Po nás poušť a potopa

Filip Outrata

Trumpovo vítězství zřejmě přinese nástup skalních klimaskeptiků. Nejde ale jen o Trumpa, problém je i v neschopnosti republikánské strany tolerovat jiný pohled na tuto otázku. Rebelující republikáni jako bývalý kongresman Bob Inglis jsou jednou z nadějí do budoucna.

Těžko se odhaduje, které ze svých předvolebních prohlášení a slibů bude Donald Trump po svém zvolení brát vážně a které byly pouze nástrojem ve volební kampani. Skoro každý den přináší rozloučení s některými kontroverzními výroky: prohlášení (z prosince 2015) o tom, že zakáže vstup na území Spojených států všem muslimům, zmizelo ještě před volbami, po setkání s končícím prezidentem Obamou Trump změnil názor na systém zdravotního pojištění, takzvané Obamacare, jehož úplné zrušení během kampaně přisliboval

Nebude se konat stažení amerických vojáků z Jižní Koreje, o němž Trump rovněž mluvil během předvolebního boje. Plot na hranici s Mexikem také zřejmě nebudou ze svého stavět Mexičané, jak rovněž zaznělo v kampani. A tak by se dalo pokračovat. Teprve nejbližší měsíce ukážou, které z obav spojených s Trumpovým volebním vítězstvím se naplní, a které se naopak ukážou jakou pouhá předvolební rétorika.

Milujeme globální oteplování

Kde se ale dá s velkou pravděpodobností očekávat razantní změna, je ekologická politika a zejména vztah ke klimatické změně. Donald Trump v květnu během kampaně slíbil, že USA za jeho vlády odstoupí od pařížské dohody o klimatu a také přestanou platit na programy OSN týkající se globálního oteplování. Po Trumpově zvolení se už ozval francouzský prezident Hollande s tím, že nový americký prezident musí dohodu uzavřenou sto devadesáti zeměmi respektovat. 

V kampani Trump spolupracoval s lobbisty a organizacemi popírajícími globální oteplování, dostal významné částky například od jedné z největších amerických korporací, společnosti Koch Industries, podnikající mimo jiné v ropném průmyslu. Lobbistů pohybujících se kolem právě zvoleného prezidenta je ale mnoho.

Jedno jméno si zaslouží zvláštní pozornost, pokud jde o agendu životního prostředí. Do čela agentury odpovídající zhruba federálnímu ministerstvu životního prostředí (EPA) se Donald Trump podle všeho chystá jmenovat předního klimatického skeptika Myrona Ebella. Ebell, který se v libertariánském think tanku Competitive Enterprise Institute (CEI) zaměřuje na globální oteplování, respektive boj proti „alarmismu“ v této otázce, se domnívá, že se sice planeta „trošičku“ otepluje, ale to rozhodně není důvod ke znepokojení

A Trumpův pravděpodobný favorit pro životní prostředí zachází ještě dál. V roce 2006 Ebell v článku příznačně nazvaném Love Global Warming zároveň zesměšňoval varování „alarmistů“ (jmenovitě někdejšího viceprezidenta Ala Gorea) a vychvaloval pozitivní efekty oteplování: příznivější klima v severních oblastech, méně zimních bouří. Nijak nepřekvapí, že Ebellův institut CEI přijímá nemalé částky od společnosti ExxonMobil a dalších korporací spojených převážně s ropným a uhelným průmyslem.

V kampani Trump spolupracoval s lobbisty a organizacemi popírajícími globální oteplování. Foto wd.com
×
Diskuse
Jako vždy zajímavý článek od pana Outraty.

On Trump sám o sobě asi nebude vyloženě proti-enviromentální.
Spíš to celé považuje za blbost a zbytečnou paniku.
Z jeho pohledu je na prvním místě Amerika.
A USA mají, světe div se, největší potvrzené zásoby ropy na světě.
To v případě, pokud započítáme zásoby v břidlicových píscích.
Navíc ten tzv. fracking prošel významným technologickým vývojem a některé z jeho nedostatků, se kterými jeho zpozdilí odpůrci pořád šermují, odpadly.
A uvědomme si, že přes obrovský propad cen ropy většina amerických frackovacích firem přežila, jen neroste.
Donald Trump tohle ví a dívá se na to takhle -- USA nejen že všechnu svou vlastní potřebu pokryjí z vlastních zdrojů, ale stanou se největším producentem ropy na světě a bude mít rozhodující vliv na její cenu a na měnu, ve které se s ní obchoduje.
Make America great again.

Povolí plynovody, ropovody, podpoří fracking, celé odvětví zbaví jakékoliv nezbytné "ekologické" daňové zátěže a jiných předpisů a vyhlášek, vyváže se z mezinárodních smluv,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

((( říkám si, ne tohle není možné, tohle se nemůže stát,,,,,,,,,, ale jak říkáte, republikáni mu v tomhle zřejmě půjdou na ruku a to v situaci, kdy demokraté drtivě projeli volby a přestávají mít na věci vliv )))

Ostatně Saudové už panikaří
https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/420791-saudska-arabie-varovala-trumpa-pred-omezovanim-dovozu-ropy-do-usa.html
-----------------------
Papež je jediný, kdo mě napadá, kdo by dokázal strhnout Trumpovu pozornost k bezemisní energetice.

