Buďme fér a dopřejme manželství i homosexuálním párům, vyzývají občanské organizace

Radek Kubala

Občanské organizace sdružené v kampani Jsme fér se snaží přesvědčit politiky, aby přijali zákon o manželství pro homosexuální páry. Návrh podporují poslanci z Pirátské strany, proti jsou lidovci a SPD. Ostatní strany váhají.

Valentýnskou akci pro zamilované chystají na středu občanské organizace sdružené v kampani Jsme fér. Společně chtějí prosadit novelu zákona o rodině, která rozšíří možnost uzavírat manželství i na homosexuální páry. Na podporu svého záměru chtějí občanské organizace do začátku letošního května sebrat padesát tisíc podpisů. Lidé procházející centrem hlavního města tak vpodvečer na budově Nové scény Národního divadla uvidí laserovou show. Na podporu akce vystoupí známý slam poetrista Antol Svahilec.

Když chcete pochopit, co se děje v domácí politice, stačí číst Deník Referendum. Podpořte nás!
×

Od roku 2006 platí v České republice zákon o registrovaném partnerství. Podmínky pro registrované partnery a manžele se výrazně liší. Lidé žijící v registrovaném páru nemají společné jmění, nemohou po sobě dědit ani společně nic vlastnit, nemají nárok na vdovský a vdovecký důchod po smrti partnera ani na adopci dětí. Zatímco svatba se dá uzavřít na každé radnici, registrované partnerství lze uzavřít pouze na čtrnácti místech v republice.

„Přestože tuto změnu zákona podporuje přibližně šedesát procent obyvatel České republiky, i tak dané téma vyžaduje širokou společenskou diskuzi. Proto již od dubna minulého roku objíždíme regiony a pořádáme přednášky, na kterých s lidmi o manželství pro všechny diskutujeme,“ řekla Deníku Referendum Lucia Zachariášová, která na kampani Jsme fér spolupracuje. Cílem je podle Zachariášové vysvětlit, že „láska je jen jedna, nemá homo ani hetero verzi a ukázat, o kolik méně právní ochrany mají páry v registrovaném partnerství oproti manželství“.

Registrované partnerství dle Zachariášové přináší každodenní problémy a úkony navíc, které se v manželství řešit nemusejí. Navíc se problémy netýkají jen partnerů samotných. Děti, které v gay a lesbických rodinách žijí, nemají například nárok na alimenty nebo sirotčí důchod po partnerovi či partnerce, kteří nejsou jejich biologickými rodiči a nemohou po nich dědit.

Registrované partnerství nahradilo manželstvím už šestadvacet zemí světa, například v Rakousku, Německu, Austrálii, Španělsku i několika zemích Latinské Ameriky. Obdobnou změnu chtějí lidé z kampaně Jsme fér prosadit i v České republice.

Zákon o manželství pro homosexuální páry již podpořila Pirátská strana i někteří poslanci politického hnutí ANO. „Zrovnoprávnění postavení dětí v homosexuálních i heterosexuálních vztazích by mělo být naším cílem. Aby děti nebyly diskriminovány,“ řekla České televizi před časem poslankyně Radka Maxová (ANO).

Proti návrhu se postavili KDU-ČSL a SPD. V ostatních stranách se o návrhu zákona vede debata, názory se různí. „Já jsem v tomhle velmi opatrný. Jako právník si dovedu představit i jiné garance pro homosexuální páry, než je změna zákona,“ řekl České televizi předseda KSČM Vojtěch Filip.

