Volby živě: ANO prohrálo senátní volby i Prahu. ČSSD sčítá ztráty. Posílí ODS
Redakce DRSenátní a komunální volby sledujeme v pravidelném živém komentovaném zpravodajství. Hlavní otázky: bude ANO ztrácet ve velkých městech? Jak velký bude debakl ČSSD? Kdo bude mít nejlepší pozici před druhým kolem senátních voleb?
0:35 Závěrečné shrnutí:
- Komunální volby znamenají pro hnutí ANO nezdar. I když vyhrálo v jedenácti ze třinácti krajských měst, mluvit se bude hlavně o tom, že prohrálo v Praze.
- Praha má jedinečnou šanci na solidní samosprávu. Může vzniknout z aliance Pirátů, Čižinského Prahy sobě a TOP 09 a STAN.
- ANO nebude mít primátory zdaleka ve všech krajských městech, kde dosáhlo nejvyššího zisku. Lze předpokládat, že až v polovině krajských měst ho ostatní strany nechají v opozici.
- V mnoha městech bude rozhodovat postoj ODS a Pirátů, obě strany v krajských městech dosahovaly solidních výsledků. A jejich vzestup je podstatnou zprávou voleb.
- ANO nezískalo ani celkově nijak vysoký počet mandátů, má jich méně než ODS, ba dokonce i než ČSSD, která jinak skončila s historickým debaklem. Nejvyšší počet mandátů získalo jako obvykle KDU-ČSL.
- ČSSD utrpěla zdrcující porážku. V polovině krajských měst nebude vůbec v zastupitelstvu. Ukazuje, že příklon k nacionální šovinistické rétorice veřejnost neoceňuje, navíc má straně evidentně za zlé účast v koalici s Babišem.
- K poraženým patří také TOP 09, KSČM a Zelení. Všechny tři strany musí uvažovat nově nad svou budoucností, všechny tři jsou v existenčním ohrožení.
- Senátní volby potvrdily, že odpor proti Babišově vládě je ve společnosti silnější než její podpora. ANO sice má ve druhém kole devět kandidátů, jen o dva méně než ODS. Ale z prvního místa postupuje kandidát ANO v jednom jediném obvodě a ani v něm nemá zdaleka jistý úspěch. Naopak kandidáti ODS do druhého kola budou vstupovat z prvního místa hned v osmi obvodech. Hned v prvním kole byli zvolení dva noví senátoři Jiří Čunek a Jiří Drahoš.
- ODS se dnes celkem jasně stala hegemonem na pravici a ocitá se v roli hlavní Babišovy opozice. O tom nakolik je její obrozování věrohodné ale hodně napoví už její postup po volbách: jak snadno bude ve velkých městech uzavírat koalice s Babišovým ANO, anebo jak zásadově se jim naopak bude snažit vyhnout.
- Jedním z největších zklamání dne je výsledek voleb v Brně. Městské zastupitelstvo bude poprvé bez Zelených. A zcela propadlo Žít Brno.
- Komunální volby přinesly ale i několik dílčích radostí, na něž by se nemělo zapomenout: úspěch Víta Rakušana v Kolíně, Vladimíra Buřta v Horním Jiřetíně či Pavla Šandy v Neratovicích.
Další analýzy, komentáře a zprávy k vývoji po komunálních volbách a před druhým kolem voleb senátních přineseme v následujících dnech. Loučí se s vámi tým DR: Jan Gruber, Jan Kašpárek, Radek Kubala, Jan Kuliš a Jakub Patočka.
0:30 V Brně primátorské křeslo zřejmě obhájí Petr Vokřál z vítězného hnutí ANO. Nejpravděpodobnější jsou totiž dvě koalice. ANO a ODS, která by měla pohodlnou většinu. Pravděpodobnější je však pokračování stran současné koalice ANO, KDU-ČSL a Pirátů, která má bezpečnou většinu i bez liberálních a zelených stran, jež v Brně propadly jednak vinou vlastní neschopnosti sjednotit se, jednak vinou chyb, kterých se během uplynulých čtyř let dopouštěly. Čtyři procenta mají jak Zelení, tak Žít Brno, tak i STAN. TOP 09 je na třech. Prostý součet jejich hlasů by v Brně stačil na pohodlné třetí místo.
V Brně je sečteno 98 procent okrsků:
- ANO 2011 (23,09 %)
- ODS (18,57 %)
- KDU-ČSL (10,27 %)
- Piráti (8,73 %)
- ČSSD (6,31 %)
- SPD (5,11 %)
- Zelení (4,51 %)
- STAN (4,27 %)
- Žít Brno (4,06 %)
- TOP 09 (3,39 %)
00:25 Babiš ztratil Prahu.
Lídr hnutí Praha Sobě Jan Čižinský, které doposud získalo 16,29 % hlasů, se již sešel s Jiřím Pospíšilem ze Spojených sil pro Prahu, jež prozatím obdrželo 16,07 % hlasů a v České televizi avizoval schůzku s jedničkou pirátské kandidátky Zdeňkem Hřibem. Piráti sice prohrávají souboj s ODS a zřejmě skončí v Praze druzí, ale Hřib se přesto může stát primátorem hlavního města.
Čižinský rovněž uvedl, že pokládá za nutné „vyrvat Prahu Babišovi“. Stejně tak odmítl případnou spolupráci s ODS, které vyčetl, že se neočistila od korupční minulosti.
I v případě, že by se ODS spojila s politickým hnutí ANO, vznikajicí koalici nepřečíslí. Jediná naděje pro Babišovu politickou divizi i ODS spočívá ve vyjednávání se Spojenými silami pro Prahu. Pospíšil možnost jednání nevyloučil.
Pražské volby současně přinesly historický debakl levice. Jak ČSSD, tak i KSČM skončily hluboko pod pětiprocentní hranicí, dokonce za politickým hnutím SPD Tomia Okamury. Sociální demokraté nad to zřejmě nezískají ani tři procenta hlasů.
0:15 V Ostravě je dobojováno. Zcela jistě primátorské křeslo obhájí lídr ANO Tomáš Macura, bez jeho strany nebude možné v Ostravě získat většinu. Nabízí se pokračování stávající koalice ANO, Ostravak, KDU-ČSL a ODS, která by měla pohodlnou většinu. Kvůli poměrně častým hádkám v koalici v posledním roce však její pokračování není pravděpodobné.
Macura má však velmi výhodnou manévrovací pozici a své koaliční partnery si může vybírat. Je tudíž možné, že ANO ke spolupráci přizve Piráty, ke kterým má blízko v otázce dopravy a ochrany ovzduší. Vyloučit lze spolupráci s KSČM, SPD a pravděpodobně i ČSSD.
V Ostravě chybí sečíst poslední dva okrsky:
- ANO 2011 (32,71 %)
- Ostravak (11,51 %)
- ODS (9,68 %)
- KSČM (8,97 %)
- Piráti (8,95 %)
- SPD (6,77 %)
- KDU-ČSL (5,83 %)
- ČSSD (5,53 %)
23:50 Volební účast v prvním kole senátních voleb
23:30 Politolog Lukáš Jelínek pro Deník Referendum zhodnotil volební výsledky TOP 09 a neúspěch senátní kandidatury Jiřího Paroubka. Pozastavil se i u ČSSD, která zažila další volební debakl.
„TOP 09 se stahuje ku Praze,“ tvrdí politolog Lukáš Jelínek. „Chtěli být hegemony pravice, ale ukazuje se, že tento boj strana prohrála s ODS,“ dodal. Poslední výrazný bod TOP 09 je Praha, ačkoliv má několik charismatických osobností i jinde. Ale to mají podle Jelínka i ostatní strany. TOP 09 se bude dle jeho odhadů snažit více spolupracovat se známými osobnostmi typu Jiřího Drahoše a Pavla Fischera.
