Teroristé udeřili na několika místech Paříže, 129 mrtvých
Petr JedličkaNejméně osm teroristů podniklo v pátek v noci sérii střeleckých a bombových útoků v centru Paříže. K odpovědnosti se přihlásil takzvaný Islámský stát. Francie obnovila kontroly na hranicích. V celé zemi platí výjimečný stav.
Nejméně osm teroristů podniklo sérii šesti střeleckých a bombových útoků v centru Paříže. Stalo se tak v pátek v nočních hodinách. Francouzské agentury psaly v sobotu o „téměř sto třiceti obětech“. Některá média večer uváděla 129 obětí, jiná až 153. Číslo 129 nakonec potvrdil i odpovědný francouzský šéfvyšetřovatel.
Přibližně 350 lidí bylo dále zraněno. Nejméně osmdesát bylo v sobotu večer stále ve vážném stavu.
Nejvíce lidí zahynulo na koncertě americké kapely Eagles of Death Metal v síni Bataclan ve středu města, kde skupina čtyř útočníků usmrtila střelbou nejméně 82 lidí. Když policejní komando vtrhlo v nočních hodinách do budovy, odpálili tři teroristé výbušniny, které měli při sobě. Čtvrtý terorista byl policisty zastřelen.
Nejméně tři bombové exploze byly dále zaznamenány poblíž stadionu Stade de France na předměstí Saint-Denis severně od centra Paříže, kde hrál francouzský fotbalový tým přátelský zápas s německým. Utkání sledoval na místě i francouzský prezident s německým ministrem zahraničí.
Oba politikové vyvázli bez zranění. Na místě zemřeli čtyři jiní lidé, z nichž tři byli sami útočníci. Podle zpráv dostupných do sobotního večera odpálili i tito výbušniny na svých tělech.
Ostatní útoky provedli ozbrojenci střelbou v několika barech a restauracích v ulicích Alibert, Fontaine-au-Roi a na třídě Charonne, tedy přímo v centru Paříže. Policie zatkla v sobotu odpoledne tři osoby, během dne ale nebylo jasné, zda jde o osoby z této „střelecké“ skupiny, nebo o osoby spojené s případem jinak.
Jeden ze pařížských střelců se na každý pád odpálil na Voltairově bulváru kousek od řečených barů. Tento muž je osmým a posledním z útočníků známých do sobotního večera.
K odpovědnosti za útok se v sobotu přihlásil takzvaný Islámský stát, který dal akci do souvislosti s urážením islámského proroka a francouzským angažmá v Sýrii. Na místě jednoho z útoků se našel pas, jenž podle vyjádření řecké vlády patřil syrskému uprchlíkovi, který přišel do Evropy v říjnu přes Řecko. Do sobotního večera však nebylo jasné, zda tento konkrétní muž patřil k útočníkům, nebo zda pouze někdo využíval jeho například zcizený pas.
AFP uvedla, že podle policie byl onen jediný zastřelený útočník třicetiletý Francouz z předměstí Paříže známý islamistickými názory. Podle některých svědků mluvili teroristé francouzsky, jiní popisují jejich řeč jako směsici francouzštiny a arabštiny.
Agentury uvádějí, že je identifikace zbylých sedmi teroristů obtížná, neboť exploze jejich těla roztrhala. Je tak zapotřebí provádět testy DNA. Kromě syrského se našel na místě útoků také jeden egyptský pas.
Francouzský prezident François Hollande vyhlásil po setkání krizového štábu ještě v noci na sobotu výjimečný stav s platností pro celou zemi. Na hranicích provádí policie zpřísněné kontroly.
V sobotním prohlášení Hollande uvedl, že útoky byly naplánovány a organizovány ze zahraničí a že šlo o „válečný akt“ takzvaného Islámského státu. Francouzům slíbil zavedení dalších bezpečnostních opatření a nelítostný boj se vším terorismem.
