Teroristé udeřili na několika místech Paříže, 129 mrtvých

Petr Jedlička

Nejméně osm teroristů podniklo v pátek v noci sérii střeleckých a bombových útoků v centru Paříže. K odpovědnosti se přihlásil takzvaný Islámský stát. Francie obnovila kontroly na hranicích. V celé zemi platí výjimečný stav.

Nejméně osm teroristů podniklo sérii šesti střeleckých a bombových útoků v centru Paříže. Stalo se tak v pátek v nočních hodinách. Francouzské agentury psaly v sobotu o „téměř sto třiceti obětech“. Některá média večer uváděla 129 obětí, jiná až 153. Číslo 129 nakonec potvrdil i odpovědný francouzský šéfvyšetřovatel.

Čtete rádi analýzy zahraničního dění z dílny Petra Jedličky? Podpořte rubriku Svět a pomozte jí rozšiřovat kapacity.
×

Přibližně 350 lidí bylo dále zraněno. Nejméně osmdesát bylo v sobotu večer stále ve vážném stavu.

Nejvíce lidí zahynulo na koncertě americké kapely Eagles of Death Metal v síni Bataclan ve středu města, kde skupina čtyř útočníků usmrtila střelbou nejméně 82 lidí. Když policejní komando vtrhlo v nočních hodinách do budovy, odpálili tři teroristé výbušniny, které měli při sobě. Čtvrtý terorista byl policisty zastřelen.

Nejméně tři bombové exploze byly dále zaznamenány poblíž stadionu Stade de France na předměstí Saint-Denis severně od centra Paříže, kde hrál francouzský fotbalový tým přátelský zápas s německým. Utkání sledoval na místě i francouzský prezident s německým ministrem zahraničí.

Oba politikové vyvázli bez zranění. Na místě zemřeli čtyři jiní lidé, z nichž tři byli sami útočníci. Podle zpráv dostupných do sobotního večera odpálili i tito výbušniny na svých tělech.

Ostatní útoky provedli ozbrojenci střelbou v několika barech a restauracích v ulicích Alibert, Fontaine-au-Roi a na třídě Charonne, tedy přímo v centru Paříže. Policie zatkla v sobotu odpoledne tři osoby, během dne ale nebylo jasné, zda jde o osoby z této „střelecké“ skupiny, nebo o osoby spojené s případem jinak.

Jeden ze pařížských střelců se na každý pád odpálil na Voltairově bulváru kousek od řečených barů. Tento muž je osmým a posledním z útočníků známých do sobotního večera.

Místa jednotlivých útoků. Repro Google/DR/BBC

K odpovědnosti za útok se v sobotu přihlásil takzvaný Islámský stát, který dal akci do souvislosti s urážením islámského proroka a francouzským angažmá v Sýrii. Na místě jednoho z útoků se našel pas, jenž podle vyjádření řecké vlády patřil syrskému uprchlíkovi, který přišel do Evropy v říjnu přes Řecko. Do sobotního večera však nebylo jasné, zda tento konkrétní muž patřil k útočníkům, nebo zda pouze někdo využíval jeho například zcizený pas.

AFP uvedla, že podle policie byl onen jediný zastřelený útočník třicetiletý Francouz z předměstí Paříže známý islamistickými názory. Podle některých svědků mluvili teroristé francouzsky, jiní popisují jejich řeč jako směsici francouzštiny a arabštiny.

Agentury uvádějí, že je identifikace zbylých sedmi teroristů obtížná, neboť exploze jejich těla roztrhala. Je tak zapotřebí provádět testy DNA. Kromě syrského se našel na místě útoků také jeden egyptský pas.

Francouzský prezident François Hollande vyhlásil po setkání krizového štábu ještě v noci na sobotu výjimečný stav s platností pro celou zemi. Na hranicích provádí policie zpřísněné kontroly.

V sobotním prohlášení Hollande uvedl, že útoky byly naplánovány a organizovány ze zahraničí a že šlo o „válečný akt“ takzvaného Islámského státu. Francouzům slíbil zavedení dalších bezpečnostních opatření a nelítostný boj se vším terorismem.

Zmobilizováno bylo také 1500 vojáků, kteří byli rozmístěni na stanicích metra a v ulicích centra Paříže. Politikové i obyčejní lidé ze všech částí světa vyjadřovali v sobotu Francii účast. Projevy solidarity a odsouzení útoků zazněly dokonce i od Palestinců z Gazy či od libanonského hnutí Hizballáh. Prezident Hollande vyhlásil třídenní státní smutek.

