Profil čtenáře:
Olga Hubíková

OH
Profese:
Takhle kuchařka stravovací návyky nezmění.
Ona z nich naopak vychází.
Lidi ,.co se takhle stravovali. se tak prostě budou stravovat dál, akorát se více vyřádí při přípravě, a párek, co mívali léta s hořticí , budou jíst "na sto a jeden způsob".
Česká republika by svého Jamieho klidně mít mohla, třeba autorka téhle kuchařky:
https://www.kosmas.cz/knihy/184780/celorocni-planovaci-kucharka/
je schopná udělat i velmi levný jídelníček zdravý, vyvážený a ne příliš pracný.



A to vše jen proto, že autorovi bylo, jak sám přiznává, zatěžko řádně gůglit a spolehl se jen na to, co vidí a jaký názor si na viděné vytvořila jeho úzkoprsá maloměšťácká mysl.
Vůbec nepochopil, že VŠE bojuje proti neokolonialismu a neotřelým způsobem dláždí cestu pracovní síle z afrických zemí nejprve do nejprogresivnějších českých, později i evropských podniků. SŽDC, to je avantgarda! Třímá prapor revoluce, ostaní budou následovat.
která vyžaduje invenci, improvizaci, vlastní rozhodování, je komplexní, možná "polidštila opici", ale tupá jednotvárná činnost, rozkouskovaná a ehm - taylorizovaná - prostě debilizuje.

Ono je teda více zaměstnání, které dělá z lidí více i méně fachidioty, ale určité, vesměs právě velmi špatně placené práce, lidi, kteří je provádějí 8 - 12 hodin denně a ještě v hrůze, že když nebudou dost rychlí, přesní a loajální, tak o ni přijdou - mrzačí na těle i na duchu.

A naopak- omletý leč stále opomíjený fakt - ne každý, kdo nemá placené zaměstnání, je lenoch. Stačilo by docenit neplacenou práci.
Dávky mohou nebýt demotivační, tzn. nebýt až tak přespříliš štědré a snadno dostupné, že odrazují lidi od práce. Ale nemohou být motivační. Ani úplná zrušení dávek nedostane všechny do zaměstnání, protože to není možné - pro někoho práce není a někdo opravdu prostě za žádných podmínek zaměstnán nebude. Leda by pan Ševčík obnovil pracovní povinnost - ideálně oprášit paragraf o příživnictví.
Motivační může být slušná mzda a slušné pracovní podmínky.
Paní ministryně chce, domnívám se, zmrazením dávek a snahou o zvýšení minimální mzdy vytvořit podstatnější rozdíl mezi bídou na dávkách a bídou na minimální mzdě - tzn. zvýšit motivaci pracovat za minimální mzdu. JENŽE - Tím, že zmrazí životní minimum , předejde situaci, kdy člověk pracující za zvýšenou minimální mzdu bude mít stále nárok na dávky v hmotné nouzi. Takto si opravdu část lidí, kteří budou pracovat za minimální mzdu, finančně pohorší oproti situaci, kdy pracovali za původní minimální mzdu, ale k ní měli nárok ještě na dávky v hmotné nouzi. Jinými slovy - mírné navýšení mzdy za zachování životního minima jim může přivodit výrazný pokles životní úrovně. Čímž se stává kombinace navýšení minimální mzdy spolu se zmrazením životního minima ve vztahu k pracovní motivaci silně kontraproduktivní.
Nevím, zda jsem se vyjádřila srozumitelně.