Zmobilizováno bylo také 1500 vojáků, kteří byli rozmístěni na stanicích metra a v ulicích centra Paříže. Politikové i obyčejní lidé ze všech částí světa vyjadřovali v sobotu Francii účast. Projevy solidarity a odsouzení útoků zazněly dokonce i od Palestinců z Gazy či od libanonského hnutí Hizballáh. Prezident Hollande vyhlásil třídenní státní smutek.
Další informace:
France24 Live: Paris rocked by string of deadly shootings
The Guardian Paris attacks kill more than 120 people — as it happened
BBC News Paris attacks live updates
The Local — France LIVE BLOG: At least 140 dead in Paris attacks
Čt 24 Živé vysílání
A doufejme, že tato hrůza je zase na chvíli všechno, na co mají.
Sílu jim dodává že sami jdou na smrt. Proto jsou schopni tak nemilosrdně zabíjet..................... to je to děsivé.
Petr Robejšek teď na ČT24 věští rozpad Evropy.
No doufám, že tak zlé to nebude.
((( nicméně kdybychom se zeptali analytiků mezi čtyřma očima na to, co teď nahlas neřeknou .................. inu, kdyby se teroristům dnes podařilo se stejnou silou udeřit řekněme v Berlíně, Římě, Bělehradě a Malmo ............ zítra se Evropa propadne do naprostého chaosu. )))
8 lidí(?) a co stačí napáchat. Pak tu čtete, že nás přece nezabije, když si jich sem pár tisíc vezmeme. Kdo ví, zda si to neříkali i mladí návštěvnici metalového koncertu v Paříži?
Těch viníků není samozřejmě jen 8. Je třeba k nim připočítat všechny ty, kteří kvůli své hamižnosti rozbili funkční státy. Ty, kteří kvůli svým mocenským choutkám podporují separatismus, náboženské rozepře, prostě vše, co destabilizuje země, které chtějí ovládat.
Stranou nelze ponechat ani sudokopytníky, kteří žijí představou, že stačí jejich láska a vlk bude pobývat s beránkem a leopard uléhat s kůzletem.
Současný stav nemá lehké a rychlé řešení. Přesto je teď na řadě přijmout některá opatření velmi rychle.
Přestat si hrát na bezbřehý humanismus. Okamžitě začít dodržovat všechna bezpečnostní pravidla, včetně dodržování pravidel pohybu v Schengenském prostoru. Ta nejsou samoúčelná. Bez toho žádnou bezpečnost zde nikdo nemá zaručenou. Je mi líto, že migranti budou muset moknout na vnějších hranicích Schengenu, ale je to pořád lepší, než když o život zase příjdou stovky lidí.
Zastavit migraci je možné. Ti, kteří tvrdí že ne, buď nic nevědí, nebo jim migrace hraje do karet. EU je obrovské, dost finančně silné seskupení na to, aby si dokázalo uhlídat své hranice. Jen chtít.
Dnes stojíme před možností jeho vize budoucnosti:
odklonem od
víceméně otevřené společnosti postavené na živelném masovém kapitalizmu ( bezohledné uspokojování "spontánních" zájmů jedince v prostředí masové nabídky a produkce).
ku
víceméně uzavřené společnosti, religiózní minoritu řízeného kapitalismu.
Vizionářský talent M.H. nechává jednoho ustrnout ......bych s obavami dodal.
Co ale je spravne pochopena lidskost ? Muze byt prikladem spravne pochopene lidskosti financni odmena vyplacena za kazdy indiansky skalp (i detsky) v nedavne historii USA ? Slo prece o ochranu lidi pred dabelskymi rudochy. Bylo tou lidskosti plosne bombardovani Nemecka za II sv. valky, nebo pouziti chemickych zbrani ve Vietnamu (jeste za sto let se budou rodit postizene deti) ?
Mám-li vnitřně akceptovat tu mrtvolku osobně, musím vědět, že v dané situaci nebylo jiné řešení. Chci-li vědět, nebývá, než mít informace.