„Paroubek funguje více jako celebrita než politik,“ okomentoval kandidaturu bývalého premiéra Jelínek. „Jeho někdejší politické úspěchy nahradila videa s čínským cvičením a v bulváru probírané rodinné vztahy. Voliči ho nepovažují za vzpruhu politiky,“ dodal. Paroubek podle Jelínka špatně odhadl lokalitu kde kandidovat. Pokud by si místo Ostravy vybral třeba Ústí nad Labem, mohl být vše jinak. Podle Jelínka mu u voličů ublížilo, že před lety odešel z ČSSD a založil si konkurenční politický subjekt.
„Boj o vedení ČSSD teď nenastane,“ předpokládá Jelínek volebnímu debaklu strany navzdory. „ČSSD je v dlouhodobém útlumu, takže ani vnitrostranický boj nebude tak zuřivý.“ Předseda strany Jan Hamáček interpretoval výsledky strany jako zodpovědnost celého vedení, což i Jiří Zimola kvitoval. „Půda ve straně není žhavější,“ glosuje Jelínek. Podle něj má Hamáček poměrně velké šance své křeslo na příštím sjezdu obhájit.
23:25 Lomecký končí! Již teď, kdy je v Praze sečtených průměrně čtyřiasedmdesát procent okrsků, je zřejmé, že se zásadně promění složení řady zastupitelstev. Na Praze 1 se s nejvyšší pravděpodobností o polovinu mandátů propadne TOP 09, která poslední čtyři roky stála v čele městské části. Nahradí ji Praha 1 Sobě, spřátelená iniciativa sdružení Praha Sobě Jana Čižinského.
Na druhém místě se drží ODS následovaná Piráty. Zcela vypadla ČSSD, která v roce 2014 v centru Prahy získala přes deset procent hlasů — podle aktuálních výsledků nedosahuje ani na tři a půl procenta hlasů.
TOP 09 na Praze 1 vedl Oldřich Lomecký, který zde působí jako starosta již od roku 2010. Jeho jméno se v nedávné době spojilo s nepopulárním návrhem zákazu jízdy na kole mezi desátou a sedmnáctou hodinou v prostoru kolem náměstí Republiky, Staroměstského a části Václavského náměstí. Chystané omezení cyklistiky nakonec nepovolil soud poté, co se jej radnice snažila zhruba rok uvést do praxe.
23:15 V komunálních volbách je již celkově sečteno pětadevadesát procent okrsků. Co do počtu mandátů získali nejvíce křesel stejně jako před čtyřmi lety KDU-ČSL. Počet získaných mandátů závisí na množství kandidátek, které jednotlivé strany vyslaly do voleb.
Strany podle získaných mandátů:
- KDU-ČSL 3199
- Sdružení STAN,NK 2156
- ODS 1976
- ČSSD 1801
- Starostové a Nezávislí 1538
- KSČM 1358
- ANO 2011 1279
- TOP 09 137
- Piráti 135
- SPD 125
23:05 Senátor nebo poslanec?
22:55 Premiér Andrej Babiš dnes volil v Průhonicích. Tam však politické hnutí ANO nekandidovalo. O hlasy voličů se zde ucházely jen tři subjekty: Průhonice občanům!, Průhonice pro život a Nezávislí pro budoucnost. Otázka tedy zní: Koho volil Andrej Babiš? Kandidátku Průhonice občanům! lze zcela jistě vyloučit.
22:45 Rasistka Liana Janáčková asi zůstane u moci. Ačkoliv obyvatelé ostravské Bedřišky nakonec zvítězili a jejich domy se nebudou bourat, tlak na ně v příštích čtyřech letech zřejmě neustane. Lídryně Nezávislých v ostravské městské části Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková, známá svými rasistickými výroky na adresu místních Romů, opět zvítězila se sedmadvaceti procenty hlasů.
Se svými dřívějšími koaličními partnery však většinu nepostaví. KSČM získalo pouze šest procent a KDU-ČSL sedm procent. V patnáctičlenném zastupitelstvu má tato koalice pouhých šest křesel. Uspělo ANO a místní protestní hnutí LEČO, kteří získali tři mandáty. Po jednom zastupiteli má také ODS, Ostravak a SPD. Jaká vznikne většina, je tedy zatím nejasné.
22:35 Je rozhodnuto v Českých Budějovicicíh, ve Zlíně i v Liberci. V Českých Budějovicích i Zlíně stejně jako v řadě dalších velkých měst zvítězilo politické hnutí ANO. Ve Zlíně je nicméně jeho náskok před druhými Starosty a nezávislými minimální. V Liberci ANO skončilo druhé, deset procent za Starosty pro Liberecký kraj. Ti si oproti minulým komunálním volbám fakticky prohodili pozici s hnutím Změna pro Liberec.
V žádném ze tří krajských měst neuspěla ČSSD, dokonce ji všude předehnala nacionalistická SPD Tomia Okamury. Pouze v Českých Budějovicích by sociální demokraté ještě mohli SPD předehnat, kdyby jim přálo několik zbývajících volebních okrsků. Jejich šance na překonání pěti procent je ale minimální.
Výsledky (po sečtení 94 až 99 % okrsků):
České Budějovice:
- ANO 2011 (21,18 % hlasů)
- OBČANÉ PRO BUDĚJOVICE (16,38 % hlasů)
- Sdružení ODS a nezávislých kandidátů (14,22 % hlasů)
- Piráti (12,18 % hlasů)
- Komunistická strana Čech a Moravy (7,03 % hlasů)
- STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ a Čisté Budějovice (6,43 % hlasů)
- Společně pro Budějovice - Lidovci a TOP 09 (5,5 % hlasů)
- ČSSD (4,79 % hlasů)
Liberec:
- Starostové pro Liberecký kraj (31,98 % hlasů)
- ANO 2011 (21,39 % hlasů)
- Změna pro Liberec (13,25 % hlasů)
- Občanská demokratická strana (8,39 % hlasů)
- Liberec otevřený lidem - LOL! (5,27 % hlasů)
- ČSSD (2,12 % hlasů)
Zlín:
- ANO 2011 (18,87 % hlasů)
- STAN (18,4 % hlasů)
- Zlín 21 (15,11 % hlasů)
- KDU-ČSL (10,16 % hlasů)
- ROZHÝBEJME.ZLÍN (Soukromníci, Svobodní, nezávislí) (6,93 % hlasů)
- ODS (6,87 % hlasů)
- Piráti (6,16 % hlasů)
- SPD Tomia Okamury (5,62 % hlasů)
- ČSSD s podporou SPOZ a nezávislých (4,21 % hlasů)
22:25
Trio zelených starostek ale nedoplní Jana Šťastná, jejíž kandidátka v Židenicích má pouze jedenáct procent a je až pátá za ANO, Spolu pro Židenice, ODS a KDU-ČSL. Sečteno je téměř osmdesát procent okrsků.
22:20 Praha hlásí přes polovinu sečtených volebních okrsků. ODS se stále přetlačuje o první místo s Piráty u hranice sedmnácti a půl procenta hlasů. Za nimi pokračuje těsný souboj ANO s Prahou Sobě a Spojenými silami pro Prahu. ANO se sice drží na třetím místě, nenabírá ale větší odstup.
Vzhledem k tomu, že se na započtení řady hlasů stále čeká, je nemožné predikovat, kdo bude v hlavním městě oslavovat první místo. Jisté ale je, že moc na magistrátu bude záviset na ustavení koalice, a to dost možná koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu.
