Nová britská levice chce bojovat proti rasismu a za sociální spravedlnost
Jan MájíčekDosavadní labouristická poslankyně Zarah Sultanová opouští stranu a spolu s Jeremy Corbynem zakládají nový levicový subjekt. Poptávka po antirasistické a sociálně citlivé síle v britské společnosti napovídá, že mohou uspět.
Jako blesk z čistého nebe přišla 4. července zpráva, že po čtrnácti letech končí v Labouristické straně její současná poslankyně Zarah Sultanová. Ve svém rezignačním vyjádření uvedla, že společně s bývalým lídrem labouristů a nynějším nezávislým poslancem Jeremy Corbynem zakládá novou levicovou stranu.
„Labouristická strana zcela selhala ve snaze zlepšit život lidí. A napříč politickým spektrem (…) pomlouvají lidi se svědomím, kteří se snaží zastavit genocidu v Gaze, jako teroristy. Pravda je však jasná: tato vláda se aktivně podílí na genocidě. A britský lid s tím nesouhlasí. (…) V roce 2029 bude volba jasná: socialismus nebo barbarství,“ prohlásila.
Jeremy Corbyn už několik měsíců naznačoval, že se k založení nového politického subjektu schyluje. V několika rozhovorech hovořil o tom, že je potřeba vytvořit alternativu k labouristům a zastavit pravicového populistu Nigela Farage ze strany Reform UK.
Pravicové labouristé
Ohlášení vzniku nové levicové strany se odehrává na pozadí krize labouristické vlády. Starmerův kabinet opakovaně čelí vzpourám několika vlastních poslanců kvůli předkládaným rozpočtovým škrtům. Jednou z nejviditelnějších rebelií bylo vystoupení sta labouristických poslanců proti reformě systému sociálních dávek.
V reakci na silnou kritiku se vládní politici na poslední chvíli rozhodli upravit nejkontroverznější část úsporného balíčku — omezení dávek označovaných jako Personal Independence Payment (PIP), které slouží k pokrytí zvýšených nákladů spojených s různým stupněm zdravotního znevýhodnění. Zpřísněná pravidla pro jejich přiznání nakonec začnou platit až od listopadu 2026 a budou se vztahovat pouze na nové žadatele. Těch, kteří dávky již pobírají, se změny nedotknou.
Navzdory tomuto ústupku hlasovalo 49 labouristických poslanců proti. Kritizovali zejména vznik dvou nerovných skupin — lidí s podobným zdravotním znevýhodněním, z nichž jedni dávku PIP získají a druzí ne, jen podle toho, kdy si o ni požádali. Odhady uvádějí, že by se změny mohly negativně dotknout až 430 000 lidí, kteří by o nárok na PIP mohli přijít.
Ian Byrne, poslanec za Liverpool West Derby, to ve svém příspěvku shrnul následovně: „Jak může být někdo, komu byla diagnóza stanovena před několika měsíci, méně postižený než někdo, kdo ji má již delší dobu, a nemít nárok na pomoc? Tento návrh zákona uvrhne do chudoby stovky tisíc lidí. Budu hlasovat proti tomuto hanebnému návrhu zákona a vyzývám kolegy, aby učinili totéž.“
Zadruhé, podle odhadů charity Trussel, by reforma mohla znamenat pro budoucí žadatele průměrnou roční ztrátu příjmu ve výši 4 500 liber. V další reformované oblasti by pak více než 700 000 lidí mohlo přijít o zhruba 3 000 liber ročně. Reforma je odmítána širokou škálou organizací zastupujících zdravotně znevýhodněné osoby.
Zástupci skupin Disabled People Against Cuts, Mad Youth Organise, Disability Rights UK, National Survivor User Network a Crips Against Cuts uvedli ve společném prohlášení, že „neprodají generace současných i budoucích zdravotně postižených lidí přijetím tohoto podvodu s údajným ústupkem ve výdajích na sociální péči jen proto, aby si vláda zachovala tvář. Reformy jsou špatně promyšlené a poslanci stále plně nechápou jejich důsledky a dopady.“
Podobná vlna odporu propukla minulý týden kvůli plánované reformě financování britského školství, konkrétně prostředků určených dětem se speciálními potřebami. Mnoho poslanců Labouristické strany věří, že reforma nemá skutečně za cíl rychleji pomoci rodičům těchto dětí, ale spíše slouží jako další způsob, jak ušetřit peníze ve státním rozpočtu.
