Doba postfaktická jako synonymum pro dobu veřejných lží
Alice Němcová TejkalováDěkanka FSV UK reaguje na komentář čtveřice akademiků, kteří protestovali proti způsobu, jímž proběhlo na Univerzitě Karlově její habilitační řízení.
Lidé, kteří nejsou schopni nebo ochotni ověřovat informace, se rádi vymlouvají na to, že žijeme v době postfaktické. Žalostné je, když se na tom všem podílejí vědci, kteří rádi ke svojí práci přidávají přívlastek „exaktní“.
Následujícím textem reaguji na článek čtveřice autorů Cvrčka, Herbena, Štětky a Trlifaje Aprílový žert rektora Zimy? publikovaný 3. dubna v Deníku Referendum, který zpochybňuje moji habilitaci a obsahuje, stejně jako jejich předchozí výzva rektorovi Univerzity Karlovy, nepravdy o mé osobě i účelově překroucená fakta. Dovolím si je vysvětlit a uvést na pravou míru.
Habilitovala jsem se na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy (dále též FTVS UK), se kterou dlouhodobě spolupracuji, například výzkumně jako členka Rady programu Progres Q19. Můj přínos nejen v oblasti komunikace, ale i ve sportu, je doložitelný od roku 2000 do současnosti, stačí projít můj životopis.
V úvodním komentáři k souboru prací, které tvoří mou habilitaci, jednoznačně vysvětluji, proč jsem ze své bibliografie vybrala právě práce, které v ní jsou, a ne nějaké jiné, ač jsem měla na výběr, neboť v publikační činnosti jednoznačně překračuji na docenturu ve společenských vědách na UK potřebný počet článků, knih nebo kapitol v knihách či sbornících. Jasně také v komentáři k habilitační práci objasňuji propojení mezi sportovními a komunikačními studii.