Babiš za pomoci ČSSD a KŠCM složil reparát. Vláda získala důvěru Sněmovny
Jan GruberDvě stě čtyřiašedesát dnů po volbách má Česká republika vládu s důvěrou Sněmovny. Druhý kabinet Andreje Babiše podpořili všichni poslanci politického hnutí ANO, ČSSD a KSČM s výjimkou Milana Chovance, Jiřího Maška a Zdeňka Ondráčka.
Poslanecká sněmovna po dvou stech čtyřiašedesáti dnech od voleb vyslovila důvěru druhé menšinové vládě Andreje Babiše (ANO). Ta získala hlasy sto pěti poslanců politického hnutí ANO, ČSSD a KSČM. Proti vyslovení důvěry Babišově kabinetu se vyslovilo jednadevadesát zástupců ODS, Pirátů, SPD, lidovců, TOP 09 a STAN. Nově jmenovanou vládu stejně jako v lednu svým vystoupením ve Sněmovně podpořil prezident Miloš Zeman.
„Chtěl bych jako rozený optimista vyjádřit naději, že Sněmovna této vládě vysloví důvěru,“ řekl ve svém projevu Zeman. Prezident hovořil o investicích do dopravní a energetické infrastruktury. Přimlouval se za vybudování kanálu Dunaj-Odra-Labe. A kritizoval plány Evropské unie na posilování obnovitelných zdrojů energie. „My ale nemáme alpské řeky, ani severoněmecké pobřeží se silnými větry,“ konstatoval.
Prezident se dále od řečnického putlíku vymezil vůči plánovanému deficitu státního rozpočtu a navrhoval, aby vláda hledala dodatečné zdroje v šetření a úsporách. „Tato ekonomika a společnost je nesmírně plýtvavá. Vyhazujeme zbytečné peníze na podporu obnovitelných zdrojů energie. Je to dědictví zeleného šílenství minulých let,“ uvedl. A doplnil, že další finanční prostředky lze získat propuštěním nadbytečných státních úředníků. Jeho populistický projev poslanci ocenili hlasitým potleskem.
Porušení koaliční smlouvy
Přestože koaliční smlouva mezi politickým hnutím ANO a ČSSD jasně říká, že „smluvní strany zajistí, aby se všichni jejich poslankyně a poslanci zúčastnili schůze Sněmovny, na které bude hlasováno o důvěře nově jmenované vládě, a že tito dají vládě důvěru,“ dva koaliční poslanci ve sněmovních lavicích chyběli od samého rána. Jiří Mašek (ANO) trávil dovolenou v Austrálii a Milan Chovanec se rozhodl z jednání z osobních důvodů omluvit.
„Poslaneckému klubu ČSSD jsem oznámil, že nemohu podpořit hlasování o důvěře nové vládě. Důvodem je poslanecký slib, v němž jsem slíbil, že budu svůj mandát vykonávat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Svědomí je ryze individuální záležitosti a nelze jej podřídit kolektivnímu rozhodnutí. Je v zásadním konfliktu s mým svědomím, abych dnes umožnil vznik této vlády, kde sociální demokraté mají hrát nedůstojnou roli fíkového listu,“ zdůvodnil Chovanec svou absenci.