Profil čtenáře:
Michal Špína

Profese: komparatista
"poté, co s ostudou odpadli dva mužští předchůdci [Evelyn Matthei]" —

to je složitější: ten jeden těsně prohrál primárky; zvítězil v nich Longueira, který je z ještě pravější strany než současný Piñera a ve snech k němu promlouvá Jaime Guzmán, autor Pinochetovy ústavy. Ten nicméně odstoupil oficiálně kvůli depresím, a deprese není ostuda, ale nemoc, což soudný člověk chápe, ať už je mu její nositel jakkoli protivný. — (Zároveň se ale říká, že to byl manévr a že tam Matthei dali proto, aby neprohráli tak drtivě.)
Teď letět musíme, kdo z nás ví ale kam?
Bez křídel letadla vyletět pod oblohu:
čas kroků přešel již a nevrátí se k nám,
chodec je bez síly a nepozvedne nohu.

Pablo Neruda

(to už je ale o lásce)
"Budoucnost rovněž vyžaduje humánní pohled na hospodářství a politiku, která by stále více a lépe vedla k účasti lidí [participación de las personas], vyhýbala se elitářství a vymýtila chudobu. Ať nikdo nepostrádá prostředky nezbytné k životu a ať je všem lidem zaručena důstojnost, bratrství a solidarita. To je cesta, kterou navrhuji."

[česky] http://radiovaticana.cz/clanek.php4?id=18625
[orig] http://www.infolatam.com/2013/07/27/discurso-del-papa-francisco-ante-politicos-y-representantes-sociales-de-brasil/

Finanční nezávislost? Není náhodou každé bohatství závislé na poměrech, z nichž vzešlo? Těžko potom očekávat skutečně záporný vztah k oněm poměrům, kterými v tomto případě byla 90. léta, a těžko nepovažovat představu o slunečním, v tomto případě slunečnicovém státu za bláhovou.
mně se ten článek taky líbí, i ten předchozí příběh od paní Zemančíkové.