Otřesné podmínky řeckých uprchlíků v Kara Tepe jsou i naší vizitkou
Dalimil PetrilákUprchlický tábor Kara Tepe je jedním z nejhorších míst v Evropě i na světě. A všichni čeští političtí představitelé jsou součástí příčiny, proč toto místo ještě existuje.
Málokoho dnes už překvapí nebo dokonce pohorší fotografie malých dětí, hrajících si v blátě mezi plachtami stanů. Zvykli jsme si na informace o tom, že na území Evropské unie žijí několik let lidé, kteří nemají přístup k pitné vodě, natožpak teplé sprše.
Je skvělým zvykem myslet v době vánočních svátků na ty méně šťastné, přispívat na různé dobročinné účely. Dělá nám to dobře na duši a většinou tím opravdu někomu pomůžeme. Někteří se snaží přispívat právě i na výše zmíněné děti v blátě a mrznoucí migranty na hranicích nejvyspělejší části světa. A je to tak dobře.
Nicméně příčina toho, že tisíce lidí trpí v podmínkách, které nemají nic společného s lidskou důstojností, není nedostatek financí nebo sbírek staršího oblečení. Problém je to systémový, problém je v nastavení celé naší společnosti a našich institucí.
Jak tráví migranti v Řecku a na Balkáně vánoční svátky, které jsou v celé Evropě každoročním vyvrcholením materiálního, duševního i duchovního konzumu? V celé této oblasti se většinou již delší dobu nachází několik desítek tisíc lidí. Na známých řeckých ostrovech je to něco přes sedmnáct tisíc migrantů, z toho asi třetina nezletilých dětí.
Po požáru nechvalně známého tábora Moria na Lesbu řecké úřady s pomocí UNHCR vybudovaly takzvaný dočasný kemp v Kara Tepe, což je bývalý vojenský prostor těsně u břehu Egejského moře. Stanů je sice dostatek pro všech přibližně 7500 obyvatel, nicméně stany nemají podlážky ani zpevněnou podlahu a nejsou zateplené. Stačí proto delší přeháňka, vítr od moře a z prostoru tábora se stává bahenní lázeň s velkými kalužemi vody a stany jsou rázem promočené.
V kempu není vodovod ani kanalizace, k dispozici jsou pouze chemické toalety. Teplá sprcha v táboře ani po čtyřech měsících není vůbec, lidé se většinou myjí v moři. Celý tábor je oplocený a je kontrolován pohyb lidí ven i dovnitř. Je smutně ironické, že v táboře nechybí prostor na třídění odpadu.
Řecké úřady prohlásily, že nový, lepší a krásnější tábor bude vybudován na konci léta 2021 a do té doby s tím nejde nic dělat. Elektrické přímotopy se nedají použít, protože tábor nemá rozvod elektřiny. Nezmiňuji se přitom o tak pokročilých službách jako naprostý nedostatek základní lékařské péče, hygienických potřeb nebo jakékoliv psychologické asistence.
Jen v roce 2020 se na Lesbu prokazatelně pokusilo o sebevraždu devětačtyřicet nezletilých osob — to jsou jen případy, o kterých se dozvěděli Lékaři bez hranic. O zamrzlém pekle na řeckých ostrovech se mluví delší dobu. A vždy, když si novináři nebo humanitární pracovníci myslí, že je to už nejhorší, realita a politici Evropské unie nás přesvědčí, že to může být ještě horší. Skoro by člověk vzpomínal na Morii.
Vrcholem je to, že řecká policie tábor Kara Tepe na vánoční svátky hermeticky uzavřela. Migranti tak nesmí tábor opustit od 24. do 28. prosince, důvody k tomu nejsou zcela zřejmé. Není cílem vzbudit ve vás, čtenářích tohoto textu, lítost nebo pocit zahanbení. Jedná se jen o výčet faktů a popis reality. Zdaleka se totiž nejedná o novou situaci, podobné podmínky mnoho lidí přežívá již několikátou zimu.
Jsem přesvědčen, že je naší lidskou povinností se pokusit tuto situaci změnit směrem k lepšímu. Do Řecka doputovaly nižší stovky milionů Euro na pomoc s migrací. Vybudování vodovodu nebo zateplených obytných kontejnerů by stálo zlomek této částky.
Čeští politici se dlouhodobě chlubí elektrifikací jordánského uprchlického tábora Zaatarí, které stálo přibližně čtyřicet milionů korun. Kara Tepe není ani zdaleka tak velký tábor. Ministerstvo zahraničí po požáru kempu Moria poslalo Řecku na pomoc sto tisíc eur, tedy něco přes 2,5 milionu korun. Řecké úřady dodnes řeší, jak prostředky využít.
Je celkem jednoduché si spočítat, že kdyby existovala vůle a ochota řeckých úřadů po náležité spolupráci s evropskými institucemi a představiteli, mohly být všechny tábory na řeckých ostrovech elektrifikované a vybavené veškerým základním zázemím pro elementárně důstojný život. Je ve svém důsledku děsivé si uvědomit, že tyto katastrofální podmínky většina evropských politiků a většina evropské — i české — společnosti toleruje, schvaluje nebo případně i podporuje.
Každý může přispět k tomu, aby lidé netrpěli — finanční pomocí, ale hlavně diskuzí se svými politickými představiteli. Pokud ve společnosti nevznikne politický tlak na změnu, politici nebudou mít motivaci cokoliv měnit.
Napište svému poslanci, senátorovi, ministrům Hamáčkovi nebo Petříčkovi, ale můžete oslovit i české europoslance nebo dokonce Evropskou komisi — tam všude jsou lidé, kteří mají možnost něco změnit. Kara Tepe je jedním z nejhorších míst v Evropě i na světě. A všichni čeští političtí představitelé jsou součástí příčiny, proč toto místo ještě existuje.