Další jistotou je naprostý debakl tradiční levice. Sociální demokracie spadla pod tři procenta hlasů za KSČM, Zelení se drží nad jedním a půl procentem. Za nimi následují už pouze polozapomenuté či zcela marginální strany.
Průběžné výsledky (sečteno 50, 9 % hlasů):
- Občanská demokratická strana (17,52 % hlasů)
- Česká pirátská strana (17,4 % hlasů)
- ANO 2011 (16,08 % hlasů)
- PRAHA SOBĚ (15,82 % hlasů)
- Spojené síly pro Prahu (15,79 % hlasů)
- ČSSD (2,98 % hlasů)
22:18 V Hořovicích na Berounsku zvítězila místní kandidátka Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst.
22:15 Nebývale se dařilo Pirátům, neuspěli Zelení. Nikde krom Mariánských Lázní sice samostatně nezvítězili, na řadě míst ale obdrželi přes deset procent hlasů. V Domažlicích to bylo 15,4 %, v Písku 15,1 %, v Chrudimi 13 % a v Táboře 11,3 %. V dalších městech uspěli po boku místních politických uskupení či nezávislých kandidátů. Společná kandidátka Pirátů a Opavanů získala 11,6 % hlasů, Pirátů a hnutí Společně pro Přerov 11,5 % hlasů. Stejně dopadli Piráti s trutnovskými nezávislými kandidáty.
Na některých místech kandidovali společně se Zelenými, a to několikrát i vcelku úspěšně. V Litoměřicích toto spojení vyneslo 11,1 % hlasů a třetí místo, podobně i v Náchodě s přispěním nezávislých kandidátů.
Sami Zelení neuspěli. Bez přispění jiných stran se jejich kandidáti ale umístili spolu s nezávislými například ve Vsetíně (Koalice pro otevřený Vsetín; 11 % hlasů). V širších koalicích se do zastupitelstva dostali v Novém Jičíně (s podporou TOP 09, SNK-ED a STAN; 18,15 % hlasů) či v Kroměříži (spolu s TOP 09 a nezávislými kandidáty ze Zdravého Kroměřížska; 12,12 % hlasů).
Vůbec nejširší úspěšná koalice Pirátů a Zelených uspěla v Prostějově, a to po boku STAN a TOP 09 v rámci kandidátky N a r o v i n u!. Ta se s šestnácti procenty umístila jen těsně za prvním politickým hnutím ANO.
22:10 ČSSD v Praze zřejmě získá jeden jediný mandát. Voliči v Praze si evidentně přejí, aby ČSSD současného typu přestala v jejich městě existovat. Po volbách její zastupitelé zmizí z celé Prahy. Výjimkou budou zřejmě jen Vinohrady, kde získá jednoho zastupitele — Michala Tobrmana, jenž kandidoval na kandidátce Dvojka Sobě, kterou tvoří Zelení, lidovci a ČSSD.
- Praha 1: 3,7 % - sečteno 33,3 % okrsků
- Praha 2: Koalice SZ, KDU-ČSL a ČSSD — 10,6 % - sečteno 31,1 % okrsků
- Praha 3: 2,6 % - sečteno 26,8 % okrsků
- Praha 4: 3,4 %- sečteno 34,8 % okrsků
- Praha 5: 2,9 % - sečteno 62,9 % okrsků
- Praha 6: 3,1 % - sečteno 46,2 % okrsků
- Praha 7: 1,8 %- sečteno 38,9 % okrsků
- Praha 8: 4,0 %- sečteno 40,7 % okrsků
- Praha 9: 2,7 %- sečteno 69,1 % okrsků
- Praha 10: 2,5 % - sečteno 67,9 % okrsků
- Praha 11: 2,6 % - sečteno 59,6 % okrsků
- Praha 12: 3,7 %- sečteno 58,0 % okrsků
- Praha 13: 3,2 - sečteno 63,3 % okrsků
- Praha 14: 4,8 - sečteno 75,0 % okrsků
- Praha 15: 2,4 % - sečteno 65,2 % okrsků
- Praha 16: 4,2 % - sečteno 62,5 % okrsků
- Praha 17: 3,6 % - sečteno 72,2 % okrsků
- Praha 18: 3,7 % - sečteno 41,6 % okrsků
- Praha 19: ČSSD zde nekandidovala
- Praha 20: ČSSD zde nekandidovala
- Praha 21: 2,8 % - sečteno 75,0 % okrsků
- Praha 22: 2,1% - sečteno 37,5 % okrsků
22:00
— Předseda ČSSD Jan Hamáček měl pravdu, oranžové tsunami se při letošních komunálních volbách skutečně nekoná.
Výsledky ČSSD v krajských městech:
- Ostrava (5,73 %)
- Olomouc (5,00 %) chybí sečíst poslední okrsek
- Pardubice (5,83 %) není ukončeno sčítání
- Hradec Králové (3,31 %)
- Jihlava (6,89 %)
- Liberec (2,12 %)
- České Budějovice (4,75 %)
- Ústí nad Labem (2,97 %)
- Plzeň (6,49 %)
- Karlovy Vary (2,82 %)
- Brno (6,61 %) není ukončeno sčítání
- Praha (2,99 %) není ukončeno sčítání
- Zlín (4,23 %)
Za pozornost stojí, že ČSSD ale dokázala vyhrát v několika okresních městech, v Jindřichově Hradci (24,78 %), v Karviné (44,15 %), ve Znojmě (24,59 %), v Náchodě (32,43 %), ve Vyškově (21,60 %) a ve Frýdku-Místku (21,91 %). ČSSD to dává příležitost podívat se blíže, co k úspěchům vedlo. Podobně diferencované výsledky byly už před čtyřmi lety, ale ČSSD se jimi nijak neinspirovala.
21:35 — Shrnutí 1. kola senátních voleb. Ve dvaadvaceti senátních obvodech mimo obě největší města je již rozhodnuto o postupujících do druhého kola. Jedinou výjimkou je Prostějov, kde o druhé postupové místo svádí boj bývalá poslankyně Jitka Chalánková (nestr.) s Irenou Blažkovou (ANO), přičemž někdejší členka Sněmovny za TOP 09 prozatím vede o čtyřiatřicet hlasů.
Nejvíce jistých postupujících má v tuto chvíli ODS (11), následována politickým hnutím ANO (8), ČSSD (5), KDU-ČSL (5), STAN (4) a hnutím Senátor 21 (3). KSČM, TOP 09, hnutí Ostravak a Soukromníci budou mít ve druhém kole jednoho zástupce.
Ve čtyřech pražských a jednom brněnském obvodě je prozatím sečtena zhruba čtvrtina, respektive polovina hlasů. Nezmění-li se výsledky, tak nejvíce postupujících do druhého kola bude z řad ODS (11) a politického hnutí ANO (9), dále pak z KDU-ČSL (6) ČSSD (5), STAN (5), Pirátů (3), hnutí Senátor 21 (3), TOP 09 (2). A KSČM, hnutí Ostravak a Soukromníci budou mít ve druhém kole jednoho zástupce. Současně není zřejmé do jakých klubů se zařadí Jiří Drahoš, Marek Hilšer, Ladislav Faktor a Jitka Chýlková, pokud zvítězí i v kole 2.
