Zavření doma, přesto na očích. Ve stínu pandemie pučí sledovací mánie
Jan KašpárekRepresivní orgány za tiché asistence vlády využívají pandemie koronaviru k protlačení mimořádně problematických návrhů, které mají bezprecedentně narušit právo na soukromí.
Od zavedení karanténních opatření sice velká část z nás zůstává déle doma, míra našeho soukromí se přesto snižuje — nebo je přinejmenším vše na cestě k tomu, aby se snížila v budoucnu. Ve stínu pandemie nového koronaviru probíhá celá řada procesů směřujících k posílení sledovacích mechanismů. Navzdory závažnosti problému se ovšem zdá, že to nikoho nezajímá.
Některá opatření se pandemie přímo týkají a jsou nepochybně legitimní, jiná ovšem postupují ve skrytu v souladu s teorií šokové doktríny. Nadchází doba, která může ovlivnit podobu lidského práva na soukromí pro dlouhé roky dopředu.
Většina veřejnosti, odborníků i žurnalistů se zabývá akutnějšími problémy. Ovšem právě proto je zásadní se právě teď zastavit a rozhlédnout se kolem sebe.
Konkrétně budeme hovořit o:
- Zpětném trasování nakažených občanů pomocí dat mobilních operátorů a bank, které nově využívají hygienické stanice
- Novele zákona o Vojenském zpravodajství, již minulý týden v tichosti odsouhlasila vláda. Ta umisťuje do internetové a mobilní infrastruktury „černé skříňky“ sledující netransparentním způsobem provoz
- Tajných službách, jež nově usilují mimo jiné o ukončení prodeje anonymních SIM karet
IT experti v boji proti viru
První bod vychází z iniciativy IT expertů z nové platformy Covid19cz. Ti se rozhodli svými schopnostmi pomoci hygienikům a zdravotníkům s náporem nakažených a související potřebou stanovit alespoň přibližně, s kým vším se dotyční dostali do kontaktu. Vytvořili proto hned několik různě přesných a náročných systémů pro zpětné sledování pohybu za použití dat z mobilních telefonů a bankovních plateb kartou.
Nápadu se rychle chopila vláda a mechanismus trasování nakažených dala k dispozici hygienikům skrze nařízení ministerstva zdravotnictví. Občany s Covidem19 tedy může kontaktovat hygienická stanice a posoudit jejich epidemiologickou anamnézu nejen za pomoci dotazníku, ale i přibližné mapy s vyznačeným pohybem pacienta v posledních třech týdnech.
Delší trasování se nepřipouští. Patrick Zandl z Covid19cz naopak v podrobném rozhovoru pro portál Lupa.cz uvedl, že u většiny kontaktů časová osa nepřekračuje pět dní. Zachycené údaje vycházejí z takzvané triangulační lokalizace vázané na vysilače. Přesnost vyznačeného pohybu se tedy výrazně liší podle toho, zda pacient chodil ve městě či ve volné krajině. Obecně se ovšem pracuje s odchylkou kolem patnácti metrů.
Zcela zásadní je, že zapojení do trasovacího systému podléhá informovanému souhlasu nakaženého, který může své svolení kdykoli vzít zpět. S daty se navíc pracuje v rámci přesně stanovené ochrany soukromí a bdí nad nimi nezávislí auditoři. Na místě je také zdůraznit, že systém nedává státu žádnou významnou možnost zneužití z jednoho prostého důvodu: lokalizační a provozní údaje z našich telefonů se pro potřeby represivních složek archivují zcela běžně.
Iniciativa Covid19cz je chvályhodná. Pokud se zachovají stanovené standardy ochrany soukromí a stát se nepokusí prolomit stávající podmínku informovaného souhlasu pacientů, tak je vše v pořádku. Samozřejmě se lze podivovat nad tím, že stát v podobně citlivé věci užívá systém zbudovaný profesionály ze soukromého sektoru, tak ovšem IT — zvláště u nás — funguje.
Ale můžeme být v klidu. Máme bezpochyby nejmorálnější tajnou službu v Evropě, která spolu s demoblokem a chvilkaři jako poslední instance třímá v ruce prapor svobody a demokracie, tak se klidně můžeme odevzdat do jejích rukou.