Česká návštěva v Sýrii je výsměch hrůzám v Aleppu
Michal BergČtyři čeští poslanci se za souhlasu sněmovny vypravili do Sýrie zjišťovat, co že se to tam děje. Partička humanitárních a bezpečnostních kutilů však nejspíš sehraje jen roli užitečných idotů Assadova režimu.
Cesta čtyř českých poslanců do Sýrie v době, kdy z Aleppa přichází hrozivé zprávy o útocích provládních vojsk na civilisty, je výsměchem památce všech nevinných obětí syrského konfliktu. Mezinárodní výbor Červeného kříže vyzval k urgentní ochraně civilního obyvatelstva v Aleppu. Naši poslanci k tomu mlčí. Zato vyslali oficiální delegaci do Sýrie na setkání s představiteli Assadova režimu.
Poslanci mají v plánu schůzku se svými syrskými protějšky i ministrem zahraničí vlády Bašára Assada. Jeden z nich, poslanec za ODS Radim Holeček se nechal slyšet, že se jede do Sýrie podívat, aby poznal situaci na vlastní oči. Nelze přitom dohledat jediné vyjádření, které by prokazovalo, že by se k tématu války v Sýrii v minulosti vyjadřoval. Naopak je možné zjistit, že je členem parlamentní protiuprchlické platformy a dříve na internetu šířil hoaxy o tom, jak se do vysokoškolských kolejí v Ústí nad Labem nastěhují uprchlíci. S velkou pravděpodobností tak svou neinformovaností bude jen hrát roli užitečného idiota režimu Bašára Assada.
Kromě poslance Holečka se do Sýrie vydali i Zuzka Bebarová-Rujbrová, Leo Luzar z KSČM a Ivana Dobešová z hnutí ANO — všechno přední zastánci lidských práv a humanity a navíc také odborníci na mezinárodní bezpečnostní problematiku. Zatímco Holeček se k Sýrii nevyjádřil zatím veřejně nijak, vyjádření Luzara či Dobešové již k dispozici jsou. Naneštěstí.
Zopakuje Leo Luzar svá slova, která zveřejnil na Parlamentních listech, i ministru zahraničí syrské vlády? „Nestačí posílat bomby dalkově naváděné z bezpečí domova, ale budeme muset poslat naše Evropské vojáky do války, aby pozemním bojem byly schopny ukončit sektářské a kmenové války, které jsme nezodpovědně podpořily vojensky a vedoucí ke svržení místních vůdců i když uznávám, mnohdy spíše diktátorů. Je to poučení, že bez obětování vlastní krve nelze nastolit dlouhodobý mír,“ uvedl.
Poslankyně Dobešová se v jednom ze svých článků postavila do role odbornice na téma azylu: „Pro skutečné válečné uprchlíky z válek bychom mohli vytvořit speciální omezený azyl, který by jim umožnil vrátit se, po skončení války, do jejich vlasti, aby se mohli podílet na její ekonomické obnově.“ Škoda že ji někdo neřekl, že takový institut s názvem „doplňková ochrana“ české azylové právo už dávno má a netřeba tak vymýšlet kolo. A takto bychom mohli s představováním erudice této čtveřice pokračovat.
Je možné, že nějaká cesta nějakých politiků do Sýrie by mohla něčemu pomoci. Určitě ne ale tahle partička humanitárních a bezpečnostních kutilů. Civilistům v Sýrii pomůže silný mezinárodní tlak na zastavení bojů a vytvoření humanitárního koridoru, nikoli stafáž čtyř českých zákonodárců. Je velmi smutné, že jejich oficiální cestu schválila většina poslanců a poslankyň ve sněmovně.
A pokud chtějí svou cestu omlouvat tím, že do Sýrie vezou humanitární pomoc, tak tak se tam může dostat i bez poslaneckého doprovodu a bez setkání s ministrem vlády, která vraždí vlastní obyvatelstvo.