Přehled jednotlivých obvodů obsahuje pro porovnání i naši předvolební prognózu:
- Chomutov: Přemysl Rabas (SEN21) — 33,7 % X Martina Chodacká (ANO) — 21,4 % - sečteno 92 % okrsků. Původní prognóza DR: Martina Chodacká X Václav Homolka (KSČM)
- Rokycany: Pavel Karpíšek (ODS) — 28,6 % X Milada Emmerová (ČSSD) — 15,8 % - sečteno 97 % okrsků. Původní prognóza DR: Pavel Karpíšek X Lucie Groene (ANO)
- Domažlice: Jan Látka (ČSSD) — 21,7 % X Vladislav Vilímec (ODS) — 21,5 % - sečteno 99 % okrsků. Původní prognóza DR: Jan Látka X Vladislav Vilímec
- České Budějovice: Ladislav Faktor (nestr.) — 41,0 % X Jiří Šesták (STAN) — 27,1 % - sečteno 75 % okrsků. Původní prognóza DR: Ladislav Faktor X Jiří Šesták
- Praha 12: Pavel Fischer (nestr.) - 45,5 % X Eva Tylová (Piráti + LES) — 17,7 % - sečteno 24,5 %. Původní prognóza DR: Pavel Ficher X Ivan Pilný (ANO)
- Praha 4: Jiří Drahoš (KDU-ČSL, SZ, STAN a TOP 09) — 52,6 % X Eva Syková (ANO) — 12,7 % - sečteno 25,0 %. Původní prognóza DR: Jiří Drahoš X Martin Dvořák (ODS)
- Praha 8: Lukáš Wagenknecht (Piráti) — 19,2 X Pavel Dungl (TOP 09 a STAN) — 14,8 % - sečteno 30,0 %. Původní prognóza DR: Lukáš Wagenknecht X Pavel Dungl
- Praha 2: Marek Hilšer (nestr.) — 45,2 % X Libor Michálek (Piráti) — 15,3 % - sečteno 15,2 %. Původní prognóza DR: Marek Hilšer X Libor Michálek
- Litoměřice: Ladislav Chlupáč (ODS) — 24,4 % X Ondřej Štěrba (ANO) — 19,7 % - sečteno 96 % okrsků. Původní prognóza DR: Ondřej Štěrba X Libor Uhlík (SEN21)
- Teplice: Jaroslav Kubera (ODS) — 41,7 % X Zdeněk Bergman (SEN21) — 21,3 % - sečteno 95 % okrsků. Původní prognóza DR: Jaroslav Kubera X Zdeněk Bergman
- Jablonec nad Nisou: Jaroslav Zeman (ODS) — 34,3 % X Michaela Tejmlová (SEN21) — 21,8 - sečteno 96 % okrsků. Původní prognóza DR: Jaroslav Zeman X Michaela Tejmlová
- Mladá Boleslav: Raduan Nwelati (ODS) — 33,7 % X Jiří Müller (ANO) — 18,1 % - sečteno 93 % okrsků. Původní prognóza DR: Raduan Nwelati X Jiří Müller
- Benešov: Zdeněk Hraba (STAN) — 20,9 % X Jiří Kozák (ODS) — 17,3 % - sečteno 92 % okrsků. Původní prognóza DR: Zděnek Hraba X Jiří Švadlena (ANO)
- Chrudim: Jan Tecl (ODS) — 15,3 % X Daniel Herman (KDU-ČSL) — 14,8 % - sečteno 96 % okrsků. Původní prognóza DR: Jan Tecl X Daniel Herman
- Náchod: Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) — 26,4 X Martin Červíček (ODS) — 26,3 % X - sečteno 95 % okrsků. Původní prognóza DR: Pavel Bělobrádek X Martin Červíček
- Svitavy: Michal Kortyš (ODS) — 25,5 % X Pavel Havíř (ČSSD) — 20,5 % - sečteno 96 % okrsků. Původní prognóza DR: Pavel Havíř X Bohuslav Fliedr (STAN)
- Třebíč: Hana Žáková (STAN) — 28,8 X Miroslav Michálek (ANO) — 14,8 % - sečteno 95 % okrsků. Původní prognóza DR: Miroslav Michálek X Michal Šalamoun (Piráti)
- Břeclav: Rostislav Koštial (ODS) — 25,4 % X Libor Nazarčuk (ANO) — 21,4 % - sečteno 85 % okrsků. Původní prognóza DR: Rostislav Koštial X libor Nazarčuk
- Brno-město: Mikuláš Bek (SZ, ODS, STAN a TOP 09) — 36,4 % X Jaromír Ostrý (ANO) — 19,9 % - sečteno 47 % okrsků. Původní prognóza DR: Mikuláš Bek X Jan Špilar (KDU-ČSL)
- Prostějov: Božena Sekaninová (ČSSD) — 18,8 % X Jitka Chalánková (nestr.) — 12,8 % - sečteno 98 % okrsků. Původní prognóza DR: Božena Sekaninová X Irena Blažková (ANO)
- Šumperk: Miroslav Adámek (ANO) — 28,3 % X Zdeněk Brož (KDU-ČSL) — 20,0 % - sečteno 79 % okrsků. Původní prognóza DR: Miroslav Adámek X Zdeněk Brož
- Opava: Herbert Pavera (TOP 09) — 37,6 X Horáková Simona (ANO) — 21,5 % - sečteno 85 % okrsků. Původní prognóza DR: Herbert Pavera X Horáková Simona
- Ostrava-město: Leopold Sulovský (Ostravak) — 24,7 % X Ivo Gondek (ANO) — 19,5 % - sečteno 86 % okrsků. Původní prognóza DR: Leopold Sulovský X Jiří Paroubek (nestr.)
- Karviná: Petr Vícha (ČSSD) — 36,8 % X Milada Halíková (KSČM) — 16,4 % - sečteno 93 % okrsků. Původní prognóza DR: Petr Vícha X Jiří Matěj (ANO)
- Vsetín: Jiří Čunek (KDU-ČSL) — 51,4 % X Miroslav Konařík (nestr.) — 16,9 - sečteno 96 % okrsků. Původní prognóza DR: Jiří Čunek X Jiří Fojtíček (ODS)
- Zlín: Patrik Kunčar (KDU-ČSL) — 33,2 % X Libor Lukáš (SsČR) — 27,7 % - sečteno 91 % okrsků. Původní prognóza DR: Patrik Kunčar X Libor Lukáš
21:25
— Nacionální šovinismus v barvách ČSSD neláká.
21:15 — „Pro ČSSD to není dobré,“ konstatuje sociální demokrat Radim Hejduk, který působí jako předseda progresivně levicového spolku Idealisté. Tradiční levice podle něj není schopna dostatečně chápat, co se děje ve společnosti. A posouvání se směrem k politice reprezentované na české politické scéně zejména okamurovci, což ČSSD v různých koutech republiky zkouší, vůbec ničemu nepřispívá a ani hlasy to tradiční levici nepřináší.
Sociálním demokratům nepomohlo dle Hejdukových slov, že kampaně nebyly centralizované a chybělo ústřední téma. „Bojím se, že nyní přijde platforma Zachraňme ČSSD či Jiří Zimola a budou vše házet na Hamáčka,“ komentuje napětí uvnitř strany.
Viditelný byl také jev, kdy někdejší kandidáti ČSSD v těchto volbách kandidovali už raději jako nezávislí. To je případ i Pavla Šandy, jehož výhru v Neratovicích si Hejduk pochvaluje. Stejně tak volební vítězství Michala Šmardy, dosavadního starosty Nového Města na Moravě. Ten jako člen ČSSD vedl kandidátku nikoliv pod názvem partaje ale jako „Lepší Nové Město“.
