Bolsonaro uvolnil ruce těžařům. Amazonský prales mizí zase o něco rychleji
Radek KubalaOdlesňování amazonského pralesa se znovu zrychlilo. Ultrapravicový prezident Bolsonaro podporuje porušování zákonů a pošlapávání lidských práv domorodců. Neblahou roli sehrávají i korporace, které ke kácení přispívají.
Už loni mizel amazonský prales největší rychlostí za posledních jedenáct let, přičemž letos těžaři a farmáři kácejí o polovinu rychleji než v loňském roce. Pozorovatelé to dávají do přímé souvislosti s politikou brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který rozvolňováním ekologických opatření zavedených za předchozích vlád podporuje nelegální kácení lesa pro rozšiřování farem, pastvin či těžby nerostných surovin. Expanzi provázejí časté vraždy domorodců.
Záběry brazilského Národního institutu pro výzkum vesmíru (INPE) dokazují nárůst kácení v dubnu o čtyřiašedesát procent oproti stejnému měsíci v loňském roce. Od začátku roku těžaři pokáceli přes dvanáct set čtverečních kilometrů lesa, což je o pětapadesát procent více než loni za stejné období. Amazonský prales je přitom podle vědců jedním z klíčových ekosystémů pro boj s klimatickou krizí, jelikož ve velkém zachytává uhlík z atmosféry.
Rychlost kácení je ovlivněna také tím, že brazilské ministerstvo životního prostředí kvůli epidemii koronaviru značně snížilo množství ochránců, které tradičně do pralesa vysílá dohlížet nad dodržováním zákonů. Oficiálně kvůli obavám z nákazy. Ministerstvo chce brzy své zástupce opět vysílat do terénu, avšak ne do amazonského pralesa.
„Přitom začátek roku nepatří k období, kdy se kácí nejvíce, zejména kvůli častým dešťům. Dá se proto očekávat, že až začne příští měsíc období sucha a lesních požárů, tak uvidíme ještě mnohem větší nárůst odlesňování,“ řekla Erika Berenguerová, odbornice na ekosystémy z Lancasterské univerzity. Zároveň upozornila na to, že rekordní lesní požáry z loňského roku se díky malému dohledu vlády nad těžaři mohou opakovat.
Brazilský prezident předminulý týden slíbil, že do boje proti nelegálnímu kácení vyšle armádu. Ekologové však upozorňují, že má Bolsonaro ve skutečnosti zcela opačné plány. Mimo jiné tlačí na brazilský Národní kongres, aby schválil jím navržený zákon, který by zlegalizoval vlastnictví půdy zabrané protizákonně či násilím.
Carolina Marçalová z brazilské pobočky Greenpeace uvedla, že by tím Bolsonaro přestal jen potichu tolerovat odlesňování a začal mu aktivně napomáhat. „Bolsonarovy kroky jsou kriminální a musí okamžitě přestat. Všem domorodým komunitám, které se nemají jak bránit proti koronaviru, hrozí vinou prezidenta zánik. Ať už zavlečením viru anebo zničením jejich domova,“ obává se Marçalová.
Lesní expert Daniel Brindis, který pracuje pro Greenpeace ve Spojených státech, pak kromě Bolsonara z rychlého ničení pralesa viní také fungování celosvětového obchodu. „Banky investují do rozšiřování nebezpečné infrastruktury v pralese, korporace ve velkém skupují dřevo, nerostné suroviny či hovězí maso. Ačkoliv se o krizi amazonského pralesa mluví dlouho, korporace kvůli vlastnímu profitu tolerují porušování lidských práva a prohlubování klimatické krize,“ vysvětlil Brindis.
Další informace:
- Common Dreams Fears of Bolsonaro's Threat to the Amazon Realized as New Data Shows Rainforest Destruction Up 55%
- Reuters Deforestation in Brazil's Amazon surges, Bolsonaro readies troops
- The Japan Times With attention on the coronavirus, Amazon deforestation surges
- Unearthed Amazonian deforestation soaring while Bolsonaro administration weakens safeguards