Babiš navrhne Zemanovi kandidáty na ministerské posty, včetně Pocheho
Jan GruberAndrej Babiš v pondělí předá prezidentovi oficiální seznam kandidátů na ministerská křesla, včetně Miroslava Pocheho. Jeho jmenování ale zůstává nejisté. Jan Hamáček proto stále připouští, že by českou diplomacii mohl dočasně řídit on sám.
Designovaný premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí oficiálně navrhne prezidentovi Miloši Zemanovi kandidáty na posty ministrů své druhé menšinové vlády, včetně europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD), který by měl obsadit rezort zahraničních věcí. Nový kabinet Zeman jmenuje ve středu dopoledne. Jmenování Pocheho je ovšem nadále nejisté. Prezident totiž opakovaně prohlásil, že si jej v čele české diplomacie nepřeje.
„S Andrejem Babišem jsme se dohodli, že bude respektovat koaliční smlouvu a donese panu prezidentovi všechna jména, která byla navržena ČSSD a politickým hnutím ANO, včetně Miroslava Pocheho na ministerstvo zahraničí. Očekávám, že to takhle proběhne. Pokud ne, tak je to porušení koaliční smlouvy a nemá smysl vládní spolupráci vůbec zahajovat,“ řekl Jan Hamáček (ČSSD) v nedělních Otázkách Václava Moravce.
Hamáčkova slova potvrdil předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) i sám premiér Babiš. „Oficiální nominaci pošlu v pondělí a bude v ní i Miroslav Poche,“ uvedl šéf politického hnutí ANO. Hamáček nicméně znovu připustil, že jmenování pražského europoslance by se mohlo odložit a on sám by se mohl dočasně ujmout řízení ministerstva zahraničních věcí. Tento záměr prezentoval již minulý pátek po schůze se Zemanem v Lánech.
Podle předsedy ČSSD je ve hře rovněž možnost, že by Poche — nebude-li jmenován ministrem — mohl v Černínském paláci zastávat jinou pozici, která je slučitelná s mandátem europoslance. „Určitě bude na rezortu vidět a slyšel,“ konstatoval Hamáček. S touto variantou ovšem vyjádřilo nespokojenost hned několik vlivných sociálních demokratů, například předseda Senátu Milan Štěch, poslanec Lubomír Zaorálek nebo šéf pražské organizace Petr Pavlík.
Spor kolem jmenování Pocheho ministrem zahraničních věcí zesílil krátce poté, co se členská základna ČSSD ve vnitrostranickém referendu přiklonila ke vstupu do Babišovy druhé vlády. Proti Pochemu se tehdy znovu hlasitě vymezil prezident a na jeho stranu se přidali komunisté i sám Babiš. Ti kritizovali Pocheho údajně prouprchlickou politiku a vykreslovali jej coby zrádce českých národních zájmů. Zeman rovně připomínal osm let starou aféru, kdy Poche přiznal pokoutní financování strany.