volit někoho, kdo má reálnou šanci vládnout, případně získat premiérské křeslo,“ vysvětlil. „Ten ze subjektů, jenž před létem získá před ostatními náskok, může pomýšlet i na hlasy dalších voličů, vítězný bonus svého druhu,“ uzavřel.
Vzniku koalice předcházelo sedm měsíců práce
Spojenectví Pirátů a Starostů se nerodilo lehce, strany na něm s různou intenzitou pracovaly od minulého léta, tedy více než půl roku. „Koalice nevznikala tak, že bychom se sešli u piva, ťukli si a řekli: budeme spolupracovat a tady máme lídry. Naopak jsme vždy dbali o obsah. O náš společný program,“ řekl během jednání Celostátního fóra Pirátů Bartoš v narážce na ustavení konzervativního bloku a fotku jeho představitelů s půllitry v rukou.
Zatímco Starostové, jak zahájení rozhovorů o společném postupu, tak návrh koaliční smlouvy schválili bez větších — alespoň medializovaných — diskusí a rozporů, názory na předvolební spolupráci s nejmenší sněmovní stranou se mezi Piráty různily. Výhrady vůči koaličnímu projektu shrnula za všechny nespokojené a nepřesvědčené během sobotního jednání Celostátního fóra Markéta Gregorová (Piráti), podle níž Piráti Starostům ustoupili až příliš.
Tvrdila, že aliance díky spojenectví získá nejvýše pět až šest mandátů, přičemž mnohé z hraničních připadají na Piráty. Argumentovala, že návrh koaliční smlouvy nepočítá s původně dohodnutým rozdělením míst na kandidátkách v poměru tři ku jedné. A varovala, že Starostové nejsou zárukou prosazování pirátských myšlenek. „Koaliční smlouva neodpovídá slibům vůči Celostátnímu fóru. Co nám ostatně přináší kromě ústupků ve vlastním programu?“ položila dotaz svým spolustraníkům.
V debatě byl ovšem její kritický hlas ojedinělý. Většina diskutujících, převážně z řad pirátského poslaneckého klubu koalici se Starosty hájila. „Hlavní riziko odmítnutí smlouvy představuje naprosté nepochopení tohoto kroku ze strany veřejnosti,“ psal ještě před jednáním na pirátském fóru Mikuláš Ferjenčík (Piráti). „Berme v potaz, že poptávka po kooperaci opozice nevzešla od nás, ale vznikla skrze odpor našich voličů vůči Babišově vládě,“ doplnil.
„Lidé chtějí vypráskat Babiše ze Strakovky,“ pokračoval, „a koalici vnímají jako naději, že tuhle možnost budou moci zvolit. Můžeme se přít, jestli je to dost dobrý důvodů pro spolupráci, ale pro spoustu lidí dostatečný je.“ Ferjenčík závěrem odkázal na vnitřní stranické průzkumy s tím, že významná skupina voličů a potenciálních voličů Pirátů, která by ocenila samostatný volební postup, neexistuje.
K Pirátům a Starostům se chtějí přidat Zelení
Zájem připojit se ke koalici Pirátů a Starostů na konci minulého týdne vyjádřili Zelení, kteří se na zasedání Republikové rady shodli, že mají zájem toto uskupení v parlamentních volbách podpořit. „Situace v České republice si vyžaduje, aby se politické síly spojovaly a nabídly lepší alternativu, než je Babišova vláda. Nabízíme proto Pirátům a Starostům […] účast našich členů na společných kandidátkách,“ uvedla Magdalena Davis (Zelení).
Zástupci Zelených dále informovali, že o případném začlenění představitelů jejich strany na koaliční kandidátní listiny rozhodnou vnitrostranické orgány Pirátů a Starostů. „Jsme přesvědčeni, že jsme nabídli jména, která projekt posílí. Návrhy na konkrétní místa na kandidátkách jsou pak vyjádřením respektu k síle těchto dvou stran a zároveň přinášejí šanci na získání většího počtu mandátů pro celou koalici,“ doplnil Michal Berg (Zelení).
Ten v rozhovoru pro Deník Referendum upřesnil, že rozhovory mezi všemi třemi subjekty probíhají již delší čas, a to jak na úrovni stranických vedení, tak s jednotlivými krajskými reprezentacemi. „S ohledem na naši politickou sílu bychom chtěli obsadit dvě volitelná místa,“ řekl s tím, že zapojení se do bloku Pirátů a Starostů je pro Zelené nejvíce preferovanou variantou. „Jednáme nicméně i s dalšími stranami, například s ČSSD,“ podotkl.
Čelní představitelé Pirátů a Starostů jsou ovšem k záměru Zelených více než zdrženliví. „Neumím si představit, že bych z pozice předsedy nařídil nějaké kooptace. Navíc necítím, že by naše členská základna stála o zapojování dalších subjektů do koalice, proto by nebylo ani jednoduché přesvědčovat naše lidi, aby někomu jinému přepustili volitelné pozice,“ konstatoval v rozhovoru pro Deník Referendum Rakušan.
Podobně hovořila i poslankyně Olga Richterová, která Deníku Referendum řekla, že Piráti mají otevřené primární volby, do nichž se mohou zapojit i členové jiných stran, pokud tedy nekandidují ve stejném typu voleb, a o konečném pořadí rozhoduje krajská organizace. „Účast Zelených na našich, případně koaličních kandidátkách je ovšem nepravděpodobná. Zejména z toho důvodu, že primárky dávno běží a přihlásila se řada kvalitních kandidátů,“ vysvětlila.
Na otázku, zda by o účast Zelených na společném projektu stál, Rakušan odpověděl, že jejich začlenění do koalice by jistý smysl dávalo. „Získat podporu od strany, která je bezpochyby demokratická, hájí podobné hodnoty a usiluje o prosazování programu, jenž se s tím naším v mnoha oblastech potkává, nepostrádá logiku. Kdybychom se ovšem bavili čistě pragmaticky, tak nám spolupráce se Zelenými ve volbách zásadně nepomůže,“ shrnul.
Zelení o spojenectví s Piráty usilovali i před posledními sněmovními volbami v roce 2017. Ti to ovšem odmítli. „Nejsem velkým příznivcem předvolebních koalic a jsem přesvědčen, že tento názor je u Pirátů většinový,“ uvedl tehdy Bartoš v rozhovoru pro Deník Referendum. „Věřím, že náš proud je natolik autentický, že má šanci uspět, aniž bychom museli na palubu k pádlování přizvat někoho dalšího. Navíc někoho, kdo má svoji vlastní, v boji již několikrát použitou loď staršího data,“ dodal.