Každopádně to bude muset být nějaká skutečně těžká váha.
DV
November 16, 2016 v 14.32
Výborné
Shodou okolností jsem dnes také psal o tomto tématu. Považuji Trumpův přístup k GW za největší riziko vyplývající z jeho zvolení. http://blisty.cz/art/84518.html#sthash.TnssMoF5.dpbs
FO
November 16, 2016 v 23.20
Díky, pane Morbicere,
ano, papež František by mohl něčeho docílit. Možná právě on je tím člověkem, který by si měl s Donaldem Trumpem o této věci popovídat...
PM
November 17, 2016 v 10.17
Kdo ví kde bych se mohl dozvědět
jak se Trump dosud vyjadřoval k fenomenům religiozity popř. klerikalismu?
Jiří Paroubek to vidí stejně -- finanční sektor, zbrojaři, těžaři, klasická energetika (a stavebnictví), to asi má být jádro Trumpova růstu.

http://paroubek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=567749

Někde jsem četl, že aby Trump ukočíroval výpadek z daní, který jejich snížením plánuje, potřebuje růst ekonomiky 3,5% několik příštích let.
Paroubek o růstu nemluví, ale v tak vysokou míru asi nevěří, protože zmiňuje prohlubování státního deficitu...
-------------------------

Asi bude veselo.
JP
November 17, 2016 v 12.08
Papež versus Trump?
Tak na nějaké "ekologické obrácení" D. Trumpa papežem Františkem bych se opravdu nijak nespoléhal. Leda, že by papež dokázal opravdu konat zázraky...
Jak se říká naděje umírá poslední, pane Poláčku.
Ale obávám se s vámi, že v případě Trumpa je doufat v naději beznadějné.
November 17, 2016 v 13.57
Panu Petráskovi
Na posledních amerických volbách je zajímavé to, že tři nejvážnější kandidáti, tedy Trump, Sanders a Clintonová o Bohu téměř nemluvili, Sanders dokonce mohl být prvním prezidentem, který není křesťan, je spíše bez vyznání, k židovství se hlásí jen etnicky.

Bush byl evangelikál, Obama začal své veřejné působení v rámci komunitních aktivit protestanských afroamerických duchovních, ke křesťanství se hlásí jednoznačně.

Trump se zdá se ke křesťanství hlásí jen velmi okrajově, přesto ho ale Bible belt volil. Papež František je mu asi lhostejný, jeho voliči ho asi vnímají prostě jako levičáka. S Trumpem toho asi papež moc nenadělá.
PM
November 17, 2016 v 17.28
Doporučuji si sehnat dnešní Die Zeit
pod titulkem Díler lídrem, navlékl Assheuer svou analýzu amerického dění na Hegela oblíbené pátrání po nebulózním pojmu Weltgeist, vidině světa, která se tehdy pro Hegela vznášela v Americkém prostoru vysněném novém světě lidstva.
Assheuer nastínil dvě možné odpovědi o jeho současném stavu a konci.
Tu nepříjemnější si vypůjčil od Maxe Webera - jeho výklad budoucnosti konce Amerického snu liberálního kapitalismu:
....Kapitalismus se nám zjeví se nám v podobě, kdy se kapitalistický trh bezezbytku přemění v kapitalistickou kulturu. Bez nároků na rozumného smýšlení a svobodu - v podobě násilí a ekonomie.....
Jenže kdo z nás by věřil na duchy.......bych dost nejistě dodal.
JP
November 18, 2016 v 12.13
K tomu bych ještě připojil, pane Petrasku, že podle Hegelova tvrzení jeden konkrétní národ může být vždycky jenom jednou jedinkrát nositelem tohoto "světového ducha". Pak už je jeho (toho národa) vnitřní síla vyčerpána, a štafeta jde dál.

Takže, v této souvislosti by bylo možno si případně položit otázku: nejsou takové extravagance jako zvolení D. Trumpa americkým prezidentem posledními křečemi "světového ducha", který se už vnitřně osvobozuje od civilizačně vyčerpaného amerického prostoru a chystá se přesídlit do jiného světového regionu, například do jihovýchodní Asie?
Tady článeček, kde je mnohem profesionálněji shrnuto, co jsem neuměle popisoval v prvním příspěvku v diskusi, včetně grafů a odkazů::

http://neviditelnypes.lidovky.cz/energetika-budoucnost-v-bridlici-dq1-/p_ekonomika.aspx?c=A161123_181100_p_ekonomika_wag

Znepokojivá je situace Saudské Arábie.
Ani ne kvůli ni samotné (popravdě tomu režimu nepřeji nic dobrého), ale kvůli celkové situaci na Blízkém východě.......
Mimochodem v článku je zmíněno, že ho navštívili Gore a Di Caprio, tedy asi "nejtěžší váhy" jak to chápe Trump, které jsou v tomto směru ve Státech k mání, a stejně jmenoval Pruitta.

Vypadá to bledě,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
FO
December 8, 2016 v 21.49
Ano, pane Morbicere, je to prašť jako uhoď. Vypadá to opravdu zle.
PM
December 9, 2016 v 18.43
Fantomické bolesti a vyčerpaný duch neoliberalismu
Neoliberalismus je řízen v ekonomice skrytým spravedlivým bohem a teologicky zakotven vizí neviditelné ruky trhu.
O poznatku, že tato ruka je neviditelná protože neexistuje nechce mainstream doposud vědět.
A pravdy se obává jako ďábel svěcené vody - fantomické bolesti sem nebo tam.
Mainstream má ale recht - náboženské reformace bývají doprovázeny bolestmi takříkajíc nefantomickými......bych ustrašeným přitakal.
+ Další komentáře