Další informace:

France24 Live: Paris rocked by string of deadly shootings

The Guardian Paris attacks kill more than 120 people — as it happened

BBC News Paris attacks live updates

The Local — France LIVE BLOG: At least 140 dead in Paris attacks

Čt 24 Živé vysílání

  Diskuse
  ŠŠ
  November 14, 2015 v 7.21
  Existuje ještě šance pro lidskost?
  Nebudeme-li tuto šanci umět nalézt a v globálním světě lidskost uskutečnit, nemáme nárok přežít. Velký Alláh nepomůže - bez zbraní ani se zbraněmi.
  JN
  November 14, 2015 v 7.35
  "Neznámý počet teroristů s neznámou motivací..."
  Jejich motivace je známa úplně všem, jen pro Deník Referendum je bohužel neznámá. Ty můj ubohý Deníčku...
  AM
  evropský džihád ukázal svou novou sílu.

  A doufejme, že tato hrůza je zase na chvíli všechno, na co mají.

  Sílu jim dodává že sami jdou na smrt. Proto jsou schopni tak nemilosrdně zabíjet..................... to je to děsivé.

  Petr Robejšek teď na ČT24 věští rozpad Evropy.
  No doufám, že tak zlé to nebude.
  ((( nicméně kdybychom se zeptali analytiků mezi čtyřma očima na to, co teď nahlas neřeknou .................. inu, kdyby se teroristům dnes podařilo se stejnou silou udeřit řekněme v Berlíně, Římě, Bělehradě a Malmo ............ zítra se Evropa propadne do naprostého chaosu. )))
  November 14, 2015 v 12.45
  Co dodat?
  Bylo by této strašné tragedie, pokud by někdo nenechal Evropou jen tak, nekontrolovaně procházet statisíce lidí? Bezpečnostní služny dávno varovaly, že při současném pohybu migrantů nebudou mít situaci pod kontrolou. A je jedno, jestli se jedná o dříve usazené buňky, či nově příchozí. V tom strašném bordelu se přece nedá nic uhlídat.
  8 lidí(?) a co stačí napáchat. Pak tu čtete, že nás přece nezabije, když si jich sem pár tisíc vezmeme. Kdo ví, zda si to neříkali i mladí návštěvnici metalového koncertu v Paříži?
  Těch viníků není samozřejmě jen 8. Je třeba k nim připočítat všechny ty, kteří kvůli své hamižnosti rozbili funkční státy. Ty, kteří kvůli svým mocenským choutkám podporují separatismus, náboženské rozepře, prostě vše, co destabilizuje země, které chtějí ovládat.
  Stranou nelze ponechat ani sudokopytníky, kteří žijí představou, že stačí jejich láska a vlk bude pobývat s beránkem a leopard uléhat s kůzletem.
  Současný stav nemá lehké a rychlé řešení. Přesto je teď na řadě přijmout některá opatření velmi rychle.
  Přestat si hrát na bezbřehý humanismus. Okamžitě začít dodržovat všechna bezpečnostní pravidla, včetně dodržování pravidel pohybu v Schengenském prostoru. Ta nejsou samoúčelná. Bez toho žádnou bezpečnost zde nikdo nemá zaručenou. Je mi líto, že migranti budou muset moknout na vnějších hranicích Schengenu, ale je to pořád lepší, než když o život zase příjdou stovky lidí.
  Zastavit migraci je možné. Ti, kteří tvrdí že ne, buď nic nevědí, nebo jim migrace hraje do karet. EU je obrovské, dost finančně silné seskupení na to, aby si dokázalo uhlídat své hranice. Jen chtít.
  ŠŠ
  November 14, 2015 v 13.14
  Naprosto souhlasím,
  že je třeba přestat si hrát na „bezbřehý humanismus“. Je ovšem zcela nezbytné nalézt šanci pro lidskost. Ani zbraně, ani modlitby - jen správně pochopená lidskost v činnosti umožní člověčenstvu přežít.
  PM
  November 14, 2015 v 13.44
  Bude mít Houellebecq pravdu?
  V Paříži se doposud již odehrálo jím líčené.
  Dnes stojíme před možností jeho vize budoucnosti:
  odklonem od
  víceméně otevřené společnosti postavené na živelném masovém kapitalizmu ( bezohledné uspokojování "spontánních" zájmů jedince v prostředí masové nabídky a produkce).
  ku
  víceméně uzavřené společnosti, religiózní minoritu řízeného kapitalismu.
  Vizionářský talent M.H. nechává jednoho ustrnout ......bych s obavami dodal.
  ??
  November 14, 2015 v 15.4
  P. Sprynarova, nehrejme si na bezbrehy humanismus, nakonec v nem ani moc nevynikame.
  "jen správně pochopená lidskost v činnosti umožní člověčenstvu přežít."