21:00 — Další pokus Jiřího Paroubka o come-back končí úplným fiaskem. V prvním kole senátních voleb v Ostravě je po sečtení třiadevadesáti procent okrsků mezi devíti kandidáty až na sedmém místě, i za kandidáty SPD i KSČM. Získal zatím jen o 623 hlasů více než obskurní islamofob Martin Konvička. Vzhledem k tomu, že do kampaně investoval poměrně dost úsilí, vypadá to na definitivní politický konec.
20:50 — ANO vítězí i v Pardubicích a Varech, v Plzni mu dýchá na záda ODS
Komise v dalších třech krajských městech sečetly výsledky více než pětaosmdesáti procent volebních okrsků.
Pardubice
- ANO 2011 (26,81 % hlasů)
- ODS (14,4 % hlasů)
- Piráti (11,22 % hlasů)
- Pardubáci společně: Pardubáci, Patrioti a STAN (9,04 % hlasů)
- Koalice pro Pardubice (7,17 % hlasů)
- Sdružení pro Pardubice (6,11 % hlasů)
- ČSSD a nestraníci pro Pardubice (5,92 % hlasů)
- KSČM (5,23 % hlasů)
- NAŠE PARDUBICE - "Nechme město rozkvést" (5,05 % hlasů)
- ANO 2011 (22,73 % hlasů)
- ODS (21,53 % hlasů)
- Piráti (11,45 % hlasů)
- KDU-ČSL - PRAVÁ VOLBA PRO PLZEŇ (6,6 % hlasů)
- TOP 09 (6,6 % hlasů)
- ČSSD (6,46 % hlasů)
- KSČM (5,95 % hlasů)
- SPD Tomia Okamury (5,07 % hlasů)
Karlovy Vary
- ANO 2011 (23,81 % hlasů)
- Karlovaráci (15,73 % hlasů)
- Karlovarská občanská alternativa (11,4 % hlasů)
- Piráti (9,96 % hlasů)
- ODS s podporou Strany soukromníků ČR a Mladých konzervativců (7,72 % hlasů)
- KSČM (5,06 % hlasů)
- ČSSD (2,82 % hlasů)
20:50 — V Ostravě je již sečteno šestaosmdesát procent okrsků, jasně dominuje ANO, ČSSD se dále propadá a nemá jistých pět procent
- ANO 2011 (32,99 % hlasů)
- Hnutí Ostravak (11,62 % hlasů)
- Piráti (9,25 % hlasů)
- ODS (9,33 % hlasů)
- KSČM (9,03 % hlasů)
- SPD (7,00 % hlasů)
- ČSSD (5,79 % hlasů)
- KDU-ČSL (5,52 % hlasů)
20:40 — ČSSD v Praze hoří jako papír.
20:35 — V Brně sečtená polovina okrsků. Základní půdorys je jasný:
- ANO 2011 (23,33 % hlasů)
- ODS s podporou Svobodných a Brno autem (17,42 % hlasů)
- KDU-ČSL (10,09 % hlasů)
- Česká Pirátská strana (8,88 % hlasů)
- ČSSD (7 % hlasů)
- SPD (5,39 % hlasů)
- STAN (4, 48 % hlasů
- Zelení (4,19 % hlasů)
- Źít Brno (3, 87 % hlasů)
- TOP 09 (2, 97 % hlasů)
20:30 — V Neratovicích zvítězila progresivní občanská kandidátka NeraHnutí.
20:25 — Davic Rath v Hostivicích porazil ČSSD, ale moc radosti z toho asi mít nebude. Kandidátka v Hostivicích, kterou vedl bývalý ministr zdravotnictví David Rath, proklouzla do zastupitelstva jen o 0,21 procenta. Rath získal mandát jako jediný z jeho kandidátní listiny. Nedostalo se tak na bývalého ministra školství za ČSSD Marcela Chládka. Volby v Hostivicích vyhráli HOme-Hostivice město s devětadvaceti procenty, druzí skončili Středočeši s šestadvaceti procenty. S Rathem v zastupitelstvu usedne také hnutí Hostivice 2006 s dvanácti procenty, ODS s osmi, ANO se sedmi a TOP 09 s šesti procenty. ČSSD zde získala jeden a půl procenta hlasů.
20:20 — V zastupitelstvu ve Stříbře usedne i romská Pirátka Monika Berkyová. Třiačtyřicetiletá Berkyová získala čtyři sta pět preferenčních hlasů a ze druhého místa přeskočila jedničku kandidátní listiny Jaroslava Haise. Celkově ve Stříbře zvítěžili ANO a Nezávislí pro stříbro shodně s jednatřiceti procenty hlasů, následuje ČSSD s jednadvaceti procenty, Piráti s osmi a KSČM se šesti.
20:15 — Ve čtyřech krajských městech je už prakticky rozhodnuto. Výsledky ve více než pětaosmdesáti procentech okrsků už sečetli v Hradci Králové, Jihlavě, Olomouci a Ústí nad Labem. Všude vítězí ANO, ve dvou případech ČSSD v zastupitelstvu nebude, v Olomouci balancuje na hraně.
Hradec Králové:
- ANO 2011 (24,01 % hlasů)
- Hradecký demokratický klub (15,66 % hlasů)
- ODS (10,11 % hlasů)
- Česká pirátská strana (10,05 % hlasů)
- Změna pro Hradec a Zelení (6,97 % hlasů)
- Koalice pro Hradec (6,63 % hlasů)
- KSČM (6,15 % hlasů)
- ČSSD 3,37 %
Jihlava:
- ANO 2011 (22,48 % hlasů)
- FÓRUM JIHLAVA (18,15 % hlasů)
- ODS (15,13 % hlasů)
- ŽIJEME JIHLAVOU! (10,09 % hlasů)
- KSČM (8,45 % hlasů)
- KDU-ČSL (8,08 % hlasů)
- ČSSD (6,88 % hlasů)
- SPD Tomia Okamury (6,41 % hlasů)
Olomouc:
- ANO 2011 (26,98 % hlasů)
- ProOlomouc (12,08 % hlasů)
- Piráti a Starostové (11,82 % hlasů)
- ODS (10,81 % hlasů)
- KDU-ČSL (7,43 % hlasů)
- spOLečně (6,03 % hlasů)
- SPD Tomia Okamury a SPO - Zemanovci (5,52 % hlasů)
- KSČM (5,22 % hlasů)
- ČSSD (5,04 % hlasů)
Ústí nad Labem:
- ANO 2011 (20,43 % hlasů)
- PRO! Ústí (17,06 % hlasů)
- Ústecké fórum občanů (11,73 % hlasů)
- ODS (8,18 % hlasů)
- Vaše Ústí (7,89 % hlasů)
- KSČM (6,86 % hlasů)
- SPD Tomia Okamury (6,84 % hlasů)
- PRO Zdraví a Sport (5,6 % hlasů)
- ČSSD (3,01 % hlasů)
20:00 — Prozatímní výsledky obecních a senátních voleb naznačují několik zásadních trendů. Shrnuje je pro DR politický komentátor Jiří Pehe:
- Hnutí ANO sice obhájí vítězství ve většině velkých měst, ale ne s takovou převahou jako ve volbách v roce 2014. Vezmeme-li v úvahu, kolik peněz ANO do voleb investovalo ve srovnání s ostatními subjekty, je to pro Andreje Babiše spíše prohra.
- Zejména v Praze hnutí ANO ztratí svoje pozice, což je signál pro celostátní politiku, který není pro Babiše příznivý.
- ČSSD dopadla v obecních volbách katastrofálně. Zdá se, že většina jejích voličů přešla k ANO.
