Papež František na Kubě a ve Spojených státech

Filip Outrata

Ve znamení „revoluce něhy“ usiluje papež František o oteplení vztahů mezi Kubou a USA a do Spojených států přiváží některá kontroverzní témata. Na setkání s kubánskou opozicí ovšem nedošlo.

Návštěva papeže Františka na Kubě a ve Spojených státech je zatím poslední v řadě aktivit, kterými se argentinský pontifik snaží ovlivňovat svět kolem sebe, a to daleko za hranicemi vlastní církve. Návštěva na Kubě se odehrála v době historického oteplení vztahů mezi Kubou a Spojenými státy a dnešní hlava římskokatolické církve na to má nemalý vliv.

Stavět mosty mezi znepřátelenými stranami, zeměmi, systémy se vlastně zdá jako přirozený úkol pro někoho, jehož úřad nese tradiční titul „stavitel mostů“ (pontifex). Na Kubě se, zdá se, tímto mostem stalo slovo revoluce, všudypřítomné a pro kubánský režim posvátné. František, stejně jako jeho předchůdci Benedikt XVI. a Jan Pavel II., sloužil mši pro stovky tisíc věřících na havanském náměstí Revoluce, před obřími portréty Ernesta Che Guevary a dalších revolučních vůdců a (pouze pro tuto příležitost) také Ježíše Krista.

Součástí havanské bohoslužby byla i modlitba za úspěch jednání o ukončení konfliktu mezi vládou a revolučními guerillovými skupinami v Kolumbii. Tato jednání se (již od února 2012) konají v hlavním městě Kuby. František nyní vyzval obě strany konfliktu, vládu i levicové guerilly FARC, k tomu, aby nedopustily neúspěch mírových jednání, která již značně pokročila, ale přesto zatím nedospěla k cíli.

Třetí den své návštěvy v Santiagu de Cuba František mluvil o „revoluci něhy“, po vzoru patronky Kuby Panny Marie Caridad del Cobre. Síla a moc něhy, pomoci a solidarity, jako konkrétní projev následování Ježíše je Františkovo velké téma, které rozvinul již ve svém prvním významném dokumentu, exhortaci Evangelii Gaudium.

Revoluce něhy a několik stínů

×
Diskuse
September 24, 2015 v 16.57
Nejsem si jistá, zda si papež František náhodou nemyslí o disidentech komunistických zemí totéž jako Noam Chomsky.
TT
September 24, 2015 v 18.45
Pan Outrata zapomněl na uprchlíky,
kterými se papež František v poslední době také hodně zabýval. Jak v Evropě, tak v USA.

Kdyby pánům českým katolíkům jejich katolictví z huby do rukou přejíti ráčilo (parafráze Borovského), byl by problém českých kvót a přijímání uprchlíků vyřešen. Papež František volá po tom, aby si každá farnost a každý klášter vzali jednu uprchlickou rodinu. V ČR mají Římští a Řečtí Katolíci 3 137 farností a 261 domů pro řeholnice a řeholníky. Celkem by tedy podle papežského doporučení měli přijmout 3 398 rodin ze Sýrie. To je ca 10 - 12 tis. lidí. Než se to naplní, nemusí se ČR vůbec o uprchlíky starat a může se v klidu připravovat na větší imigrační vlnu...
JN
September 24, 2015 v 20.57
Pane Tožičko,
Jan Šibík, Filip Outrata nebo Petra Hůlová NEJSOU PROTI PŘIJÍMÁNÍ UPRCHLÍKŮ, nejsou proti poskytování pomoci uprchlíkům. Oni jen říkají něco, s čím Vy nesouhlasíte. To je všechno.
FO
September 24, 2015 v 21.52
T. Tožičkovi
je pravda, že aktuální vyjádření Františka k uprchlíkům se mi do článku nevešla, je tam shrnut jen jeho celkový postoj k uprchlíkům, od začátku jeho pontifikátu a návštěvy na Lampeduse. Stejně se mi tam nevešly ani jiné věci. Ale to, co uvádíte, v článku zřejmě být mělo.
TT
September 25, 2015 v 9.01
A co další náboženské komunity?
Kdyby na papeže Františka navázaly i další náboženské komunity, zvládla by Evropa současnou imigrační krizi naprosto bez problémů. Navíc by to napomohlo mezináboženskému dialogu.

Nenávist k islámu totiž posiluje protiináboženské tendence obecně.

A dalším krokem, na který papež také upozorňuje, je potřeba mezinárodní společné alce na podporu nejchudších obyvatel planety a nejohroženějších oblastí. A třeba naše země v to hanebným způsobem zaostává a odmítá plnit své mezinárodní závazky.
MP
September 25, 2015 v 12.51
P. Nusharte,
doufám, že vy máte stejné názory jako Hůlová, Outrata a Šibík...:)
JN
September 25, 2015 v 15.13
Martinu Plevovi
Nevím, zda mám stejné názory jako Petra Hůlová, Filip Outrata nebo Jan Šibík. Každopádně jsem pro pomoc a pro přijímání uprchlíků.
A naopak jsem proti tomu šílenství, které se okolo toho rozpoutalo a které neumožňuje natočit necenzurovanou reportáž. Trochu už to připomíná začínající čínskou Velkou kulturní revoluci.
JN
September 25, 2015 v 15.39
Rudým gardám
Ve starých lidovkách jsem četl esej Mnislava Zeleného Atapany, věnovanou tématu migrace. Hlásím, že je to závadné, hrubě to vybočuje ze schválené ideové linie. Vedle Hůlové, Outraty, Šibíka a Nusharta si na seznam zrádců a kolaborantů tedy připište i toho Zeleného Atapanu.
JN
September 25, 2015 v 15.49
Kdo je vlastně ten "velký kormidelník"?
Peter Sutherland? A kdo je v té "bandě čtyř"?