Pokud vím, že mě při servírování informací moderní informační technologie coby obyčejného „ovčana“ tahají v zájmu bossů, kteří těmito technologiemi vládnou, za nos, snažím se získávat informace tam, kde se třeba lidé mýlí, ale snad nemají subjektivní osobní uspokojení z neviditelné moci, a materiální a finanční ocenění orgány, které systémy informačních technologií řídí, není k mání. Mám na mysli DR, kde své názory také zveřejňuji .
Nedávám jim ale včerejšek za vinu. Tu nesou jednak ti, kteří vytvořili podhoubí pro růst islámského terorismu /pro méně chápavé - nepatří mězi ně primárně Rusko/ a ti, kteří nedokázali reagovat, když dopravní mafie rozjely svůj byznys. Ba dokonce jej pomáhali rozjet. Ale i některým zdejším komentátorům dlouho trvá, než příjdou na to, že císařovna je nahá. A dnešní opěvovávání Hollanda je mimo. Je to generál po bitvě. To, co dělal doteď, je také příčinou toho, co se ve Francii stalo.
A je opravdu jedno, zda atentátníci byli v Evropě týden, či 10 let. V takovémto chaosu nemají bezpečnostní služby moc šanci na něco přijít.
Zbývá naznačit vývoj, který předpokládáte vy.
Houellebecqa vize je masový kapitalizmu, uspokojující "spontánní" zájmy jedince v prostředí masové nabídky a produkce, navíc zaštítěný nabídkou tomu odpovídající religiózní morálkou, která by paralyzovala jak moslimské tak křesťanské radikály a uspokojila zdejší občanskou většinu.
Jak to vidíte, co by nás mohlo potkat...bych se zeptal.
V tom, který tu teď máme, vzniká problém, že každá dobrá myšlenka v něm zparchantní. Zelená energie se stane superbyznysem pro pár miliardářů, čímž se zprotiví oškubané veřejnosti. Ochrana lidských práv zmutuje na ochranu exkluzivních skupin v jejich protiprávním, či protimorálním jednání /a to často dokonce ne našich občanů/. Z pomoci válkou ohroženým se vyklube byznys pro pro mafiánské cestovky, žijící z prodeje krásných snů ekonomickým migrantům. Z pomoci sociálně slabým se vyvine ohromným prospěch pro ty, kteří se okolo nich motají, jen ti slabí se mají čím dál hůř.
Pomohl by restart. Zarazit tu rakovinu všech těch "neziskovek". Vrátit se /pokud tomu tak někdy u nás skutečně bylo/ k dodržování zákonů. Aktivisté by se neměli chlubit tím, jak zákony obcházejí, ale měli by naopak všechny nutit k jejich dodržování. Vrátit původní význam dnes pokřiveným termínům jako je solidarita /aby zase byla skutečná, reciproční, ne vynucená/, humanismus a aby tolerance nebyla ta sebezapírající vůči netolerantním, jak dnes píše Robejšek.
A také aby se politici vzpamatovali a začali se primárně starat o ty, kteří je delegovali tam, kde jsou. Pochybuju, že jejich voliče těší, že se tito politikové starají o blaho a bezpečnost jiných a na ně kašlou. Mimo pár poblázněných vyjímek. Kdybych se já staral o občany jiné obce a na ty naše kašlal, brzo by mě hnali!
Není to bůhví jaký vynález, co zde předkládám, ale snad by to jako první krok mohlo pomoci...se domnívám.
Pokud se dobre podivate, tak zjistite, ze u nekterych clanku je tato poznamka : "Text vychází v rámci projektu financovaného Ministerstvem vnitra ČR." To jsou samozrejme penize od Babise. To ze nekteri redaktori DR jsou stale casteji zvani do TV a rozhlasu, nesouvisi, dle meho nazoru s jejich kvalitou, ale s jejich konformitou. To je samozrejme muj nazor, mozna mylny.