  Co ale je spravne pochopena lidskost ? Muze byt prikladem spravne pochopene lidskosti financni odmena vyplacena za kazdy indiansky skalp (i detsky) v nedavne historii USA ? Slo prece o ochranu lidi pred dabelskymi rudochy. Bylo tou lidskosti plosne bombardovani Nemecka za II sv. valky, nebo pouziti chemickych zbrani ve Vietnamu (jeste za sto let se budou rodit postizene deti) ?
  ŠŠ
  November 14, 2015 v 16.37
  Každý zodpovídáme nejen za své činy,
  ale i za své myšlení. Jestliže se u jednotlivce „pravda a láska“ snoubí s „humanitárním bombardováním“, pak sice on nebude souhlasit se získáváním dětských skalpů, ale nějaká ta dětská mrtvolka jako vedlejší produkt humanitárního bombardování mu nepřipadne nemístná.

  Mám-li vnitřně akceptovat tu mrtvolku osobně, musím vědět, že v dané situaci nebylo jiné řešení. Chci-li vědět, nebývá, než mít informace.

  Pokud vím, že mě při servírování informací moderní informační technologie coby obyčejného „ovčana“ tahají v zájmu bossů, kteří těmito technologiemi vládnou, za nos, snažím se získávat informace tam, kde se třeba lidé mýlí, ale snad nemají subjektivní osobní uspokojení z neviditelné moci, a materiální a finanční ocenění orgány, které systémy informačních technologií řídí, není k mání. Mám na mysli DR, kde své názory také zveřejňuji .
  November 14, 2015 v 17.8
  Pane Petrásku,
  dnes v Právu odhadoval teroristický útok v Evropě Robejšek v rozmezí tak 2 - 3 měsíců. Na to, že se zde něco podobného stane, nemusel mít člověk žádné věštecké nadání. Otázkou bylo jen kdy a kde. Osobně jsem čekal spíš útok na Rusy, ale tam asi stačilo sundat to letadlo, nebo je FSB v takovém stavu, že si své vnitřní teritorium uhlídá. A ten chaos v Evropě je ideální pro teroristické útoky. Člověk si lehce představí aktivisty, jak pomáhají migrantům oblafnout kontrolu ze strany policistů a ještě jsou naplněni hrdostí, když se jim to vyvede. A jak vehementě protestují, když jsou uprchlíci, v rámci zákona, zavřeni v detenčních zařízeních. Jak se to říkalo za Komančů? Aktivní blb nebezpečnější školeného diverzanta?
  Nedávám jim ale včerejšek za vinu. Tu nesou jednak ti, kteří vytvořili podhoubí pro růst islámského terorismu /pro méně chápavé - nepatří mězi ně primárně Rusko/ a ti, kteří nedokázali reagovat, když dopravní mafie rozjely svůj byznys. Ba dokonce jej pomáhali rozjet. Ale i některým zdejším komentátorům dlouho trvá, než příjdou na to, že císařovna je nahá. A dnešní opěvovávání Hollanda je mimo. Je to generál po bitvě. To, co dělal doteď, je také příčinou toho, co se ve Francii stalo.
  A je opravdu jedno, zda atentátníci byli v Evropě týden, či 10 let. V takovémto chaosu nemají bezpečnostní služby moc šanci na něco přijít.
  PM
  November 14, 2015 v 18.18
  Ano pane Ševčíku, evropský chaos je ideální
  pro teroristické akce, které se daly předpokládat.
  Zbývá naznačit vývoj, který předpokládáte vy.
  Houellebecqa vize je masový kapitalizmu, uspokojující "spontánní" zájmy jedince v prostředí masové nabídky a produkce, navíc zaštítěný nabídkou tomu odpovídající religiózní morálkou, která by paralyzovala jak moslimské tak křesťanské radikály a uspokojila zdejší občanskou většinu.
  Jak to vidíte, co by nás mohlo potkat...bych se zeptal.
  + Další komentáře