  Diskuse
  February 15, 2018 v 8.22
  „Zrovnoprávnění postavení dětí v homosexuálních i heterosexuálních vztazích by mělo být naším cílem. Aby děti nebyly diskriminovány,“
  Nezdá se mi, že by děti, jejichž heterosexuální rodiče žijí spolu v jedné domácnosti, i když nejsou sezdáni (jak je dnes naprosto běžnou praxí), byly jakkoli diskriminovány. Že by snad měly v papírech napsáno "nemanželský původ", jako tomu bývalo kdysi? To už přece dnes neplatí. Proč jsou tedy diskriminovány děti homosexuálů?
  VP
  February 15, 2018 v 23.58
  Proč musí být páry gejů a leseb manžely, když jimi nemohou být? Taky je nenazveme školou, ikdyž se jistě hodně od senbe naučí, ani domovem důchodců, ikdyž taky jednou zestárnou. Proč nemohou být registrovanými partnery? Nechme manželství pro muže a ženu, partnerství (nebo najděme nějaký nový výraz - nejlíp z angličtiny -, v tom jsme experti), a diskutujme pak, jestli je vhodná výchova dětí u registrovaných partnerů.
  PK
  February 16, 2018 v 7.52
  Občanské organizace by měly raději vyzývat heterosexuální páry,
  aby si tedy dopřávaly té vymoženosti manželství a skutečně se braly, když spolu žijí, místo aby ženy předstíraly, že jsou matky samoživitelky, protože je to výhodné z daňových důvodů.
  HZ
  February 16, 2018 v 12.54
  Pane Pospíšile,
  ptáte se, proč by se homosexuální páry neměly nadále spokojit s registrovaným partnerstvím. Odpověď je přece v článku:
  "Lidé žijící v registrovaném páru nemají společné jmění, nemohou po sobě dědit ani společně nic vlastnit, nemají nárok na vdovský a vdovecký důchod po smrti partnera ani na adopci dětí."
  Možná by se právní vztah, který by homosexuálním párům poskytl stejné podmínky jako manželství, nemusel nutně nazývat manželstvím. To máte pravdu. Pokud by to uspokojilo tradicionalisty, jsem taky pro.
  Co se týče výchovy dětí, mám za to, že někteří lidé jsou schopní vychovávat děti skvěle a se vší láskou, jiní občas tak, jindy všelijak a některým by se děti rozhodně do péče svěřovat neměly. A že to naprosto nezávisí na sexuální orientaci.
  VP
  February 16, 2018 v 18.34
  Přesně tak to myslím. Proč nezměnit právní vztah místo nasazování manželského chomoutu. Ten nechejme těm, kteří o něj moc nestojí, protože, jak všichni víme, je výhodnější být samoživitelkou, jak správně podotkl pan Kolařík. A taky nechejme manželství těm, kdo je přijímají jako odvěký dar od Boha.
  JN
  February 16, 2018 v 20.6
  Buďme ještě trochu víc fér a dopřejme manželství i polyamorickým komunitám.
  Před časem zde vycházely články propagující polyamorii. K její propagaci se zde dokonce přihlásil i jeden psycholog - manželský poradce.

  Proč tedy nedopřát manželství a právo na adopce dětí i polyamorickým komunitám?
  JN
  February 16, 2018 v 20.26
  Veřejný ochránce práv (7. července 2016):
  Ani po deseti letech nejsou podmínky pro vstup do registrovaného partnerství ve všech krajích stejné.

  "Zákon například partnerům neumožňuje, na rozdíl od snoubenců, uzavřít partnerství (...) před orgánem oprávněné církve.“ řekl vedoucí oddělení rovného zacházení Petr Polák.

  Výzkum nadále pokračuje.

  https://www.ochrance.cz/aktualne/tiskove-zpravy-2016/ani-po-deseti-letech-nejsou-podminky-pro-vstup-do-registrovaneho-partnerstvi-ve-vsech-krajich-s/  JN
  February 16, 2018 v 21.25
  "Lidé žijící v registrovaném páru (...) nemají nárok (...) na adopci dětí."
  To není pravda.

  Ústavní soud už před nějakým časem zrušil předtím platný zákaz individuálních adopcí pro osoby žijící v registrovaném partnerství.
  MP
  February 17, 2018 v 9.55
  Vaclavu Pospíšilovi
  Ona ta odvěkost je dost relativní, až od 12. stol.

  A pokud vím, dodnes trvá v Evropě dost zásadní rozdíl mezi podmínkami nutnými pro sňatkem těch, kteří přijímají manželství jako odvěky dar od Boha a uzavírají ho před svojí obcí věřících a mezi občanským sňatkem těch, kteří chápou manželství jako sekulární instituci.

  Zákon má a může disponovat jen tím druhým (podmínkami občanského sňatku). Nechce se mi prohlížet zákon o registrovaném partnerství, ale pokud je tam ta věta, kterou cituje Jiří Nushart, pak tam nepatří -- je na té které obci věřících, zda chce podobný akt umožnit (a existují křesťanské obce, které tak činí) a stát nemá právo obcí věřících proč omezovat.

  Osobně si myslím, že je jednodušší rozšířit podmínky občanského sńatku než zavádět institut registrovaného partnerství, které by doslovně kopírovalo instituci manželství.

  Ale pánové a dámy z nezizkovek by neměli lhát (pokud jejich postoje reprodukuje článek správně). Zákon o registrovaném partnerství řadu obtíží, na které si stěžují řeší.

  Klíčový a zbytečný malér představují adopce, ta judikatura odkazovaná Jiřím Nushartem věc řeší jen velmi částečně.
  Problematický byl už ten původní zákon o registrovaném partnerství, do kterého byl tento zákaz adopcí zakomponován zcela účelově, což potvrdil Jiří Hromada.
  + Další komentáře