Gumový medvídek za každou spapanou lžičku jogurtu
Saša UhlováNedostatkem jídla naše děti naštěstí netrpí, problémem je spíše jejich nadváha. V každém případě platí, že jíst by měly moci tolik a jen tolik, kolik chtějí — množství spotřebovaného jídla nemá morální rozměr.
Nadváha trápí třetinu Čechů, jsme jeden z nejtlustších národů. V České republice přibylo školáků, kteří trpí obezitou nebo nadváhou. Malých tlouštíků přibývá, za patnáct let se jejich počet zčtyřnásobil, hlásají titulky novin. Zdá se, že Čechy trápí obezita a také pocit, že jejich děti málo jedí. Aspoň se to tak jeví z mého velice nezúčastněného pozorování na veřejných prostranstvích.
Babička, která honí svého vnoučka po hřišti a cpe mu lžičkou do pusy sladký jogurt, a za každou lžičku ho odmění gumovým medvídkem, je příkladem sice extrémním, ale jednak jsem to nedávno opravdu viděla, a jednak historka vyjadřuje onen zvláštní vztah k jídlu a stravování, který nás formuje už od dětství.
Neurotický vztah k žaludkům našich potomků je snad projevem kolektivního traumatu. Někde jsem četla, že je to pozůstatek z války, kdy byl opravdu hlad, nebo snad nedostatků ještě dřívějších. Jestli to opravdu trvá tak dlouho, než se kolektivní trauma zhojí, tak se máme na co těšit. Máme jich totiž celou řadu. Snaha přecpávat děti může být také vyjádřením něčeho jiného, čeho se nedostává. Strach z emocí a citové výchovy může vést k tomu, že chceme ukázat, že je přeci o děti dobře postaráno: Vždyť prospívají!
Děti toho přirozeně využívají a tak přibývá malých expertů, kteří jedí jen za určitých okolností, třeba když se dívají na pohádku, nebo zas jedí jen smažené, potkala jsem dokonce chlapce, který jedl jenom jeden druh sušenek. V oblastech, kde je skutečný nedostatek jídla, žádné dítě podobnými manýry netrpí.
Od koloběhu, kdy děti nutím do jídla a ony zas nutí mě vyvádět nejrůznější psí kusy, aby vůbec jedly, mě uchránily tři zlaté zdroje. Prvním byla věta v příšerně drahé a nesnesitelně zdravé kuchařce, jejíž recepty jsem nedokázala použít, ale koupě se vzhledem k moudru, jehož se mi dostalo, vyplatila. Předávám v parafrázi dál, a to zcela zdarma: Za množství jsou odpovědné děti, za výběr rodiče.
Druhou inspirací mi byla francouzská psychoanalytička Françoise Dolto, jejíž knihou jsem si u přátel na návštěvě listovala a dočetla se tam, že děti nejedí hezky ani ošklivě, ale jedí tolik, kolik potřebují. Množství jídla, které dítě zkonzumuje, nemá totiž morální rozměr. Není lepší, pokud sní hodně knedlíků (nebo cizrny) a není horší, pokud jí málo.
Nu a třetí větu, kterou jsem si po letech připomněla a ráda ji opakuju, pronesl Spejbl, když se spolu s Hurvínkem a Žerykem ztratili v lesíku a dostali hlad. Tentokrát cituju přesně: „Když má člověk hlad, tak si nevybírá.“
Zda jsem své děti do života uchránila od obezity, netuším, protože se mi zdá, že jedí hodně. Ale přístup, který simuluje, že život je boj o přežití, mi ušetřil celou řadu trápení a způsobil jen pár trapných chvil, když třeba jeden můj syn na návštěvě okomentoval velký výběr jídla: „To je jídla, to je jídla, na to nejsem zvyklý, my doma k večeři jíme jenom zbytky.“ (Pro sociálku, která vede můj spis, dodávám, že to tvrzení se nezakládá na pravdě. Ke zbytkům je vždy ještě něco dalšího. Třeba ředkvička.) Nebo když se další zvedl od jídla, přirozeně také na návštěvě, a pronesl: „Jdu jenom na záchod, mami, prosím tě, nesněz mi to!“
Představou, že děti musí jíst, nikoliv se teda přecpávat, kapánek stižena jsem. Sama jsem v dětsví prošla obdobím nejezení, že jsem tak vyhubla, až se mi páteř zhroutila do parádní skoliozy. A v dětské ortopedické léčebně v Brandýse nad Orlicí mi názorně předvedli, že množství snězeného jídla rozhodně morální rozměr MÁ - ovšem nejednalo se o gumové medvídky, ale o červené puntíky a červené puntíky v kolečku a černé puntíky a černé puntíky v kolečku. :-))))) - nebyla jsem tam podobně vychrtlá sama, takže asi existuje určitá skupina dětí, který jsou nutričně možná poněkud "nezodpovědný".