- Piráti, kteří jsou druhou nejpopulárnější stranou v celostátních průzkumech, doplácejí na to, že nemají síť místních organizací. Tentokrát ještě nemusí mít jejich poměrně chabý výsledek pro ně fatální důsledky, ale pokud nevybudují do příštích voleb síť místních organizací, nebudou schopni udržet svoje pozice ani v celostátní politice.
- Výsledky senátních voleb ukázaly v případě hnutí ANO to, co jsme viděli už v roce 2016. Tehdy mělo ANO třináct postupujících z prvního kola, ale nakonec získalo jen tři senátorská křesla. Podrobnější pohled na výsledky prvního kola ukazuje, že reálnou šanci vyhrát senátorské křeslo má zhruba stejný počet kandidátů za ANO jako v roce 2016. To je pro ANO špatná zpráva, ale dobrá zpráva pro českou demokracii, protože Senát zůstane pevně v rukou stran, které jsou v opozici v PS a hájí parlamentní demokracii. Vzhledem k tomu, že zcela propadli i komunisté a SPD, s nimiž by Babiš mohl případně chtít spolupracovat na ústavních změnách, nebudou se tudíž konat žádné změny Ústavy a volebních zákonů.
- ČSSD ztratí v Senátu pozici nejsilnější strany, protože reálnou šanci získat senátorské křeslo mají jen tři až čtyři její kandidáti. Neobhájí tudíž možná až deset křesel. Pozici nejsilnějšího klubu možná nepřevezme KDU-ČSL, ale ODS, jejíž kandidáti mají šanci se probojovat do Senátu ve zhruba osmi obvodech.
- Všichni senátorští kandidáti, kteří se mohou chtít ucházet o prezidentský úřad (Drahoš, Hilšer, Fischer, Bek), dosáhli v prvním kole velmi dobrých výsledků a s největší pravděpodobností se probojují do Senátu.
- Extrémisté a kandidáti s pochybnou pověstí (Jakl, Dobeš, Rath, Ivan David, Konvička) propadli, což je dobrá zpráva.
19:50 — V Praze je v podstatě rozhodnuto: vláda ANO takřka jistě skončí.
Ostatní politické strany a hnutí zůstávají s nepřekonatelným odstupem vzadu. SPD Tomia Okamury, KSČM a ČSSD se nacházejí mezi třemi a čtyřmi procenty hlasů. Zelení se propadli pod dvě procenta. To tedy znamená, že do pražského zastupitelstva zamíří pět subjektů:
Průběžné výsledky (sečteno 11,02 % okrsků):
- Občanská demokratická strana (17,61 % hlasů)
- Česká pirátská strana (17,07 % hlasů)
- ANO 2011 (16,41 % hlasů)
- PRAHA SOBĚ (15,86 % hlasů)
- Spojené síly pro Prahu (15,41 % hlasů)
19:35 — Žít Brno končí, v Brně vyhraje ANO. V Brně je sečtena třetina hlasů. Žít Brno, Zelení i TOP 09 zůstávají stále pod pětiprocentní hranicí a kromě zelených prakticky nemají už sebemenší naději, že by mohli v zastupitelstvu zůstat. Pod pět procent klesla i KSČM. V současnosti tudíž do zastupitelstva míří pouze šest stran. ANO s třiadvaceti procenty, ODS s šestnácti, lidovci s deseti, Piráti s osmi, ČSSD se sedmi a SPD s pěti a půl.
Chuť si Žít Brno zřejmě nespraví ani v městské části Brno-střed, kterou při minulých komunálních volbách ovládlo. Při pětadvaceti procentech sečtených hlasů vede ANO, vedené bývalým starostou, minule za Žít Brno zvoleným Martinem Landou. Jeho bývalá strana má prozatím pouze necelých osm procent.
19:35 — Volební účast je přibližně stejná jako před čtyřmi lety. „Zájem o volby neopadl,“ komentuje to s povděkem sloupkař DR Lukáš Jelínek. Zároveň podle něj dosavadní výsledky voleb ukazují, že česká politika se čím dál víc personalizuje. „Závisí na konkrétních lidech, kteří kandidují,“ tvrdí politolog Jelínek. „Například tam, kde je hnutí ANO neschopné nebo rozhádané, dosahuje klidně jen na čtvrté místo.“ Obecně se však ve volbách dle Jelínka ukazuje, že se voliči k hnutí ANO upínají už o něco méně.
19:30 — TOP 09 ztrácí dech a ze souboje o hlavní roli na pravici, v němž měla po určitou dobu nad ODS navrch, dnes zcela odpadá. V komunálních volbách je sečteno třiaosmdesát procent okrsků, chybí tedy velká města — především Praha a Brno, přesto je z výsledků zřejmé, že TOP 09 se nepodařilo vytvořit žádnou místní základnu. Doposud totiž získala jen 0,4 procenta hlasů — bereme-li v potaz pouze její samostatné kandidátky — tedy méně než politické hnutí SPD Tomia Okamury. TOP 09 není s to oslovovat na komunální úrovni voliče, nemá osobnosti a nepodaří-li se jí najít nová témata, nemusí v příštích volbách vůbec proniknout do Poslanecké sněmovny.
19:25 — Genderovou válku v Dalešicích těsně vyhrály ženy, které v letošních komunálních volbách vyzvaly místní hasiče. Hnutí Liga žen získala 50,34 procenta hlasů, zatímco Hasiči Dalešice 49,66 procenta. Dalešickým ženám gratulujeme.
19:15 — Janě Faberové boj s migranty v Havířově nepomohl. ČSSD totiž propadá i v této své další tradiční severomoravské baště. Jsou sečteny tři čtvrtiny okrsků a ČSSD oproti minulým volbám zaznamenává sešup o patnáct procent, zatím jich má necelých dvanáct. Vede ANO se sedmadvaceti procenty, druhá je KSČM s patnácti. V zastupitelstvu zřejmě bude i Hnutí pro Havířov s osmi procenty. Sedm procent mají SPD, Piráti a Společně pro Havířov. Dosluhující primátorce Havířova Janě Feberové se zřejmě neosvědčila předvolební kampaň zaměřená proti migrantům, kterých je v Havířově poskrovnu.
19:05 — V Olomouci má více hlasů než ČSSD i politické hnutí spOLečně místního exekutora Roberta Runtáka. Přestože sociální demokraté poslední čtyři roky město vedli. Dnes jim vážně hrozí, že se ani nedostanou do zastupitelstva. Kde se asi stala chyba?
18:57 — Sčítání hlasů jde do finále v Kladně. Volba pro Kladno v čele s Milanem Volfem, která město řídila poslední čtyři roky, vítězí s výrazným předstihem před druhou ODS. Třetí a čtvrté místo s nevelkým odstupem obsadí KLADEŇÁCI a politické hnutí ANO. Těsně nad pětiprocentní hranicí se udržuje KSČM a SPD Tomia Okamury. V zastupitelstvu naopak už nebude ČSSD.
Volba pro Kladno v minulém funkčním období stála za vyhlášením zóny bez doplatku na bydlení na celém území města. Volf coby kladenský primátor to pokládá za nástroj boje proti obchodu s chudobou. Současně tvrdí, že opatření nedělá z Kladna ghetto. Vyhlášení bezdoplatkové zóny si pochvaluje. Dlouhodobě s ním nesouhlasí jiné politické subjekty, a to včetně ODS.
Zastupitel ODS Dan Jiránek se již dříve proti Volfovi vymezil. „Zákon jasně říká, že město může označit místa, nikde se nemluví o tom, že by se to mělo vztahovat na celé území,“ uvedl.
