Přístup českého fotbalu k rasismu na stadionech se musí od základu změnit
Fatima RahimiČeský fotbal má zásadní problém: rasismus na stadionech. Změnit se musí úplně všechno — v přístupu fotbalové asociace, klubů i celebrit, které prošly světovými kluby a týden co týden se po vstřelených brankách objímaly s černochy i muslimy.
Spartě jsem začala fandit v roce 2004. Dobře si to pamatuji. Český fotbal zažíval jeden z nejkrásnějších okamžiků, legendární zápas s Nizozemskem byl vrcholem Eura 2004 a dodnes se často připomíná jako jeden z nejlepších mezinárodních zápasů všech dob.
V prázdném bytě v severomoravském městě jsme s celou rodinu sledovali reprezentační zápasy. Tehdy mě uchvátil Karel Poborský. Jeho hra mě fascinovala. Zatímco všichni kolem mě básnili — zaslouženě — o Nedvědovi, Rosickém, Kollerovi či Barošovi, osobně jsem obdivovala Karla. Sledovala jsem jeho kariéru a fandila mu i ve Spartě.
V Šumperku, kde jsme bydleli, jsem musela mnohdy „hájit“ svou volbu. Pohybovala jsem se totiž mezi fanoušky Baníku Ostrava a Sigmy Olomouc. „Jak můžeš fandit Spartě?“ ptali se mě dokola. Obhajovala jsem se tím, že Sparta je nejúspěšnějším domácím klubem, že má nejvíce fanoušků (milion a půl!) a že má mezinárodní potenciál: Jedině Sparta může světu ukázat sílu českého fotbalu.
A v poslední době se Spartě opravdu podařilo dostat se na mezinárodní scénu. Nebylo to však kvůli její hře. Světová média píší o nedávných projevech rasismu a letenští jsou, spolu s fanoušky Sigmy, hlavními postavami ostudných zpráv.
Fotbal se vrátil i s rasismem
Fotbal se po koronavirové přestávce vrátil na české trávníky na konci května. Stačil jeden měsíc a objevilo se hned několik rasistických incidentů.
Nejprve se jejich terčem stali dva fotbalisté Viktorie Plzeň. Příznivci Sigmy Olomouc bučeli na francouzského útočníka Jeana-Davida Beauguela. Na tribuně olomouckého stadionu bylo jen pár desítek diváků, bučení několika z nich však Beaugel nemohl přeslechnout.
Na záložníka Joela Kayambu křičeli v semifinále poháru na pražské Letné domácí ultras. Kayamba pochází z Demokratické republiky Kongo a v České republice se s rasistickými útoky setkává dlouhodobě. Jeho životní příběh, kde mimo jiné tyto zkušenosti otevřeně popisuje, by si měl přečíst opravdu každý, nejen fanoušci fotbalu.
„Dnes znovu a znovu. Během zápasu dělali ultras Sparty opičí zvuky na mého spoluhráče Kayambu. Nikdo na to nereagoval. Kanga, Costa a Tetteh jsou černí, ne? Jsou hráči Sparty, ne? Co je s vámi, lidi?!“ napsal na svém profilu na Twitteru Beauguel.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.