Způsob volby mediálních radních se neosvědčil. Zkusme to jinak
Filip OutrataProč nezkusit experiment a nevolit třetinu mediálních rad přímou volbou, třetinu striktně odborně a třetinu skrze zastupitele jako doposud? Namísto odpolitizování mediálních rad vyzkoušejme jejich důsledné a promyšlené zpolitizování.
To, že členka Rady České televize Hana Lipovská a člen Rady Českého rozhlasu Josef Nerušil ohlásili kandidaturu ve sněmovních volbách, je v zásadním rozporu se zákony o veřejnoprávních médiích i se smyslem zmíněných kontrolních orgánů. Plným právem to vzbudilo kritiku. Nejde ani tolik o to, že oba členové rady kandidují za subjekty považované za extremistické, v prvním případě za Volný blok a ve druhém za SPD. Úplně stejný problém by vznikl, kdyby to byla jakákoli jiná strana či hnutí. Členství v mediální radě by mělo být neslučitelné s aktivní politickou dráhou.
Tady jsme ale u kořene problému. Rada je koncipována jako nepolitická, jako výběr zástupců občanské veřejnosti a respektovaných společenských organizací. Ve skutečnosti ale bývá spjatost jednotlivých kandidátů s konkrétními politickými stranami zřejmá, nominace účelová a výběr radních je stejně v rukou poslanců. Složení rady pak logicky odpovídá danému rozložení politických sil.
Co s tím dělat? Jedním z řešení, řekněme neradikálním, by mohlo být rozdělení volby radních mezi sněmovnu, senát a prezidenta, což by mohlo zaručit větší rozmanitost — odhlédněme od současného obsazení daných ústavních funkcí, tady jde o dlouhodobé řešení.
Možná by se dalo uvažovat i o řešení ještě radikálnějším, totiž o rozdělení rady dejme tomu na tři části, volené zcela rozdílným způsobem. Třetinu by pak obsadili odborníci, třeba pod patronací Akademie věd, o třetině by se rozhodovalo dosavadním či lehce modifikovaným způsobem, tedy prostřednictvím zastupitelů, možná nejlépe obou parlamentních komor, a zbývající třetinu by volili přímo všichni občané.
Byl by to přinejmenším zajímavý experiment, který by na jedné straně ukázal, jakou sílu zde reálně mají extremistické strany a zda skutečně musí v přímé volbě vítězit populistické a demagogické proudy, na druhé straně by učinil zadost těm, kdo si stěžují, že veřejnoprávní média jsou svět sám pro sebe a prostý koncesionář nemá na jejich chod žádný vliv. Konečně by tato „přímá třetina“ měla svůj korektiv v třetině nominované podle odborného klíče.
Takový volební experiment by byl vlastně opakem odpolitizování mediálních rad, byl by jejich důsledným zpolitizováním. Ve skutečnosti se totiž jedná o bytostně politické téma. Jistě můžeme považovat „politické“ za apriorně špatné, neodborné, nezodpovědné. Můžeme se snažit držet rozhodování na rovině co nejvíce na odborné, na politice nezávislé. Ale nedá se úplně obejít fakt, že veřejnoprávní média se nějakým podstatným způsobem týkají veřejnosti jako celku. A veřejnost, obec, polis, je vždy politická.
Představme si kampaň kolem doplňujících voleb do televizní rady. Pravidla jsou nadále nastavená tak, že členství v radě je neslučitelné s aktivní politickou kariérou. Kandidovat by na jedné straně mohly známé tváře z televizního vysílání, na druhé straně bývalí politici či veřejně činné osobnosti, které se dlouhodobě věnují mediálním tématům. Kampaň by byla příležitostí představit své pohledy, zároveň osvětlit i samotné fungování veřejnoprávních médií.
Někdo jistě namítne, že reálně by šlo o přehlídku demagogických, zjednodušujících výkřiků. Je to ale jisté? Není na místě trochu větší víra v politiku, v kultivaci veřejné debaty? Přinejmenším by přímé volby do mediálních rad byly příležitostí toto důležité a velmi sledované téma předložit veřejnosti jiným způsobem a spojit je s volebním aktem, a tedy s občanskou odpovědností.
Ať se to komu líbí, nebo ne, součástí veřejnosti jsou i názorové proudy, které reprezentují Hana Lipovská a Josef Nerušil. I oni mají právo se podílet i na rozhodování o veřejnoprávních médiích. Jde jen o to, aby toto podílení se mělo jasná pravidla, bylo co nejpromyšlenější a mělo více různých rovin, které se navzájem vyvažují.
To je vlastně princip demokratické politiky jako takové. Dokázat přijmout rozdílnost pohledů a politických přesvědčení, vyrovnat se s ní, stále kultivovat prostředí veřejné debaty, nevytěsňovat mimo demokratické hřiště nikoho kromě skutečně násilných extremistů. To je možné jedině tak, že se postupně najdou a zavedou co nejpromyšlenější pravidla hry. Při rozvažování nad těmito pravidly by se neměly předem vylučovat žádné pohledy a postoje. A k témuž cíli chce posloužit i tato úvaha.
