Chovanec vyzval ČSSD k odchodu z vlády. Hamáček jej označil za viníka krize
Jan GruberBývalý ministr vnitra Milan Chovanec říká, že ČSSD nesmí nadále hrát roli fíkového listu Babišovy vlády a měla by se odebrat do opozice. Podle předsedy Jana Hamáčka je ale právě Chovanec původcem marasmu, ve kterém se strana nachází.
Předseda ČSSD Jan Hamáček po komunálních volbách řekl, že se strana odrazila ode dna. Pravdou ovšem je, že sociální demokraté ve volbách do zastupitelstev měst a obcí i o týden později ve volbách senátních utrpěli těžkou porážku. Někdejší ministr vnitra Sobotkovy vlády Milan Chovanec v otevřeném dopise spolustraníkům napsal, že důvodem je nesrozumitelnost ČSSD, a vyzval je k odchodu z Babišova vládního kabinetu a přijetí opoziční role. Hamáček ovšem jeho návrhy razantně odmítl a označil jej za jednoho z hlavních viníků marasmu, v němž se strana nachází.
„Nelze nadále zůstávat nedůstojným fíkovým listem této vlády. Měli bychom jasně formulovat naši cestu, jak z kabinetu odejít a případně tolerovat nově vzniklé vládní uskupení. Tolerance by byla možná za dodržení jasně stanovených podmínek. Hlavním lékem na naši neschopnost a nesrozumitelnost je ale tvrdé lůžko opozice, nikoliv teplo vládních limuzín,“ uvedl Chovanec. Zkritizoval postup stranického vedení při jednání s politickým hnutím ANO a připomněl, že Hamáček nebyl s to prosadit většinu požadavků, jimiž původně podmiňoval vstup do vlády.
Hamáček na Chovancům dopis reagoval značně podrážděně. „K odchodu z vlády nás v médiích vyzývá bývalý statutární místopředseda strany a úřadující předseda, který vedl stranu do neúspěšných sněmovních voleb a půl roku po nich. Člověk, který kandidoval na předsedu a skončil jako třetí. Ten, kdo opakovaně v médiích říkal, že bude respektovat rozhodnutí celé členské základny, aby pak hlasoval v rozporu s výsledkem referenda. Neváhal se tak v přímém přenosu vysmát rozhodnutí našich členů,“ napsal Hamáček, jako by zapomněl, že i on sám byl součástí stranického vedení, které minulý rok ČSSD přivedlo k nejhoršímu volebnímu výsledku ve sněmovních volbách.
Sociální demokraté se budou volebními výsledky, ale i dalším směřováním strany zabývat na sobotním jednání Ústředního výkonného výboru v Hradci Králové. Podle politologa Lukáše Jelínka ovšem nelze očekávat žádné razantnější kroky. „Zcela jistě se nebude řešit, jak přilákat ke straně nové voliče. Naopak se zřejmě povede vyhrocená diskuze o vládě s politickým hnutím ANO, o způsobu volby nového předsedy a o vinících volební prohry,“ řekl Deníku Referendum. A podotknul, že ČSSD ve skutečnosti na řádnou debatu není připravená, protože se její orgány prakticky nescházejí.
Nejstarší česká politická strana v komunálních volbách neobhájila více než polovinu mandátu. V roce 2014 jich získala téměř tři tisíce osm set. Letos ovšem dosáhla jen na necelých devatenáct set. Stejně neúspěšně si ČSSD vedla i ve volbách do horní komory Parlamentu. Přestože obhajovala třináct mandátů, postavila své kandidáty jen do třiadvaceti ze sedmadvaceti obvodů a nakonec byla s to udržet jeden jediný, když v Karviné již potřetí zvítězil bohumínský starosta Petr Vícha.