Afghánistán v rukou Tálibánu: Islámský stát provincie Chorásán
Fatima RahimiAfghánistánu už půl roku vládne náboženské hnutí Tálibán. Jeho moc však nepokrývá celé území. Lokálně silnou pozici má v zemi například i takzvaný Islámský stát. Co to pro Afghánistán znamená, analyzuje Fatima Rahimi.
Od doby, kdy se Tálibán chopil vlády nad Afghánistánem, uplynulo zhruba půl roku. Úředníci a úřednice, učitelky a učitelé či zdravotní personál často nadále nedostávají mzdu. V zemi roste bída, hlad, nezaměstnanost, nedostatek základních potravin a nejistota. A zima všechno ještě komplikuje. Mnoho dívek stále nemůže pokračovat ve školní docházce. Mnoho žen přišlo o možnost pracovat. Afghánská společnost má dost palčivých problémů a Islámský stát provincie Chorásán patří mezi ně.
Analýza●Fatima Rahimi
Afghánistán v rukou Tálibánu: ženy se brání, jejich pozice se však i tak hroutí
Kdo tvoří Islámský stát provincie Chorásán
Islámský stát provincie Chorásán (ISKP) je regionální odnoží mezinárodní teroristické skupiny samozvaného Islámského státu. Organizace známá také jako Dáeš představuje podle některých analytiků jednu z nejextrémnějších a nejnásilnějších džihádistických skupin v Afghánistánu.
Dáeš získal v zemi vliv již v roce 2015, kdy působil v provincii Nangarhár a Kunar, které leží v blízkosti pákistánských hranic. Některé místní skupiny Tálibánu využily mezinárodního ohlasu tehdejšího Chalífátu v Sýrii a slíbily mu věrnost. Během rozpadu Chalífátu pak do Afghánistánu utekly desítky bojovníků ze Sýrie a Iráku.
Jádro ISKP v Afghánistánu údajně tvoří především tito příchozí a bývalí členové Tálibánu, jimž povstalecké hnutí přišlo nedostatečně radikální. V době největšího rozmachu mělo prý ISKP zhruba 3000 bojovníků. Vůdce Tálibánu se později od Dáeš distancoval a vyhlásil mu válku. V důsledku toho se v některých částech Afghánistánu mezi skupinami rozhořel boj.