Jenže, pane Kolaříku, paní Lipovská a pan Nerušil jsou opravdu součástí veřejnosti, úplně stejně jako Vy a já. Úplně stejně jako všichni ostatní mají právo prosazovat svůj pohled, kandidovat, ucházet se o místa v podobných radách.
Je jistě možné najít nějaký způsob jmenování těchto rad, který občanskou veřejnost a demokratické prvky zcela obejde, a pak tam možná lidé jako Lipovská a Nerušil nebudou. Jinak tam budou vždy, jakkoli se Vám to může nelíbit.
A skutečně si myslím, že nemáte pravdu v té věci "odhlédněme od současného složení". Ústavní pravidla, nastavení institucí a jejich vzájemné vztahy se přece musí koncipovat trvale udržitelně (promiňte ten termín), a ne podle toho, kdo tam zrovna sedí a za rok sedět nemusí...
Pokusím se shrnout, v čem je podle mě podstata problému. Paní Lipovská a pan Nerušil nebyli do mediálních rad nominováni a poté zvoleni proto, že jsou "veřejní hříšníci", ale proto, že zastupují určitý názorový proud ve společnosti.
To je v první řadě konzervativní katolictví, díky čemuž byla paní Lipovská nominována ČBK. Poté je to kritický pohled na veřejnoprávní média, který opět zastává nemalá část obyvatel. Díky tomu byli oba poté zvoleni poslaneckou sněmovnou.
Chci říct to, že dokud bude způsob volby radních nějakým způsobem, přímo či nepřímo, to je nakonec jedno, odrážet skutečné názory lidí a jejich demokratickou volbu, vždy tam budou také lidé jako paní Lipovská.
Jde o to, aby bylo možné vynutit, že při porušení pravidel, jako je kandidatura Nerušila a Lipovské v těchto volbách, bylo možné vynutit jejich odstoupení. Bez ohledu na jejich názory.
Takže stručně shrnuto, v tom, že lidé jako paní Lipovská jsou podle platných pravidel zvoleni do mediálních rad, opravdu problém nevidím a jsou tam naprosto legálně, dokud neporuší zákon, pak to problém je a je potřeba to nějak řešit.
Myslím, že si, pane Kolaříku, trochu představujete "normální demokratickou občanskou společnost" jako takovou společnost, v níž jsou povoleny jen názory, které vám konvenují. Nemyslím si, že by taková společnost byla skutečně demokratická.
Pokud jde o to, jak konkrétně má tedy způsob výběru členů mediálních rad fungovat, tam nemám nějaké promyšlené řešení, článek byl spíš upozorněním na jednu dimenzi celé věci, a to je určitý rozpor nebo napjatý vztah mezi "veřejnoprávním" a "demokratickým".
veřejnoprávní media nezastupují, ale brizantním způsobem zveřejňují vyhraněnou a dobře formulovanou argumentaci zástupců celého politického spektra. To je ale neuskutečnitelné v prostředí, kde se po čtvrtstoletí odehrává předvolební rošáda suverénně dominujícího pravicového spektra (stala se takřka folkloristickým rituálem) a kde většina občanů průběžně odmítá vnímat demokratický režim jako střet levicové a pravicové politické filozofie..........a to již víc než 30let.
Lipovská byla nominant ČBK a v tomto bodě byl Fiip Outrata opravdu nepřesný, pro ty, kteří ji ve Sněmovně zvolili z navržených kandidátů nebyla tedy nominantkou konzervativního katolictví, ale instituce, která podle přinejmenším podle domnění nás, vnitřních poměrů církve neznalých a neoprávněných je soudit, představuje významný hlas našich katolických spoluobčanů.
Předpokládám, že ČBK se odpovědně rozhodovala, koho svoji nominací podpoří a věřím, že neočekávala to, co Lipovská ve funkci předváděla. Vážím si odvahy přiznat mylnou volbu, ale zůstává problém, kterého se dotkl FO -- část katolické veřejnosti a dokonce i ČBK (ta to zatím udělala jen náznakově) se mohou od té dámy distancovat, ale ona bude dále působit ve funkci.
Reagoval jsem pouze na Váš příspěvek, který předcházel mém. Ani na článek, ani na celou diskusi.
Protože to by bylo na dlouhé povídání a tam s Vámi v zásadě souhlasím.
Jenomže si nejsem jist, zda má například smysl FO vysvětlovat, že každý rozumný princip se musí ustanovovat i s ohledem na "teď a tady", protože
zákony se -- jak ostatně vzhledem ke škole, kterou studoval, jistě ví --se ustanovují kvůli zlovolníkům, dobří lidé je neúotřebují, aby jednali správně. Princip ustanovování mediální rady by byl šptný, pokud by neodolal Zemanovi. Jenomže FO natolik trpí tím, že jsou na světě zlovolníci, že se jich snaží nedbat.
A podobně pochybuji, že by by bylo smysluplné diskutovat s ním o tom, že právě občanská veřejnost má mimo jiné funkci morální a uplatňuje ji prostřednictvím vkusu -- diskriminuje určité názory a postoje jako mezi slušnými lidmi nepřijatelné a už určitě nemá důvod hledat způsoby, jak umožnit jejich reprezentaci.