Pirátské úsilí legalizovat konopí zaslouží podporu. Ví to i Okamura
Petra DvořákováNěkterá média se pohoršila nad průvodem za legalizaci konopí, v němž policie zabavila i extáze a pervitin a jehož se účastnili i Piráti. Konopí není vstupní branou ke drogám. Potvrzují to zkušenosti států, které již legalizovaly.
Obzvlášť lidé z národoveckých či proruských kruhů v okamžicích zoufalé absence protiargumentů nálepkují Piráty jako „feťáky“ či „smažky“. Piráti u nás totiž jako jediná parlamentní strana dlouhodobě prosazují legalizaci konopí pro rekreační účely. Předseda strany Ivan Bartoš má navíc dredy a předsudky neúprosně našeptávají, že kdo má dredy, ten přece hulí, ba dost možná i fetuje.
Jenomže Bartoš nehulí a pakliže ho náhodou spatříte s lahváčem, po bližším zkoumání zjistíte, že je nealko. Na rozdíl od většiny české populace nekonzumuje ani drogu, která u nás každoročně zabije téměř stonásobně více lidí než pervitin a heroin dohromady, tedy alkohol.
I kdyby tomu tak nebylo, příležitostný joint by z něj feťáka rozhodně nedělal. Nálepky jako „droga“, „feťák“ či „smažka“ koneckonců závisí na konkrétním kulturně-společenském uspořádání a hlavně legislativě dané země. V mnoha koutech světa chybí alkoholová kultura, jak ji známe u nás, zato si v nich můžete „smotnout brko“ hašiše za bílého dne v kavárně nebo po večeři potáhnout z opiové dýmky, kterou vám podá vlastní otec.
U nás se zase vesele „leje“ a titíž lidé, co neřeknou ani slovo proti alkoholu, označují konopí za drogu a její uživatele za feťáky. Kdyby přitom konopná prohibice bývala nikdy nezačala, pravděpodobně by se ani ti nejslušnější z nejslušnějších nad existencí jointů nepozastavovali. Z téhož důvodu legalizační aktivisté přestávají používat slovo „marihuana“, očerněné v důsledku prohibičních kampaní, a hovoří místo toho o konopí.
Okamura pár let zpátky: Dekriminalizace drog je nejhorší sen mafie
O víkendu se Piráti tak jako každý rok zúčastnili pochodu za legalizaci konopí Million Marihuana March. Akce se poprvé konala také pod záštitou pražského primátora, tedy Piráta Zdeňka Hřiba.
Policie, která dohlížela na mírumilovný průběh demonstrace, přistoupila k namátkovým kontrolám účastníků. Výsledkem bylo zjištění více než stovky přestupků, zpravidla za přechovávání omamných a psychotropních látek, a zajištění pětasedmdesáti gramů konopí, dvaašedesáti extází a prý snad i nějakého pervitinu. Dva účastníky policie stíhá pro podezření z trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými látkami.
Nemá smysl pohoršovat se nad tím, že lákavé možnosti propojit účast čelných Pirátů s údaji o množství zabavených drog v titulku neodolaly servery jako Expres, Národní noviny nebo Parlamentní listy. Co však chtělo titulkem „V průvodu za konopí, jehož se účastnil i Bartoš s Hřibem, našla policie pervitin a extázi“ říct Echo24?
Manipulativní titulky přeměnil v naprostou lež i nejhlasitější bojovník proti jinakostem Tomio Okamura, který na Faceboooku napsal, že Piráti extázi a pervitin účastníkům přímo rozdávali. Když pirátský poslanec Radek Holomčík odpálil lež upozorněním, že tam alespoň nikdo nehajloval — jako se stalo na mítinku Okamurovy SPD — národovecký princ si ho, věren svým virtuálním návykům, zablokoval.
Ještě před pár lety přitom Tomio Okamura s pirátskou argumentací legalizaci konopí sám prosazoval. „Všichni odborníci vám potvrdí, že drogový populismus stojí gigantické peníze, spousty mrtvých, ale výsledek je nula. Proto jsou pro dekriminalizaci drog nejen lékaři, ale taky světoví ekonomové — krom jiných třeba Milton Friedman. Pro kriminalizaci jsou ti, kdo z problému žijí — policie, politici, mafie. Dekriminalizace je nejhorší sen mafie,“ psal ve své knize Umění žít.