Průběžné výsledky:
- Volba pro Kladno (34,62 % hlasů)
- Občanská demokratická strana (20,72 % hlasů)
- KLADEŇÁCI (13,59 % hlasů)
- ANO 2011 (12,09 % hlasů)
- Komunistická strana Čech a Moravy (6,44 % hlasů)
- Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury (5,49 % hlasů)
- Česká strana sociálně demokratická (3,86 % hlasů)
18:54 — V Ostravě zřejmě posílí ANO.
V Ostravě před čtyřmi lety zvítězilo politické hnutí ANO, které získalo jednadvacet procent hlasů a z celkového počtu pětapadesáti mandátů získalo patnáct. Po volbách vznikla koalice hnutí ANO s ČSSD a KDU-ČSL, primátorem se stal lídr vítězné strany Tomáš Macura.
Koaliční spolupráce těchto stran vydržela pouhý rok, na konci listopadu 2015 vznikla na jednání zastupitelstva nová koalice složená z ANO, hnutí Ostravak, ODS a KDU-ČSL. Sociální demokracie skončila po pětadvaceti letech v opozici.
Současná ostravská koalice tak má tak dle průběžných výsledků těsnou většinu, nicméně prozatím se nemůže opřít o hlasy KDU-ČSL která má 4, 79 % hlasů. Tomáš Macura zřejmě primátorský post obhájí. ČSSD v tradiční severomoravské baště propadla, do zastupitelstva proklouzne s odřenýma ušima.
18:48 — V Chebu mohou slavit. Oblíbený starosta se vrací. Novým chebským starostou bude Antonín Jalovec (VPM). Jím vedená kandidátka Volba pro město totiž v době, kdy je sečtena zhruba polovina okrsků, získala přes pětačtyřicet procent hlasů.
V Chebu v posledním volebním období vlády tři různé koalice. Nejprve ČSSD, KSČM, politické hnutí ANO s podporou OSD. Tehdy byl starostou Petr Navrátil (ČSSD). Ten byl ovšem na počátku roku odvolán kvůli jeho stíhání v kauze ROP Severozápad.
Následně vznikla nová koalice tvořená Volnou pro město, politickým hnutím ANO, Koalicí pro Cheb a Stranou svobodných občanů a ta starostou zvolila právě Jalovce. Ani ona ovšem neměla dlouhého trvání. Politické hnutí ANO po několika měsících kvůli sporům o městský rozpočet vypovědělo koaliční smlouvu a vrátilo se ke svým původním partnerům ČSSD, ODS a KSČM. A třetím starostou města v jednom volebním období byl zvolen Petr Hrkal (ANO).
Proti odvolání Jalovce na konci minulého roku v Chebu demonstrovalo zhruba tisíc obyvatel města. „Když vidím tu obrovskou podporu, nemůžu lidi zklamat. Do voleb půjdu naplno,“ řekl tehdy Jalovec. A o necelý rok později suverénně zvítězil.
18:45 — V Brně se schyluje ke kolapsu Žít Brno i Zelených. V moravské metropoli je sečteno zatím patnáct procent hlasů. Vede ANO s třiadvaceti procenty, následuje ODS s podporou Svobodných a Brno autem se sedmnácti procenty. O deset procent bojují KDU-ČSL a Piráti. Sedm procent má ČSSD, o pětiprocentní hranici bojují SPD a KSČM. Potvrzují se tak obavy z roztříštění hlasů liberálních voličů mezi více subjektů, mimo zastupitelstvo prozatím míří Zelení, Žít Brno i TOP 09. Všechny tři strany přitom byly součástí vládnoucí koalice.
18:40 — Karviná je velkým úspěchem sociálních demokratů, který se zcela vymyká celkovému trendu. Sečteny jsou téměř všechny okrsky a ČSSD vede s výsledkem 44 procent hlasů. „Jde o příklad velmi dobře spravovaného města,“ vysvětluje Patrik Eichler, komentátor DR a zástupce ředitele MDA. V jeho čele doposud stáli právě sociální demokraté.
Podle Eichlera těží z fungující veřejné dopravy, dobrého vyrovnání se s krachem dolů i vcelku zvládnuté správy nemovitostí. „Myslím, že v Karviné se dobře žije,“ řekl. Z nedávných úspěchů jmenuje Eichler vykoupení tří činžovních zanedbaných domů, které díky rekonstrukci mohou sloužit i jako kulturní centrum. Město pod ČSSD také provozuje taxi pro seniory za dvacetikorunu, aby jim umožnilo lepší mobilitu. Jako problematický vidí Eichler přístup k vlakovému nádraží i místní značení u něj.
Na Karvinsku budou sociální demokraté kromě toho slavit také v Bohumíně, kde mají v tuto chvíli 56 procent při součtu tří pětin okrsků. Za nimi je ANO se 17 procenty.
18:38 — V Litvínově je už prakticky sečteno, chybí poslední okrsek. Vítězství připadne hnutí ANO, které získalo dvaatřicet procent. Následují Starostové a Nezávislí se čtrnácti procenty, KSČM s dvanácti a s deseti procenty i
kandidátka Litvínov do toho, která sdružuje místní Piráty, Zelené a Nezávislé. V zastupitelstvu bude také ODS s devíti procenty hlasů, SNK se sedmi procenty, Sdružení Litvínováci a ČSSD s šesti procenty. V jednom z velkých měst uhelného regionu tak získají většinu hlasití odpůrci těžby (ANO, STAN a Litvínov do toho).
18:35 — Politickému hnutí ANO se v senátních volbách nedaří. A potvrzuje se to i letos. V době, kde je sečteno přes šedesát procent okrsků vedou zástupci strany Andreje Babiše jen ve dvou volebních obvodech. Na Šumpersku se na prvním místě drží Miroslav Adámek a na Praze 8, kde ale ještě není sečteno ani deset procent okrsků, je v čele Jiří Haramul.
Radovat se naopak mohou ve štábu ODS, jejíž kandidáti drží první místa hned v šesti volebních obvodech, i v Paláci Charitas, neboť se daří i zástupcům KDU-ČSL. Strany, které představují opozici vůči Babišově vládě, tak po letošních volbách v Senátu výrazně posílí — především na úkor doposud nejsilnější senátní strany ČSSD.
18:32 — První zprávy z Prahy: Zatímco se ve většině hlavního města podíl sečtených okrsků pohybuje v jednotkách procent, ve třech okrajových městských částech je rozhodnuto. V Praze-Benicích lidé zvolili jedinou kandidátku, Benice — Místo pro spokojený život. Stejným případem je Praha-Březiněves, kde zastupitelstvo obsadí Občané pro Březiněves. Naopak těsný souboj za sebou má Přední Kopanina. Kandidátka Za Kopaninu krásnější překonala sdružení PRO KOPANINU o 1,22 procenta hlasů.
Průběžné výsledky voleb do celopražského zastupitelstva (sečteno 1,61 % okrsků):
- Občanská demokratická strana (17,23 % hlasů)
- PRAHA SOBĚ (17 % hlasů)
- Spojené síly pro Prahu (16,99 % hlasů)
- Česká pirátská strana (16,58 % hlasů)
- ANO 2011 (14,47 % hlasů)
- Česká strana sociálně demokratická (2,68 % hlasů)
- Strana zelených (1,96 % hlasů)
18:30 — Průběžné výsledky z dalších krajských měst:
- V Hradci Králové sečteno šestatřicet procent okrsků. Vede ANO s pětadvaceti procenty hlasů, následuje Hradecký demokratický klub se čtrnácti procenty a ODS s deseti. Do zastupitelstva míří také Piráti s devíti procenty a Koalice pro Hradec, KSČM, Změna pro Hradec a Zelení s šesti procenty. I zde ČSSD zatím propadá, má tři procenta.
