Koalice Spolu zvedá prapory do boje
Patrik EichlerKoalice Spolu pokračuje i do příštích sněmovních voleb. Základem její rétoriky bude mobilizace demokratických sil proti rudé, proruské levici a populistům. Nově si TOP 09 nasazuje škrabošku zastánkyně sociálního smíru a veřejných služeb.
Dětské hřiště za otevřeným oknem pražského Mánesu dodávalo 28. října společnému vystoupení lídrů koalice Spolu idylickou atmosféru. Děti, pohyb a podzimní slunce vytvářely kulisu heslům o odpovědném vládnutí, hodnotách svobody a demokracie a potřebné modernizaci České republiky. Průhled oknem navozoval i pocit bezpečí, bez kterého by modernizace země vůbec nebyla možná.
Jediná demokratická politická síla?
Pozitivní motivy kampaně ODS, TOP 09 a KDU-ČSL na nejbližší týdny a měsíce jsou po poslední tiskové konferenci Petra Fialy, Markéty Pekarové Adamové a Marka Výborného jasné: modernizace, infrastruktura, svoboda, podnikatelé, bezpečí a moderní veřejné služby.
Zejména z úst předsedkyně TOP 09 přitom zaznívala slova donedávna neslýchaná: podnikatele potřebujeme nejen proto, že „dávají příležitost ostatním“ — těm, kdo u nich pracují, i těm, kdo u nich nakupují. Bez podnikatelů nemůže fungovat „to, co drží naši společnost pohromadě, to, že stát má možnost zajistit dobré služby, kvalitní veřejné služby všem svým občanům, všem generacím, ať už jde o vzdělávání, infrastrukturu, sociální služby, zdravotnictví“. Pokud „chceme být úspěšnou společností, musíme [do těchto služeb] investovat,“ mohli jsme slyšet od Markéty Pekarové Adamové.
Pomiňme, že TOP 09 byla vždy nejhlasitější zastánkyní rozpočtových škrtů a vytváření bariér v přístupu k veřejným službám — od svého vzniku prosazuje školné, nadstandardy i poplatky ve zdravotnictví, stále prosazuje privatizaci části prostředků na důchody. Na tiskové konferenci k uvedení předvolební spolupráce to byla právě předsedkyně TOP 09, a ne předseda KDU-ČSL, kdo hrál roli nezřetelného sociálního svědomí vlády.
„Sociální smír ve společnosti,“ zmiňovala předsedkyně TOP 09, „je obrovskou hodnotou a my se ho v naší vládě snažíme udržet“, sociální smír „má obrovskou hodnotu a obrovský smysl pro všechny“. Porovnejme si slova Markéty Pekarové Adamové s postojem odborové ČMKOS, podle které „vláda likviduje sociální smír“, a průběžně ohlašovanými stávkami v různých resortech.
Hlavní mobilizační moment kampaně Spolu v dalších měsících se ale stavu veřejných služeb a investic do nich týkat nebude. Příliš snadno by mohl kdokoli ukázat, že do školství vláda investovat nechce, část nákladů chce naopak přenést na obce, důchodový systém oslabuje i přes dílčí nesouhlas TOP 09 řízeného ministerstva zdravotnictví a v sociálních službách nechává zaměstnance pracovat za dvacet tisíc korun hrubého, aniž by se KDU-ČSL nějak zvlášť vzpěčovala.
Pod jakými prapory se ODS vydá na čele Spolu do boje, řekl Petr Fiala ve svém vystoupení během státního svátku zřetelně a opakovaně: „Volby na dlouho rozhodnou o podobě naší země. (…) Budou to volby naprosto zásadní, lidé budou rozhodovat o tom, jestli v naší zemi budou vládnout prodemokratické síly, které budou chtít posunout Česko kupředu, anebo se lidé nechají zlákat lživou propagandou levice, populistů a různých radikálních sil.“
Že ve volbách půjde o „střet mezi levicovým populismem na straně jedné a odpovědným vládnutím na straně druhé“, přizvukoval i předseda KDU-ČSL Marek Výborný.
Spolu se logicky drží své taktiky, podle které je jedinou demokratickou politickou silou — která může vyhrát volby. Proti Spolu má stát domněle sjednocený blok ANO, SPD a Stačilo!, proti kterému je třeba se sjednotit. Všichni, kdo nepatří na jednu nebo druhou stranu, mají propadnout středem. Starostové jako SOCDEM, piráti jako zelení, Přísaha s Motoristy i bez.
Prosazováním vlastního monopolu na demokracii, veřejné služby a odpovědné vládnutí bude Spolu stejně jako v několikeru předchozích voleb zastírat důležitost svých dlouhodobých politických cílů — různorodého oslabování veřejného státu, které naopak populistům otevírá dveře. Že už v tom příběhu skutečným protivníkem Spolu není „rudá“ levice, ale „modrá“ populistická pravice různých forem, by ve vládním vyprávění zbytečně rušilo a vytvářelo nežádoucí prostor věcným alternativám.
ANO, SPD a Stačilo! není "domněle", ale reálně (!) sjednocený blok; každopádně se na něm intenzivně pracuje s cílem spolehlivě čelit bloku "Anti-Babiš"; a jeho součástí bude i SOCDEM, pokud tato strana vstoupí do aliance se Stačilo!, na čemž se také intenzivně pracuje. Bohužel SOCDEM pozbyla veškerou představivost, jak se autenticky vymezit jak proti Spolu, tak proti hnutí ANO a konzervativně nacionální scéně, která se na jeho podporu formuje.
Jedná se o velmi heterogenní množinu populistických stran, jejíž prvky domněle nedisponují koaličním potenciálem přesahujícím za ostatní prvky této množiny. Domněle nedisponují, protože opravdu nejsem jediný, kdo považuje za nejpravděpodobnější povolební koalici ODSANO. ODS se, jak víme, nikdy necítila příliš vázána tím, co před volbami vyprávěla voličům, pokud nešlo o ekonomické zájmy některých, jediná spolehlivá čst programu bylo u této strany vždy jen ODSÁvaNí.
Babiš je politický pragmatik a proč vytvářet koalici pytle blech, když by stačilo jen SPD nebo jen Stačilo!, event. vyjednat s jedním z těchto subjektů podporu menšinové vlády.
Populistická funkce strašáka podobného bloku v předvolebním žvanění ODS je evidentní, v tom má Patrik Eichler pravdu a musíme ho zvažovat jak jeden z černých scénářů, ale reálný není a bohdá nebude.