Odbory na odchodu
Další rána přišla od největšího odborového svazu Unite, který je hlavním sponzorem a podporovatelem Labour Party. Jeho tajemnice Sharon Grahamová prohlásila, že Starmerem vedená vláda nestojí na straně pracujících. Jako příklad uvedla postoj labouristů ke stávce popelářů v Birminghamu, která trvá už od ledna tohoto roku a ve městě se hromadí odpadky. Stávkující se domáhají zajištění bezpečnosti práce a také dohody na lepších mzdových podmínkách. Ty, které jim předložila labouristy vedená radnice, by je připravily o osm tisíc liber ročně.
Grahamová také upozornila na neuspokojivý přístup labouristů k sociálním reformám a neochotu zvýšit daně nejbohatším. Dokonce naznačila, že by se svaz Unite mohl oficiálně od Labouristické strany distancovat. To by pro stranu znamenalo katastrofu, protože na rozdíl od České republiky je pro stranu podpora odborů v Británii jak finančně, tak politicky zásadní
V podobném duchu se vyjádřil i bývalý tajemník Unite Len McClusky, který přivítal krok Zarah Sultanové. Řekl, že „pokud se nová strana ukáže jako důvěryhodná, připojím se k ní, budu za ni vést kampaň a vyzývat jednotlivce i odbory, aby ji podpořili… Tisíce odborových aktivistů požadují důvěryhodnou a radikální alternativu k Labouristické straně.“
Jeho slova vyvolala v Labouristické straně značné pozdvižení a zároveň povzbudila rebelující poslance. Kromě těch, kteří stále hájí barvy strany, zasedá v britské sněmovně také desítka nezávislých poslanců vedených právě Jeremy Corbynem. Tato skupina kandidovala proti labouristům s cílem nabídnout nezávislý hlas proti Starmerově snaze proměnit labouristy ve středovou stranu. Poslední průzkumy agentury YouGov ukazují, že nově vznikající strana, jejíž název zatím není znám, přitahuje až osmnáct procent voličů.
Levicová volební alternativa je v současné situaci více než potřebná, zvlášť když v Británii sílí strana Reform UK vedená Nigelem Faragem. Tato strana se netají svojí nenávistí k odborům a Farage sám se rád staví do role pravého dědice Margaret Thatcherové. Navíc se snaží mobilizovat zdeptané a zoufalé voliče rasistickou propagandou a štvaním proti uprchlíkům a přistěhovalcům.
Symbolický je v této souvislosti politický konflikt, který se odehrál na tradiční hornické slavnosti Durham Gala. V městě Durham loni drtivě zvítězila právě Farageova strana Reform UK, která získala 65 zastupitelů, zatímco labouristé pouze čtyři. Přesto pořadatelé tradičních oslav, Sdružení durhamských horníků, odmítli pozvat na akci jakéhokoli zástupce Reform UK. Místní zastupitelé za Reform UK proti vyloučení z oslav protestovali, ale nic jim to nepomohlo.
Tento drobný příběh ukazuje, že v britské pracující třídě stále přetrvává silná tradice antirasismu, o níž se nový projekt Corbyna a Sultanové hodlá opřít. Za nedostatek pracovních míst a špatnou dostupnost služeb totiž nejsou odpovědní uprchlíci, ale dlouhodobé škrty a neochota došlápnout si na superbohaté, kteří se vyhýbají různým formám zdanění.
Nový politický subjekt vyvolává obavy u části Zelených, kteří se v poslední době etablovali jako výrazná opozice. V loňských volbách dosáhli historického úspěchu, když ve většinovém britském systému získali čtyři poslance. Kandidát na jejich spolupředsedu Zack Polanski však prohlásil, že každý, kdo se chce postavit jak Reform UK, tak i neschopné labouristické vládě, je jeho spojencem. Zápas o levicovou volební alternativu v Británii tak začíná slibně — k projektu se dosud přihlásilo více než osmdesát tisíc lidí.