Kromě toho jsou tu dvě velké charity placené z darů křesťanských veřících, které se zaměřují na přímou pomoc. A pak ten Člověk v tísni, ale to je zas jiná otázka.
Mimo tyto struktury se pravda angažuje zadarmo a z dobré vůle několik stovek dobrovolníků-aktivistů, jen málokdo se ale chlubí porušováním zákona.
Jinak k obviněním pana Kuchejdy: Projekt MVČR, který nám přispívá na práci několika sloupkařů a analýzu problematických stránek českého systému exekucí, je standardní projekt, veřejné, nikoliv Babišovy peníze.
Kvalitu výstupů mě a mých kolegů v TV a rozhlase nechť si posoudí každý sám
Od pravice je licoměrnost, když "neziskovky" napadá. Její Slabý stát umožnil jejich nárůst. A protože nad nimi chybí řádný náhled, tak jejich suplování funkcí státu je na úrovni všech těch státem placených agentur. Pokud si žijí vlastním životem, jsou logicky neefektivní, nebo při špatném zadání přímo kontraefektivní. Zkuste někde v podniku vyčlenit nějakou divizi, dejte jí peníze a nekontrolujte, co dělá. Tvrzení o minimálních platech neobstojí tam, kde lidé zvládnou základní početní úkony.
Oni příživníci se sdružují pod rádoby bohulibými záměry jsouce zaštítěni standardou neziskovek. Řeč zde spravedlivě rozhořčených pánů ovšem odhaluje, že jim sice není zatěžko stříkat na ty snadno se obohacující příživníky z kyblíčků špíny, ale že je jim zatěžko se účastnit nebo alespoň zblízka podívat na práci těch příživníků. Obratně servírované mýty tak nabývají reálného života……a je s nimi jako s realitou zacházeno.
Jsou vedlejším jevem projektu privatizace státu
a tím dokladem jeho zřeknutí se mnohých ústavně daných zodpovědností za uspořádání občanské společnosti.
Vážou tak na sebe jak nezištné, tak zištné energie společenského potenciálu, a to formou ve kterých i zločinné obohacování má svou roli, protože se kryje se zájmy privatizátorů státu.
Stojíme tak před seskupením zcela protichůdných protagonistů společenské morálky, zaštítěné domněnkou páchání jen a jen dobra.
Obdobný duch doby lze dnes v krystalické podobě zažít v pondělí večer v Drážďanech, kde jednotná masa volající k obloze a do tmy MY JSME LID, je navenek jednotné seskupení.
A to pobožných altruistů a brutálních fašistů ve službách národní obrody .....bych dodal.
To není vytváření živné půdy pro nějaká odhalování parazitů. Pokud by jste četla celou diskusi, lehce by jste na to přišla.
Obratně mýty servírují obě strany. Pravda je ale stále ta, že tam, kde stát přenechá své funkce nějakým servisním organizacím a a nezadá jasná pravidla, tam musí tratit. To je realita, která se nedá okecat.
Paní Šprýnarová, naprosto nepochybuji, že v "neziskovkách" pracují i lidé, kteří chtějí sloužit veřejnosti. Stejně jako na úřadech, v nemocnicích, sociálních ústavech, prostě všude tam, kde stát poskytuje služby těm, kteří to potřebují. Jenže pokud chci poskytnout skutečně účinnou pomoc, musím dodržet určitá stanovená pravidla. A ty stát v tomto sektoru jasně stanovena nemá. Když nemusíte plnit žádné normy, když nad vámi není žádná kontrola a přesto máte zajištěný příjem, tak by jste musela disponovat neuvěřitelnou pracovní morálkou, aby jste jela na plný výkon. Člověk je ale jen člověk.
Moje kritika "neziskovek" není za stejného soudku, jako ta ze strany pravice. Já jsem pro silný stát, který své prostředky neplýtvá na nějaké servisní organizace, ale hospodárně a účelně své služby poskytuje sám.