Kromě Echa24 si na Pirátech smlsnul také kreslíř Mladé fronty Dnes Václav Teichmann, který Bartoše vyobrazil s transparenty, jež vůbec nenesl, a doprovodil karikaturu textem: „Milion chvilek pro demokratické hulení. Sobotní průvod Prahou za legalizaci marihuany zaštítil primátor Zdeněk Hřib a největší celebritou v něm byl šéf Pirátů Ivan Bartoš. Poslední stranou, která v minulosti tak otevřeně podporovala legální konopí, byla asi Unie svobody. Neskončila úplně dobře.“ Jako by snad za pád Unie svobody mohla jejich podpora legalizace, nikoliv vnitrostranické spory…
Proti titulku Echa24 se Bartoš ohradil. Redakce se obratem „chytila za nos“ a titulek opírající se o zvrácený princip kolektivní viny upravila na sdělení „V průvodu za konopí policie našla i pervitin a extázi“.
Vstupní branou ke drogám je konopná prohibice a alkohol
Stále tu však zůstává otázka, jak moc je informace o drogách nalezených v průvodu za legalizaci konopí relevantním zpravodajským tématem veřejného zájmu. Million Marihuana March patří mezi poměrně dost na navštěvované manifestace — obvykle se jí účastní kolem dvou tisíc lidí. Lze předpokládat, že v jakémkoliv náhodném vzorku takové masy lidí by policisté nějaké drogy našli.
Drtivá většina z oněch více než sto přestupků se téměř určitě týkala pokuřovaných jointů. Hon na „huliče“ policie pořádá v místě konání Million Marihuana March či konopného veletrhu Cannafest pokaždé, neb se jedná o spolehlivý způsob, jak si přivydělat — světe, div se, někteří podporovatelé legalizace totiž skutečně a s radostí kouří konopí. Blokové pokuty za doutnající jointy pak strážci zákona rozdávají denně.
Většinu z oněch dvaašedesáti zabavených extází pak policisté velmi pravděpodobně našli u zmíněných dvou stíhaných osob. Pravděpodobně šlo o jedince, kteří ve venkovní akci spojené mimo jiné i s produkcí reggae a taneční hudby, zavětřili možnost přivydělat si jakožto dealeři.
Informace o extázi a pervitinu nalezených v průvodu za legalizaci konopí tak působí jako snaha potvrdit oblíbenou tezi prohibicionistů, že konopí je vstupní branou k tvrdším drogám.
Jako vstupní brána k jakýmkoliv dalším omamným či návykovým látkám přitom funguje daleko spíše alkohol. Právě ten bourá lidské zábrany okusit zakázané a potenciálně rizikové, to v prostředí hospod se mladí lidé učí milovat tabák, motat jointy či šňupat lajny. Což potvrzuje například studie Floridské univerzity, z níž vyplývá, že u uživatelů alkoholu existuje šestnáctkrát vyšší pravděpodobnost vzniku tabákové závislosti a třináctkrát vyšší pravděpodobnost pozdější záliby v kokainu či konopí než u abstinentů.
A jak trefně poznamenala Inge Fryklundová v komentáři pro Huffington Post, pakliže u „huličů“ skutečně existuje zvýšené riziko sklouznutí k nebezpečnějším látkám, pak toto riziko vězí právě v konopné prohibici. Uživatelé konopí v současnosti musí spoléhat na černý trh a na dealery, kteří jim dost možná dříve či později nabídnou i nějaký ten pervitin či extázi.
Ať se slušní pivaři čertí, jak chtějí, postupná legalizace konopí je nevyhnutelná. Statistiky ze států, které už na ni přistoupily, temné věštby prohibicionistů vyvracejí. Kupříkladu počet mladistvých kuřáků marihuany v nich nestoupá, ba mírně klesá. Naopak se v nich lehce zvýšil počet milovníků konopí ve středním věku. Právě co do počtu mladistvých uživatelů konopí přitom Česká republika vede celoevropské žebříčky.
