Experti: Nová rada ČT bude význam veřejnoprávnosti tlačit na minimum
Jan GruberSněmovna zvolila novými radními ČT Hanu Lipovskou, Pavla Matochu a Lubomíra „Xavera“ Veselého. Podle odborníků jde o signál, že se politická reprezentace pokouší zpochybnit fungování veřejnoprávní televize a omezit její nezávislost.
Poslanecká sněmovna na své středeční schůzi zvolila tři nové členy Rady České televize. Stali se jimi ekonomka Hana Lipovská, novinář Pavel Matocha a moderátor Lubomír „Xaver“ Veselý. Odborníci pokládají tuto volbu za problematickou, neboť s jejich příchodem posílí v Radě hlasy, které jsou k médiím veřejné služby značně kritické. Dodávají však, že nijak nevybočuje z trendu započatém v tomto volebním období, který se vyznačuje snahou zpochybnit fungování České televize a omezit její nezávislost.
„Tito lidé byli nepochybně zvoleni s úkolem ovlivňovat rozhodování Rady ve prospěch Babišovy vlády a stran, které ji podporují,“ okomentoval pro Deník Referendum rozhodnutí Sněmovny sociolog médií z britské univerzity v Loughborough Václav Štětka s tím, že se ale nejedná o velké překvapení. „Radní jsou vesměs vybíráni tak, aby v hájili zájmy toho kterého politického uskupení. Je to bohužel důsledek špatně nastaveného modelu fungování veřejnoprávních médií, jak se prosadil po roce 1990. Přesto složení Rady doposud poskytovalo televizi relativní politickou nezávislost,“ doplnil.
Opatrněji výsledky volby zhodnotil ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Josef Šlerka. „Je třeba si uvědomit, že Rada je kolektivní orgán, a nelze dopředu s jistotou říct, že její noví členové automaticky podpoří křídlo, které usiluje o posílení vlivu státu nad Českou televizí,“ uvedl pro Deník Referendum. Připustil ale, že hlasy kritické k činnosti České televize nyní získají v Radě převahu. „Ostatně Lipovská se těmito výhradami nikdy netajila,“ připomněl její výrok, že prý nerozumí smyslu veřejnoprávních médií.
„Obsazení Rady ukazuje, jaké je naladění mocných a v jakých hodnotových konturách by vedení televize mělo operovat, aby s nimi nevstoupilo do zásadního konfliktu,“ řekl Deníku Referendum odborník na etiku médií Jan Motal z Masarykovy univerzity s tím, že osoby nově zvolených radní naznačují, že ve Sněmovně vítězí ten výklad veřejné služby, jímž se rozumí veřejná moc. „Čili že veřejnoprávní média by měla spíše odrážet atmosféru a strukturu politické reprezentace, nikoliv vlastní silnou a sebevědomou pozici založenou na demokratických hodnotách,“ upřesnil.