- V Jihlavě jsou sečteny dvě třetiny okrsků. Vede ANO s dvaadvaceti procenty hlasů, druhé je Fórum Jihlava s osmnácti procenty, dále ODS se čtrnácti procenty, Žijeme Jihlavou s deseti procenty, KDU-ČSL a ČSSD se sedmi procenty a SPD s šesti.
- Ve Zlíně po sečtených šestnácti procentech okrsků: ANO 22 %, STAN 15 %, Zlín 21 13 %, KDU-ČSL 10 %, ODS 7 %, ČSSD 7 %. O pět procent bojují Piráti a SPD.
18:25 — Průběžné výsledky z dalších krajských měst:
- V Českých Budějovicích po šestnácti procentech sečtených okrsků vede ANO s dvaadvaceti procenty, druzí jsou Občané pro Budějovice s šestnácti procenty, o třetí místo bojují Piráti a ODS, obě strany mají jedenáct procent. Dále KSČM s osmi procenty a STAN s šesti procenty. Okolo pětiprocentní hranice se pohybují ČSSD a SPD.
- V Liberci je sečteno patnáct procent okrsků. Vedou Starostové pro Liberecký kraj s třiceti procenty, následuje ANO s devatenácti procenty a Změna pro Liberec s čtrnácti. Do zastupitelstva míří také ODS s osmi procenty a Liberec otevřený lidem - LOL s šesti. ČSSD v pátém největším českém městě prozatím zažívá neuvěřitelný výprask, jelikož má pouze 1,9 %.
- Pardubice po třinácti procentech sečtených okrsků: ANO 26 %, ODS 15 %, Piráti 9 %, Pardubáci společně 8 %. Šest procent má Koalice pro Pardubice, ČSSD a Sdružení pro Pardubice.
18:20 — Výsledky voleb mají svou politickou ekonomii.
18:15 — V Ústí nad Labem vede ANO, ČSSD v zastupitelstvu nebude. Volební komise v Ústí nad Labem zatím sečetly čtvrtinu hlasů. Za politickým hnutím ANO (21,5 %) o druhé místo bojuje progresivní PRO!Ústí složené ze Zelených, Pirátů a nezávislých a Ústecké fórum občanů.
Hlasitým členem Ústeckého fóra občanů je mimo jiné náměstek primátorky Jiří Madar, který prosazuje zavedení zóny bez doplatku na bydlení na celém území krajského města. „Když budeme muset, uděláme z města pevnost,“ popsal svůj plán Ústeckému deníku.
Následuje další místní subjekt, Vaše Ústí, a dále v těsném sledu nacionalistická SPD a KSČM. Nad pěti procenty se s menším odstupem pohybuje i ODS a hnutí PRO Zdraví a Sport. Čisté Ústí s lídrem krajně pravicové DSSS Tomášem Vandasem se k hranici pěti procent nepřibližuje, drží se o dva procentní body níže.
Průběžné výsledky:
- ANO 2011 (21,5 % hlasů)
- PRO! Ústí (15 % hlasů)
- ÚSTECKÉ FÓRUM OBČANŮ (12,8 % hlasů)
- Vaše Ústí (8,65 % hlasů)
- Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura (SPD) (7,74 % hlasů)
- Komunistická strana Čech a Moravy (7,45 % hlasů)
- Občanská demokratická strana (6,48 % hlasů)
- PRO Zdraví a Sport (5,69 % hlasů)
- Česká strana sociálně demokratická (2,76 % hlasů)
18:10 — Základní přehled průběžných výsledků voleb do Senátu.
- Sokolov: Miroslav Balatka (STAN) — 26,3 % X Renata Oulehlová (ANO) — 25,7 % - sečteno 33 % okrsků.
- Chomutov: Přemysl Rabas (SEN21) — 36,1 % X Martina Chodacká (ANO) — 23,2 % - sečteno 24 % okrsků.
- Rokycany: Pavel Karpíšek (ODS) — 28,3 % X Lucie Groene (ANO) — 15,8 % - sečteno 73 % okrsků.
- Domažlice: Jan Látka (ČSSD) — 24,9 % X Vladislav Vilímec (ODS) — 20,9 % - sečteno 75 % okrsků. Původní prognóza DR: Jan Látka X Vladislav Vilímec
- České Budějovice: Ladislav Faktor (nestr.) — 38,9 % X Jiří Šesták (STAN) — 27,8 % - sečteno 44 % okrsků.
- Praha 12: sčítání nezačalo
- Praha 4: sčítání nezačalo
- Praha 8: sečteno jen 1,5 % okrsků
- Praha 2: sčítání nezačalo
- Litoměřice: Ladislav Chlupáč (ODS) — 22,8 % X Odnřej Štěrba (ANO) — 20,8 % - sečteno 61 % okrsků.
- Teplice: Jaroslav Kubera (ODS) — 41,9 % X Zdeněk Bergman (SEN21) — 20,8 % - sečteno 41 % okrsků.
- Jablonec nad Nisou: Jaroslav Zeman (ODS) — 33,5 % X Michaela Tejmlová (SEN21) — 20,7 - sečteno 58 % okrsků. Původní prognóza DR: Jaroslav Zeman X Michaela Tejmlová
- Mladá Boleslav: Raduan Nwelati (ODS) — 32,1 % X Jiří Müller (ANO) — 18,6 % - sečteno 66 % okrsků.
- Benešov: Zdeněk Hraba (STAN) — 19,5 % X Jiří Kozák (ODS) — 16,5 % - sečteno 51 % okrsků.
- Chrudim: Daniel Herman (KDU-ČSL) — 13,6 % X Miroslav Krčil (nestr.) - 13,2 % - sečteno 58 % okrsků.
- Náchod: Martin Červíček (ODS) — 27,1 % X Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) — 25,6 % - sečteno 57 % okrsků.
- Svitavy: Michal Kortyš (ODS) — 24,0 % X Pavel Havíř (ČSSD) — 20,8 % - sečteno 69 % okrsků.
- Třebíč: Hana Žáková (STAN) — 30,8 X Miroslav Michálek (ANO) — 14,7 % - sečteno 73 % okrsků.
- Břeclav: Rostislav Koštial (ODS) — 23,2 % X Libor Nazarčuk (ANO) — 22,9 % - sečteno 31 % okrsků.
- Brno-město: sečteno jen 2,8 % okrsků
- Prostějov: Božena Sekaninová (ČSSD) — 19,3 % X Blažková Irena (ANO) — 13,5 % - sečteno 66 % okrsků.
- Šumperk: Miroslav Adámek (ANO) — 28,3 % X Zdeněk Brož — 20,7 % - sečteno 39 % okrsků.
- Opava: Herbert Pavera (TOP 09) — 32,4 % X Horáková Simona (ANO) - sečteno 35 % okrsků.
- Ostrava-město: Leopold Sulovský (Ostravak) — 23,9 % X Ivo Gondek (ANO) — 19,2 % - sečteno 26 % okrsků.
- Karviná: Petr Vícha (ČSSD) — 37,4 % X Milada Halíková (KSČM) — 16,6 % - sečteno 44 % okrsků.
- Vsetín: Jiří Čunek (KDU-ČSL) — 54,7 % X Miroslav Konařík (nestr.) — 14,8 - sečteno 39 % okrsků.
- Zlín: Patrik Kunčar (KDU-ČSL) — 33,7 % X Libor Lukáš (SsČR) — 25,9 % - sečteno 47 % okrsků.
Výsledky více méně odpovídají předvolebním prognózám redakce DR; podrobné srovnání přineseme v závěru živého zpravodajství.
První část živého zpravodajství naleznete zde.