P. S. Nepíše se "spapat"?
Já jsem taky pro, aby se využívalo kuchařského umění pana Hlada, ale moje dobrotivá žena to občas špatně nese.
P.S. Píše se "spapat".
Opět pěkný článek.
Rozhodně se mi nezdá, že by obezita a vybíravost byla jednostranně zapříčiněna nucením do jídla v následku kolektivního traumatu. Tady možná bylo přání otcem myšlenky. Větší liberálnost povede jen ke stále větší vybíravosti, stejně jako tlačení a nucení do jídla. Co takhle prostě lepší režim, důslednost a management stravování? Mohli bychom se klidně vrátit k našim dobrým příručkám ze 60. let, ne vše, co vzniklo za socialismu je "fuj"...
Nelze také podcenit genetiku. Některé děti mají prostě k vybíravosti a odmítání jídla sklony, jiné to mají naopak.
No a ta výjimka: Jsou děti, které opravdu dobrovolně nejí úplně od malička. Pravidlo, že doktor Hlad vyléčí každé nechutenství má své výjimky. Poznal jsem děti, které skončily na kapačkách, když se rodiče řídili dobře míněnou radou takyodborníka, aby ho nechali vyhládnout, ten pud sebezáchovy se prosadí. Někdy taky ne a i malé děti jsou schopné umřít hlady i když mají co jíst.
Samozřejmě jsou to výjimky, většinou je to s nechutenstvím tak, jak to popisuje Saša Uhlová, je to jakási hra, kterou děti hrají s nejistými rodiči a chytří a sebejistí rodiče jako paní Uhlová se tomu dokážou vyhnout.
No a k tomu pravopisu: v Pravidlech č.j. je pravidlo, že "z" vyjadřuje změnu stavu nebo ukončení děje. A také jsou tam výjimky, kdy se slovo píše "podle ustáleného pravopisu" tak jak se to vyslovuje i když to tomu obecnému pravidlu odporuje. Mezi ně patří právě to paní Hájkovou zmíněné "sníst" a "sežrat". Dobře je to vidět tam, kde se ve slovech podobného váznamu "z" vyslovuje zněle. "Zdlábnout" nebo "zhltnout" - to je podobné tomu "zpapat", ale "shltnout" nebo "sdlábnout" se píše jen omylem.
Jinak si kladu otázku, co by paní Uhlová dělala, kdyby neměla tu touhu po blaženém nicnedělání, o které nedávno psala. Nejspíš by lámala skály, zreformovala školství a jen tak bokem se starala o dalších deset dětí.
A přestože na Google lze najít "spapat" i "zpapat" (ovšem to první vede: http://www.googlefight.com/index.php?word1=spapat&word2=zpapat), tak Ústav pro Jazyk Český říká "spapat": http://ssjc.ujc.cas.cz/search.php?heslo=spapat
Do sloupku jsem taky zapomněla napsat větu, že přílišné nucení může vyvolat reálné nechutenství.
A nakonec bych chtěla říct, že příklady nelenivé přílišné energie znám ze své rodiny a mohou z toho vzniknout velké věci, stejně jako to může mít na okolí dopad destrukční. Já sice nerada pracuju, ale vždycky se věnuju nějaké oblasti, ráda se dovzdělávám. Když se mi narodilo první dítě, přečetla jsem například všechny populárně naučné příručky a odborné knihy o výchově, které byly na českém trhu. A to všechno proto, abych nakonec zjistila (a potvrdili mi to i mnozí autoři těchto knih), že nejlepší je při výchově být sám sebou.
Dvě chyby v jednom titulku a jednom perexu jsou - aspoň tedy doufám - silný nadprůměr. Všem a Saši zvláště se omlouvám. Ranní spěch...
spapat - dok. dět. a expr. (co) k papat; sníst: musíš to s., děvenko (Slovník spisovného jazyka českého V, r-s, Academia, Praha 1989)
Mně třeba bylo jasné hned, že není "zpapat", ale "spapat", ale přiznám se, že když jde o jiné, v písemném projevu málo frekventované slovo, kupříkladu o slovo "zpatlat", tak tam si nejsem jistá, zda není lepší "spatlat". Možná může být obojí. Nemohl by se pan Jaroš podíval do slovníku spisovného jazyka českého?
Sdílet
Děkuji.