Brazilská politika za časů koronaviru
František KalendaNavzdory chaosu, který kolem sebe vyvolává brazilský prezident Jair Bolsonaro, odborníci soudí, že jeho země je na epidemii koronaviru připravena vcelku dobře. Zejména díky ústavou garantovanému bezplatnému zdravotnictví.
Koncem minulého týdne se brazilskému prezidentovi Jairu Bolsonarovi zřejmě poprvé od ničivých požárů v Amazonii podařilo masově vzbudit zvědavost světových a ostatně i českých médií. A to samozřejmě v souvislosti s nákazou novým koronavirem (SARS-CoV-2), jehož šíření se nevyhýbá ani největšímu státu Latinské Ameriky.
Příběh připomínající brazilskou telenovelu odstartovala ve čtvrtek zpráva, že se nemocí nakazil šéf tiskového oddělení vlády, Fábio Wajngarten, který se dlouho pohyboval v prezidentově bezprostřední blízkosti. Mimo jiné se s ním o několik dní později zúčastnil návštěvy Spojených států, při které oba muži povečeřeli s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v luxusní residenci Mar-a-Lago.
Wajngartenův případ vyvolal v Brazílii i ve Spojených státech vlnu zájmu. Bylo možné, aby se jeho prostřednictvím nakazil i brazilský nebo dokonce americký prezident? Zatímco Trump zpočátku testování odmítl, Jair Bolsonaro se ho ještě týž den rozhodl podstoupit, což zřejmě vinou špatného překladu mexický server Politico.mx interpretoval jako potvrzení nákazy.
V pozdních čtvrtečních hodinách středoevropského času tak po internetu v různých jazycích kolovala šokující novinka: Bolsonaro se stal první hlavou státu na světě nakaženou novým koronavirem. Stejný scénář se opakoval o den později, tentokrát na základě sloupku brazilského deníku O Dia a zprávy televize Fox News, jíž měl pozitivní výsledek potvrdit přímo prezidentův syn Eduardo.
Ani napodruhé informace nevydržela dlouho. Krátce nato ji totiž dementoval nejen Eduardo Bolsonaro, který údajně o výsledcích testů „nikdy nemluvil s nikým z médií“, ale i sám prezident-otec, jenž na svých ostře sledovaných sociálních sítích triumfálně sdílel, že je zcela v pořádku.
Další nakažení a konspirační teorie
Oba politici vzápětí obvinili média z šíření „fake news“ a mladší Bolsonaro neváhal přispěchat s tvrzením, že se jedná o konspiraci s cílem „zničit novou Brazílii“ a „vyvolat krizi s naším přítelem Donaldem Trumpem“. Silné obvinění paradoxně směřovalo k novinářům kanálu pověstně loajálního americkému prezidentovi.
Kromě Jaira Bolsonara měl alespoň na základě oficiálních informací vyjít negativní výsledek testu také jeho manželce Michelle. Naopak minimálně pět účastníků brazilské delegace do Spojených států včetně senátora Nelsinha Trada a designovaného velvyslance do USA Nestora Fostera se koronavirem skutečně nakazilo.
Podezření nadále přetrvává u několika dalších vysoce postavených členů brazilské vlády včetně ministra zahraničí a sám Bolsonaro mimochodem na popud ministra zdravotnictví pro jistotu tento týden test zopakuje. Brazilská aféra nakonec přiměla k akci i amerického prezidenta, jemuž test vyšel podle sobotního prohlášení Bílého Domu rovněž negativně.
Podobně jako jeho americký protějšek brazilský prezident riziko nákazy novým koronavirem dlouho zlehčoval s tím, že se jedná o „výmysl“ šířený „velkými médii“, jak se nechal slyšet právě na osudové návštěvě Spojených států. Nepřátelsky naladěná média obvinil také v úterý, kdy Brazílie zažila největší propad na burze od roku 1998, a o koronaviru prohlásil: „Nejsem doktor ani odborník na infekční nemoci, ale z toho, co jsem zatím slyšel, zabíjely další chřipky víc než právě tahle.“
Ještě divočejší konspirační teorie šířili někteří Bolsonarovi podporovatelé, například populární youtuber Bernardo Kuster. Podle něj je koronavirus výsledkem „globálního experimentu s psychologickou manipulací“ zosnovaného „OSN, CNN, [brazilskou televizí] Globo, Světovou zdravotnickou organizací, velkými očkovacími firmami a establishmentem z celého světa“.
„Filozof“ Olavo de Carvalho, který je považován za jednoho z duchovních otců bolsonarismu a do prezidentovy vlády doporučil několik ministrů, pro změnu mezi skoro milion sledujících na sociálních sítích rozšířil video, podle něhož za nákazou stojí americký miliardář Bill Gates.
Do ulic!
Riziko šíření koronaviru ostatně prezidentovy příznivce neodradilo od toho, aby v neděli uspořádali po celé zemi shromáždění na jeho podporu. Do ulic v celkem 259 městech vyšly tisíce demonstrantů proti Kongresu, Nejvyššímu soudu a ostatním institucím, které podle nich hází klacky pod nohy Bolsonarově vládě.
Brazilský prezident svým podporovatelům s ohledem na potvrzený komunitní přenos a prudce narůstající počet potvrzených případů nákazy (v sobotu jich bylo 121, v neděli už 191) nejprve doporučil, aby raději zůstali doma. Avšak v průběhu nedělních akcí je s povděkem kvitoval na sociálních sítích.
Brazílie se pod jeho vedením dosud neuchýlila k drakonickým opatřením po vzoru evropských zemí a federální vláda do značné míry ponechává iniciativu na jednotlivých státech. Přesto už mimo jiné zakázala plavby výletních lodí, schválila navýšení rozpočtu ministerstev školství a zdravotnictví a znovu se pokouší najmout kubánské doktory, kterých se před dvěma lety zbavila.
Odborníci se shodují v tom, že je největší latinskoamerická země v relativně výhodné pozici díky tropickému klimatu, věkové skladbě obyvatelstva i ústavou garantovanému všeobecnému bezplatnému zdravotnímu systému. Zároveň ale varují před jeho možným přetížením zvláště v Rio de Janeiru a ve státech na chudším severovýchodě země.