Nehas, co nepálíš: Legalizaci podpořilo sedm tisíc lidí
Petra DvořákováDvacátého ročníku pochodu za legalizaci marihuany se zúčastnilo na sedm tisíc lidí. Piráti a Zelení připravují zákon, který by konopí legalizoval. Represe podle nich ani nebrání šíření marihuany, ani neprospívá ochraně zdraví.
Přibližně sedm tisíc lidí se v pondělí 8. května v Praze zúčastnilo 20. ročníku tradiční demonstrace na podporu legalizace marihuany Million Marihuana March. Po projevu předsedy sdružení Legalizace Roberta Veverky vyrazil průvod z pražského Karlova náměstí přes centrum města na Florenc a ostrov Štvanice. Tam pokračoval program koncerty a debatami.
Lidé v průvodu mnohdy oblečení do barev jamajské trikolory či do triček s motivy konopného listu nesli transparenty jako „Nehas, co nepálíš“ nebo „Tráva je kámoš, ne droga“. Během průvodu hrála převážně do žánru reggae, ska či hip hopu laděná hudba
Na místě bylo možné podepsat také petici za legalizaci konopí pěstovaného a zpracovávaného pro vlastní potřebu. Na vzniku petice se podílelo sdružení Legalizace, Pirátská strana a Zelení, ti zároveň spolupracují na přípravě zákona. Návrh zákona chtějí vládě odevzdat spolu s peticí. Podle Tomáše Vymazala z Pirátské strany by měl být hotový do dvou měsíců. Na Štvanici stály i stánky neziskových organizací, občanských sdružení a e-shopů či obchodů převážně zaměřených na konopí.
„Represivní drogové zákony postavené na omezování celosvětově selhávají a nenaplňují svůj záměr ochrany veřejného zdraví. Statistiky ze zemí, kde je konopí legální, ukazují, že legalizace nezvyšuje ani počet mladistvých, kteří konopí užívají, ani nevede k obávanému nárůstu kriminality,“ vysvětloval argumenty pro legalizaci konopí předseda sdružení Legalizace Robert Vaverka.
Léčebné konopí je legální, ale nelze ho koupit
Politické debaty se účastnili Tomáš Vymazal za piráty, Bronislav Tomek za Zelené, Filip Humplík za ODS a Tomáš Zdechovský za KDU-ČSL. Všichni politici se shodli, že s legalizací konopí pro rekreační účely souhlasí. Legalizaci konopí přesto obsahuje pouze dlouhodobý program pirátů a Zelených, pro ODS toto téma neznamená prioritu a Zdechovský je se svým liberálním postojem vůči marihuaně mezi lidovci výjimkou.
Kromě potenciální legalizace marihuany za rekreačními účely se debata stáčela i k otázce léčebného konopí. „Léčebné konopí bylo legalizováno 1. dubna 2013, což bych označil za apríl. Dnes, čtyři roky poté, je totiž léčebné konopí v lékárnách už přes tři měsíce nedostupné,“ upozornil moderátor Veverka. Státní úřad pro kontrolu léčiv totiž nemohl najít dodavatele. Všichni politici v debatě doporučili pacientům, kterým nyní konopí chybí, aby překračovali zákon a pěstovali si ho sami.
Humplík podtrhl ekonomické hledisko možných výnosů do státního rozpočtu a zdůrazňoval, že ODS v roce 2013 prosadila zákon o legalizaci léčebného konopí. To zopakoval i při padnutí dotazu, co by doporučil pacientům, kteří konopí potřebují a momentálně k němu nemají přístup. Nato se ho moderující Veverka zeptal, zda by tedy doporučil pacientům, kteří konopí potřebují a nemají ho, aby volili ODS, protože prosadila legalizaci léčebného konopí, které je nedostupné. Humplík ho následně osočil, že nevede debatu nestranně.
Zdechovský kritizoval podobu certifikace léčebného konopí. Přístup na trh by dle něho mělo získat více firem. V otázce legalizace prosazuje „zlatou střední cestu“, konkrétně legalizaci pěstování, sušení a užívání množství do pěti kytek. V České republice už podle něho ale nedochází k „excesům“, kdy by byli lidé trestáni za malé množství trávy. „Pokud někomu z vás bude hrozit vězení za pět kytek, ozvěte se mi a já vám rád zaplatím advokáta,“ vyzval přítomné.
Ideálním modelem je Colorado bez reklamy
Tomek proti tvrzení o netrestání uživatelů či drobných pěstitelů, vymezil. Upozornil, že zabavení marihuany, pokuta 8 až 15 tisíc korun a výslechy trestem jsou. Stejně jako Zdechovský a Vymazal kritizoval podobu legalizace léčebného konopí. „Žábou, která sedí na prameni, je Státní úřad pro kontrolu léčiv. Ten od vybraného dodavatele, firmy Elkoplast převzal pouze deset procent vyrobeného konopí, zbytek musel Elkoplast spálit a dost na tom prodělal,“ komentoval Tomek. Za příklad ideálního modelu legalizace vydával Colorado.
„Colorado je v současnosti zahlceno reklamou na konopí, billboardy se vyskytují i v okolí škol. Piráti by proto konopnou reklamu rádi regulovali,“ reagoval Vymazal. Kromě pěstování, zpracování a držení konopí chtějí piráti a Zelení legalizovat i komerční prodej, na tom jak, komu a kde vydávat koncese se zatím neshodli. Váhají i ohledně stanovení povoleného množství pro vlastní potřebu, mělo by se prý pohybovat okolo dvaceti kytek. „Prvním krokem je ale zrušení přestupkových zákonů regulující držení malého množství,“ dodal Vymazal.
Léčebnému konopí hrozí podražení
Ministerstvo zdravotnictví na konci dubna potvrdilo, že nového dodavatele léčebného konopí konečně našlo a že by se tak léčebné konopí mělo v lékárnách opět objevit během několika týdnů. Název firmy ministerstvo neprozradilo. Předchozí český dodavatel Elkoplast nepředložil vyžadované doklady. Konopí tak bude pravděpodobně opět dováženo ze zahraničí. Když ho dodávala nizozemská firma Bedrocan, stál gram tři sta korun, gram od Elkoplastu byl k dostání za sto korun.
Konopí pro rekreační účely je legální v Uruguayi či v několika amerických státech, například v Coloradu či Kalifornii. Užívání marihuany v soukromí povoluje i Španělsko. Uzákonění legalizace komplikuje Konvence OSN o drogách, která zakazuje výrobu, distribuci a konzumaci konopí s obsahem THC nad 0,3 procenta. Podle výroční zprávy o užívání drog v České republice konopí někdy vyzkoušelo třicet procent obyvatel mezi patnácti a šedesáti čtyřmi lety. V marihuaně nacházejí zalíbení nejvíce mladí do třiceti čtyř let, během posledního roku ji okusila téměř pětina z nich, během posledního měsíce necelá desetina.
Nechte kytku bejt,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, a starejte se o tvrdé sajrajty, které strašlivě pustoší lidi i společnost -- pervitin, heroin atd.