Lekce z prohry ČSSD v Praze? Návrat ke kořenům, říká místní předseda
Jan KašpárekSociální demokracie ztratila v komunálních volbách prakticky všechny pozice v hlavním městě. Jediným úspěchem jsou dva mandáty v obvodu Praha-Dubeč. Podle předsedy pražské ČSSD může strana debakl napravit prací a návratem ke kořenům.
Komunální volby obměnily celou řadu pražských zastupitelstev. Tyto změny mají společného jmenovatele: prakticky všude propadla ČSSD. Ta často nezískala ani tři procenta hlasů. V sedmapadesáti pražských volebních obvodech dosáhla na pouhé dva mandáty. V roce 2014 jich získala téměř sto. O osm let dříve dokonce více než sto šedesát. Jediné zastupitele tak strana má v okrajové městské části Praha-Dubeč.
Pro ČSSD je to nejslabší výsledek v pražských komunálních volbách od roku 1990, a to tím spíše, že se její kandidáti neprosadili do celoměstského zastupitelstva. Tam přitom v končícím funkčním období drželi nezanedbatelných osm křesel z pětašedesáti.
„Praha odskákala politiku vlády. K tomu máme v hlavním městě špatný obraz. Třeba v Brně jsme dopadli lépe — starostové jednotlivých městských částí uspěli, i když výsledek na ‚velkém Brně‘ je špatný,“ řekl Deníku Referendum předseda pražských sociálních demokratů Petr Pavlík.
Ve volebním debaklu nicméně vidí příležitost ke změně. „Příští čtyři roky si odpracujeme. Vrátíme se ke kořenům sociální demokracie namísto toho, abychom hráli mocenské hry. Pokud to má nějakou výhodu, tak tu, že odpadnou lidé, kteří se s ČSSD vezli k osobnímu prospěchu. Skuteční sociální demokraté ale zůstanou,“ uvedl Pavlík. Ten kromě prospěchářství kritizoval i vzestup národovectví ve straně.
Kandidáti v Dubči uspěli díky blízkému kontaktu s voliči
Na území hlavního města sociální demokraté zasednou v zastupitelstvu pouze v jednom obvodu, okrajovém katastrálním území Praha-Dubeč. Zdejší čtyři tisíce obyvatel sice upřednostnily ODS vedenou úřadujícím starostou Jaroslavem Tošilem, zhruba třináct procent z nich ale volilo ČSSD. Ta získala dva mandáty, které připadly místostarostovi městské části Jiřímu Vohlídalovi a dopravnímu inženýrovi Petru Tomčíkovi.
Oba jsou v Dubči známí — v barvách ČSSD do zastupitelstva pronikli i v komunálních volbách před čtyřmi roky. A od té doby zde ČSSD ztratila pouze necelá dvě procenta hlasů, což je na poměry hlavního města velmi příznivá bilance.
„Uspěli jsme hlavně díky tomu, že jsme malá městská část, v podstatě ještě vesnice,“ vysvětlil ojedinělost Prahy-Dubče Vohlídal. „Nehraje tu roli stranická příslušnost, ale to, že se s lidmi osobně známe, bavíme se a že vidí, co jsme tu dokázali.“
Podobně hovořil i i Pavlík. Politická práce ve větších městských částech je podle něj komplikovanější tím, že je pro zastupitele obtížné se s lidmi pravidelně a neformálně tváří v tvář setkávat.
Přenést zkušenost z Dubče do centra Prahy prý půjde jen stěží. „Kdybychom věděli, jak na to, tak to samozřejmě uděláme. Je to pro nás velká neznámá — v řadě městských částí lidé pracují naplno a dávají tomu maximum, ale nepodařilo se jim obhájit ani existenci v zastupitelstvu,“ poznamenal Vohlídal.
V širším centru Prahy sociální demokracie dopadla nejlépe na Praze 8, kde obdržela zhruba čtyři procenta hlasů. Nejhlouběji se propadla naopak v Praze 7 pod vedením budoucího ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka. Tam coby předposlední nedosáhla ani na dvě procenta, i když v minulých komunálních měla výsledek srovnatelný s politickým hnutím ANO, tedy více než šest procent hlasů.