Dnes může být dealerovi jedno, zda konopí prodává dospělému či nedospělému zákazníkovi, neboť v každém případě jedná v rozporu se zákonem. Právě legální přístup ke konopí pro dospělé tak riziko užívání jointů nezletilými snižuje.
Zkušenost ze států, které již rekreační pokuřování povolují, spíše varuje před uzurpováním rostliny ze strany velkopěstitelů a velkovýrobců na úkor etičtěji hospodařících drobných farmářů. Tím spíš si již připravený, avšak vládou nepodpořený pirátský návrh na legalizaci zaslouží ocenění. Jde totiž cestou povoleného samopěstování až pěti rostlin a možnosti konopí bezúplatně darovat druhému, namísto aby umetal cestičku konopným korporacím nebo státnímu monopolu, které již selhaly v případě legalizace konopí léčebného.
Pivo bylo symbolem bohatství, mohli jste si ho dovolit jen tehdy, pokud jste měli víc než jen na satbu a obživu. Pilo se při slavnostech.
Konopí se používalo v očistných parních lázních podobných dnešním saunám. Byla to očista těla i duše.
Později se k nim přidalo víno.
Osobně bych u tolerance těchto tří šlechetných substancí skončil.
Všechno nad toto, všechno tvrdé, tzn. tabák, tvrdý (pálený) alkohol, pervitin, kokain, heroin atd., bych nekompromisně potíral pod exemplárními tresty.
Myslím, že by byla společnost mnohem zdravější a harmoničtější...
Jako ve všem.
A musím říct, že míra věcí (z lidského úhlu pohledu uměřenost), mne přitáhla ke křesťanství a podle mě je její nalezení vůči přírodnímu světu tím nejdůležitějším, co před lidstvem jako celkem i jednotlivci stojí.
Jen správná míra všeho (od využívání přírodních zdrojů po mezilidské vztahy) může zajistit trvání lidstva na této konečné planetě s konečnými, i když bohatými možnostmi.
Protože nepřetržité kojení působí jako přirozená antikoncepce (jde zřejmě o evoluční adaptaci), ženy zemědělců mohly mít děti dvakrát častěji, a tato výhoda postupně převážila nad všemi nevýhodami. I přes vyšší úmrtnost a horší stravu byla zemědělská společenství hustší a v příznivých obdobích mnohem rychleji rostoucí, a lovce zkrátka převálcovali.
Zároveň se posílil patriarchát a nerovnost pohlaví, protože do nové role "strojů na děti" bylo potřeba ženy náležitě zpracovat...
Jen jsem chtěl upozornit, že i podle mých zkušeností není konopí žádná otevírací droga k těm tvrdším.
A že rozumná konzumace piva, vína nebo konopí může mít i jistou kladnou společenskou roli.
A také, že samozřejmě i na pivě, víně a marihuaně, pokud by byly jediné tolerované, by se našli závislí a s tím spojené negativní jevy........ ale všechny mé nemalé zkušenosti doslova křičí, že ty opravdu zákeřné a společensky nebezpečné, jsou drogy tvrdé.
Jenže jako u mnoha problémů tohoto světa i zde platí, že:
1/ na tvrdých drogách se vydělávají obrovské peníze
2/ jejich vytěsnění by vyžadovalo jistou celospolečenskou sebe-disciplinaci
Takže "to nejde".
Ještě technická: přechod od lovu sběru neznamená automaticky sedentarizaci. Lovci-sběrači jsou často sedentární, jen mají větší akční radius.
Proč lidé přešli k zemědělství? Diamondova teorie vysvětluje spíše mechanismus, podstatný je však účel. Určité území prostě uživí řádově více zemědělců než lovců. A lidé odedávna chtěli populačně expandovat. Že se máme plodit a množit, stojí napsáno již dost dlouho (a lidé to jistě věděli ještě dříve). Průmysl se stal dalším objevem, jak umožnit řádově silnější populaci.
Jejich kriminalizace vede k tomu, že jejich výroba a distribuce se stávají předmětem drogového byznysu a zároveň vytváří náhodné vybrané oběti.
U nás je užívání canabis rozšířenější než v zemích, kde byla mariijuana legalizována.Výroba se ale soustředila do ilegálních velkopěstíren.