Silný stát pak jistě při hospodárném a účelném poskytování svých služeb nějaký "Státní deník referendum" zajistí.
Jen mě při téhle debatě tak nějak napadá - demokratický stát je slabý stát protože v něm existují neziskovky?
Odpovědí na Vaši otázku, paní Šprynarová je proto:
Ano, demokratický stát je slabý stát.
A jedním z důsledků jeho slabosti je existence neziskovek a jiných organizací plus DR, které se pokouší nahrazovat ústavou danou zodpovědnost státních institucí za únosné uspořádání občanské společnosti v demokratickém režimu.
A tyto pokusy jsou proto mnohdy doprovázeny ze své podstaty dezorientujícími skandály.......jak kdekdo ví.
Prý původně zvažoval restart na bázi katolicismu a nakonec uvážil že restart na bázi islámu nabízí rafinovanější nosný plot.
Vy preferujete návrat k pozitivum křesťanské civilizace, ale nejsem si jist zda je k nalezení mezník, který by zřetelně a pádně trčel ze zdejšího civilizačního smogu a způsobil výměnu ovzduší.
Je jak známo vytvářen extra silným vírem, který míchá partikly natolik extra rozporné morální a jiné hodnoty, až oči extra přecházejí.
Stačí jen partikly neziskovky a Pegida ......bych nadhodil.
Sdíl
Jenom a pouze se podílí na oslabování již beztak slabého státu, který jí navíc finančně vypomáhá (přísně přitom posuzuje projekt „bohulibých záměrů“ a ještě přísněji vyúčtování těchto záměrů v rámci hospodaření té které neziskovky) .
Takže co s ní?
A to v historii kterékoliv společenské ekonomiky počínaje otrokářským režimem a konče neoliberálním režimem kapitalismu.
I ten je pohříchu postaven na talentu obohacování se na úkor druhého .............bych dodal.
Měli bychom se zajímat a usilovat o proces účinného umenšování moci zločinných sil v demokratickém režimu. Nemyslím, že tento proces obstarají náboženské organizace – byť velké církve k tomu stále mají moc i peníze. Jen s tou demokracií jsou jaksi na štíru.
Napadá mě další otazník:
Je faktické posilování demokracie občanů (zvětšování jejich podílu na funkcích a činnostech, které jsme byli zvyklí přisoudit předlistopadovému státu) posilováním nebo oslabováním demokratického státu?
Tedy jde o odlišný stav silného státu, než jsme byli zvyklí přisuzovat předlistopadovému státu.
Pojem lehký stát je heslo konzervativní revoluce a neoliberální ekonomiky za kterým se skrývalo mj. úsilí o privatizaci společného/státního majetku.
Společensky akceptovatelná odůvodnění - příkladně pasivita poštovní služby v oblasti inovace aj nešvary bezkonkurenčního prostředí - nakonec vyústily v režim, kde bezzubý stát pouze složí a přihlíží ekonomickým zájmům soukromých mocenských seskupení.
Zájmem - procesující garancí - dnes by tedy měla být podpora silného státu.
Předpoklad - liberálně demokratický režim - je stále k mání a proces ozdravení možný.......bych doufal.
Petr Jedlička rozdíl mezi zprávou a komentářem rozlišuje zcela rigorózně, je to naprosto profesinální novinář, jeden ze nejlepších u nás a je malý zázrak že nepůsobí v lukrativnějším mediu než je DR.
Tu zmíněnou formulaci bych pochopil a akceptoval bezprostředně po útocích.
Je to tak. Chceme být natolik bezpeční, že si to jako slabinu vyloží lecjaký magor či fanatik. Jsme vražděním tak fascinovaní, že právě ono je jedinou opravdu důležitou zprávou. K čemu to může vést v době, kdy publicita je vše?
Nesrovnával jsem teroristické útoky v Paříži s napadením Sovětského svazu Německem.