Rusko se vzpamatovává ze svého Bataclanu, režim zdůrazňuje ukrajinskou stopu
Petr JedličkaÚtok skupiny střelců v krasnogorském komplexu Crocus City Hall zanechal přes 135 mrtvých. K teroru se přihlásil Islámský stát. Oficiální ruští představitelé nicméně stále naznačují, že v pozadí stál ještě někdo další.
Něco na způsob déjà vu zažívají dnes pamětníci velkého teroristického útoku v Bataclanu z listopadu 2015. V pařížském klubu a blízkých ulicích byl tehdy teroristy usmrcen podobný počet lidí jako teď v Moskvě v noci na sobotu. Čtveřice moskevských útočníků si vybrala za cíl koncertní sál Crocus City Hall na příměstí Krasnogorsk. Do návštěvníků pálili teroristé z útočných pušek. V budově odpálili též výbušniny, takže většina komplexu nakonec vyhořela.
K akci se přihlásil Islámský stát — Chorásán (IS-K), afghánská organizace navazující na odkaz rozprášeného Islámského státu v Iráku a Sýrii (ISIS). IS-K považuje Rusko od intervence v Sýrii za druhého největšího nepřítele hned po Spojených státech. Již v předminulém roce zaútočila tato organizace například na ruskou ambasádu v Kábulu.
I sami ruští nejvyšší představitelé v posledních vyjádřeních potvrzují, že útočníci byli „radikální islamisté“. Hned druhým dechem se ale pořád dodává tzv. ukrajinská stopa — teorie, že útočníci chtěli uprchnout na Ukrajinu, kde měli předdomluvenou minimálně nějakou součinnost.
„Víme už, kdo útok provedl. Teď chceme vědět, kdo jej nařídil (…) Spáchaný zločin může být pouhým článkem v řetězu snažení těch, kdo proti naší zemi rozpoutali v roce 2014 válku,“ uvedl v pondělí sám Vladimir Putin v tematickém projevu.
Konkrétně byli již den po útoku zadrženi v Rusku čtyři Tádžikové, kteří se měli k útoku doznat s tím, že jim byly za akci slíbeny peníze. Z porovnání videí ze zadržení a následného vzezření čtveřice v soudní síni je zjevné, že byli mučeni. Jednomu ze zdržených uřízli policisté rovnou ucho.
I zkušení pozorovatelé z velkých agentur zde připouštějí, že není obvyklé, aby džihádističtí teroristé z místa útoku utíkali — spíše se snaží o takzvané sebevražedné atentáty. Rovněž se ale upozorňuje, že v Crocus City Hall nefungovaly v den útoku ani bezpečností rámy, ani adekvátní kontroly.
Zpravodajové z Ruska hlásí oficiální i spontánní projevy piety. V neděli visely na půl žerdi vlajky i na ambasádách zemí, s nimiž má aktuálně Rusko špatné vztahy. Na náměstích vyrostly květinové pomníky.
Na ruských sociálních fórech se zhusta vyzývá k znovuzavedení trestu smrti. Také se debatuje, jaká bezpečnostní opatření ještě stát zavede. Naproti tomu dotazy na varování, které před útokem poslaly do Ruska americké tajné služby, se zatím přechází na oficiálních místech mlčením.
Svět je nádherné místo pro život, jeho krásy a tajemství vystačí pro všechny ........... ale to ne, lidi si budou raději řezat hlavy a házet na sebe bomby .............
https://tidal.com/browse/album/285400520?u
Jedna z nejlepších hudebních nahrávek loňského roku, když už jsme u těch krás světa.
Britský orchestr hraje ruského génia.
A pokud jde o článek, z Ruska se zase jednou stala hodně temná říše.
Putin a válka nemají alternativu.
A Putin je Ukrajinou posedlý...
* * * * * * * *
Současné evropské státy stojí na troskách impérií a jakékoliv hýbání hranicemi je nepřípustné. Drobné výjimky jen potvrzují toto pravidlo, naposledy Kosovo. Ale nějaké posuny mezi silnými státy jsou prostě pasé. Tím pádem se Evropa nutně musela postavit za Ukrajinu.
Kdežto Rusko se po krachu východního bloku, a SSSR zvlášť, nerozhodlo stát významným světovým státem, ale zase chce být impériem, civilizací, která si vystačí sama.
Průnik nula.