Jak zachránit ČSSD? Personální obměna, programová obnova a opozice
Jakub PatočkaPředseda ČSSD Jan Hamáček nese za drtivou porážku ČSSD osobní odpovědnost a měl by rezignovat. Stranu lze sjednotit jen v opozici a s programem, který bude klást důraz na sociální a ekonomické požadavky.
Stalo se, co se muselo stát. Po výprasku v komunálních volbách ČSSD utrpěla nejtěžší volební debakl od roku 2004 také v senátních volbách. Reakce jejího vedení ale naznačuje, že volební výsledek není tím nejhorším, co stranu postihlo. Tím nejhorším je ztráta kontaktu s realitou a samé schopnosti chovat se jako politická strana.
Příčiny sesuvu strany tu popisujeme dlouhodobě. Jistě, podepsalo se na něm i předcházející vedení Bohuslava Sobotky: tím, že se exemplárně nevypořádalo se zemanovskou pátou kolonou, když k tomu mělo po zmaření lánského převratu příležitost. Tím, že neprovedlo mnohem razantnější obměnu vlastních neúspěšných ministrů ve vládě. I tím, že mnohem vehementněji nevyostřilo konflikt s Babišem, když se k tomu vloni na počátku léta naskýtala příležitost. Nic z toho ale dominantní příčinou současného výsledku není.
Naopak znovu se potvrzuje, že základní příčina sesuvu ČSSD spočívá v prospěchářství regionálních funkcionářů, které poškodilo značku jako takovou. Regionální diference ve výsledcích komunálních voleb jsou toho dokladem. Bylo tomu tak už před čtyřmi lety. Sobotkovu vedení tedy lze přičíst k tíži také to, že se s nešvary ve straně nepokusilo utkat — a ony mu nakonec přerostly přes hlavu.
Takže se ještě dnes mluví o něm, jako by zapříčinil třeba pražský volební debakl, i když ve skutečnosti je to dílo proslulých tamějších šíbrů. A pokud by už se měl hledat faktor, který ČSSD celorepublikově stahuje ke dnu, před očima je tu jeden, jenž váží řádově víc nežli všechny Sobotkovy chyby dohromady.
Tím je samozřejmě trapná účast v Babišově vládě ve zcela nedůstojné roli ornamentu, který nikdo v ničem nebere vážně. ČSSD bylo třeba do vlády dosmýkat pochybně organizovaným vnitrostranickým referendem a proti vůli bezmála poloviny — spíše ale většiny — členstva.
ČSSD v senátních volbách prohrála krutě, a to i tam, kde jsme to nečekali: ztratila i obvod Domažlice, v němž vítězila pravidelně, a přišla i o vcelku skvělou senátorku Boženu Sekaninovou v Prostějově, která ještě před šesti lety dokázala svůj post uhájit i před intrikami tehdejšího okresního předsedy ČSSD, jistého Jaroslava Faltýnka. A která by svůj mandát nepochybně obhájila, kdyby kandidovala jako nezávislá.
Hamáček musí jít
Za to, že ČSSD opustila polovinu zastupitelstev v krajských městech, i za masakr v senátních volbách nese osobní odpovědnost předseda Jan Hamáček, který na sjezdu de facto podvedl jeho delegáty, když před jeho konáním ohlásil konec jednání o vstupu do vlády, ale po něm je rychle obnovil, aniž by dosáhl čehokoli nového. Ve straně působí jako místodržící Miloše Zemana, a ne jako její předseda.
Pak přišlo tak zvané vnitrostranické referendum, v němž se ovšem nehlasovalo svobodně jako při prvním referendu v ČSSD — korespondenčně či na krajských sekretariátech. Hlasovalo se na schůzích místních organizací, na nichž si jejich předsedové mohli pohlídat účast, debatu k tématu a v nejednom případě bohužel jistě i výsledek hlasování.
To jsou okolnosti, kvůli nimž má mimořádně trapný přídech autokratických manýrů ohánět se v souvislosti se vstupem do vlády „vůlí členské základny“. A je to také ten typ obstarávání „vůle členské základny“, který vede k tomu, že počet členů ČSSD tak dramaticky klesá.
Jestli by se pak z popela toho ohně, který by spálil všechen ten současný hnus, dokázal vznést nový Fénix - to by se muselo ještě ukázat, ale alespoň by se pro to otevřela určitá šance.
Zatímco pokud se tak nestane, nelze oprávněně doufat v nic jiného, nežli v trvalý proces dalšího zahnívání, politického i charakterového.
Stačí počítat poměr cena - výkon a dojdeme k názoru, že je levnější a perspektivnější stavět na zelené louce a nesnažit se rekonstruovat shnilou plesnivou a zavšivenou barabiznu.
Nový dům je ovšem nutné stavět bez nacionálního prvku v nové soc. dem., ovšem pochybuji, že je na to česká společnost zralá. Spíše bych tento úkol předal nové generaci.
Co se týče toho stavění strany na zelené louce, ano, i to je možnost. Spíše však formální a vnímatelná jako zbabělá či nečestná. Ve veřejném povědomí by to byla pořád strana sociálně demokratická (nebo socanská), nejinak než je tomu s komunisty. Vznik nové strany, jak zde pro něj plédoval pan Pleva, může mít v podstatě dvě podoby. První nazvěme zevniř, druhou zvně.
První případ by znamenal odtržení progresivistů. Vzpomeňme však, jak to dopadlo s akcí Ivana Pilipa a Jana Rumla. Většina mezi členy vlády, polovina v PS, menšina ve vedení krajů, slabé zastoupení v členstvu a minimální mezi voliči. Také se dá připomenout totální neúspěch J. Paroubka s jeho "lvem ve světě politiky". Nebo prozíravou nevůli k jednostranné secesi Slovenské republiky. Je divu, že se adepti na nějakou obdobu rolí výše zmíněných nehrnou?
Vznik strany sociálně demokratického typu (v zásadě) zvně dnešní ČSSD je zajisté možný. Když však posoudíme vývoj preferencí silné a osobnostmi nikoli neobdařené tradiční strany, asi nás neudiví, že konjunkturálně vznikají všemožné stranické projekty, jen ne ten pravý, k méně a méně úspěšnému nutně poněkud paralelní. Kdyby na vznik příslušné nové strany přece jen došlo, zřejmé by se s ČSSD střetávala ostřeji než tomu je v současnosti na úrovnií stranických křídel. Pokud by se pro změnu dresu nějací progresivisté rozhodli, byli by označováni v novém prostředí za v nejlepším případě jednotlivce, "které nekádrujeme". A jak veřejností? To nemusíme hádat třikrát. (A navíc se neschyluje k volbám, aby se lidé kdejakého "stébla chytali".)
Ohledně toho, co zbývá, si myslím: radikalizovat program, nesočit na sebe a (spolu nejen s Mercedes v závěru Dumasova Hraběte Monte Cristo) čekat a věřit.
Z těch menších bych to viděl na vytvoření předvolebního triumvirátu Sobotka, Chovanec, Zaorálek, protože po neúspěšných volbách Zaorálek odpadl z možnosti vést ČSSD.
Dneska jsem ho viděl u Moravce a zase mi potvrdil dojem, jak moc by kromě zmiňovaného ČSSD v čele potřebovala schopného řečníka, který dokáže zaujmout a mluvit jasně...
Hamáček je stejný kuňkal jako Sobotka, po 20 sekundách má člověk nepřekonatelné nutkání utéct nebo přepnout na jiný kanál.