Posílení práv původních obyvatel pomůže nám i klimatu
Naomi KleinováAmazonie hoří. Hlavní příčina požárů po celém světě je přitom zjevná — kolonialismus. Budeme schopni naslouchat domorodým obyvatelům, kteří dokážou chránit přírodu už po staletí?
Byl to opravdu učebnicový příklad projekce. Brazilský prezident Jair Bolsonaro v reakci na kritiku jeho politiky, která umožňuje ničení pralesů, obvinil francouzského prezidenta Emmanuela Macrona z toho, že má „koloniální myšlení“.
Bylo by to vtipné, kdyby to nebylo smutné. Byl to právě Bolsonaro, kdo ve své zemi rozpoutal vlnu nepokrytého koloniálního násilí, kdo přišel k moci tím, že vystupoval proti domorodým obyvatelům a tvrdil, že jejich územní právo představuje nepřípustnou bariéru pro ekonomický rozvoj v Amazonii.
Zdejší lidé, jejichž kultura je přirozeně vázána na deštný prales, se kontinuálně staví proti megalomanským stavebním projektům a postupnému rozšiřování agrobyznysu ukrajujícího z pralesa. „Pokud se stanu prezidentem, nedáme domorodcům už ani centimetr země,“ prohlásil Bolsonaro. Mezi jeho další zlověstná prohlášení patří výrok „Každému farmáři dáme pušku a zbrojní pas.“
Stejně jako Trumpova agresivní protiimigrační rétorika popíchla bílé nacionalisty k tomu, aby začali páchat zločiny z nenávisti, v Brazílii „farmáři a rančeři pochopili prezidentovo sdělení jako licenci k tomu, aby začali s vědomím beztrestnosti páchat zločiny žhářství a agresivně expandovat na území deštného pralesa,“ říká Christian Poirier z organizace Amazon Watch.
Podle Brazilského národního institutu pro vesmírný výzkum dosáhla letos v červenci deforestace v Amazonii úrovně 278 procent oproti červenci minulého roku (ředitel institutu po zveřejnění těchto a dalších pro vládu nepohodlných informací okamžitě přišel o místo).