Nová čísla z Atlasu daňových rájů: stát ztrácí miliardy ročně
Anna AbsolonováV daňových rájích mizí každý rok přes pět procent daně z příjmu právnických osob. Boj s odlivem peněz komplikuje především nedostatek informací a malá transparentnost. Nově může pomoct globální minimální daň.
Pokud by české firmy neodkláněly své zisky do daňových rájů, vybrala by Česká republika každý rok na daních z příjmu právnických osob přinejmenším o pět a půl procenta více, než vybírá nyní. Vyplývá to z dat nového mezinárodní projektu s názvem The Atlas of the Offshore World neboli Atlas daňových rájů, který celosvětové daňové úniky a přesuny bohatství do takzvaných daňových rájů mapuje.
Za daňové ráje jsou označovány země, ve kterých platí pro firmy výrazně nižší daňová povinnost než v zemích, kde vykonávají svou ekonomickou činnost. Firma v takovém případě převádí svůj zisk na nadnárodní společnost v daňovém ráji, aby se vyhnula placení vyšších daní.
Pět a půl procenta ušlých daní se může jevit jako ne až tak významné číslo. Při pohledu na konkrétní sumy ale můžeme vidět, že se jedná o několik miliard, které Česká republika ztrácí. Například v roce 2020, ze kdy pocházejí poslední data uvedená v Atlasu daňových rájů, „chybělo“ ve státní kase 8,7 miliard korun, o rok dříve dokonce 11 miliard. Pro srovnání: ve druhém případě jde o stejnou částku, jakou má do rozpočtu přinést výnos ze znovuzavedení spoluúčasti zaměstnanců na nemocenském pojištění.
„Pokles v roce 2020 byl pravděpodobně způsobený pandemií koronaviru, která se podepsala na úpadku celé ekonomiky. Poměrově totiž zůstaly ztráty meziročně stejné,“ hodnotí tento vývoj ekonom Petr Janský z Institutu ekonomických studií na Karlově univerzitě, který se na téma daňových rájů specializuje.
Většina z takto ušlých peněz mizí v daňových rájích v rámci Evropské unie. Jsou jimi například Irsko, Malta, Kypr nebo státy Beneluxu. Jen jedno procento připadá na daňové ráje mimo unii.
V porovnání s ostatními státy střední Evropy je na tom Česká republika podobně jako Slovensko a Polsko. V těchto státech uniká podle Atlasu daňových rájů zdanění pět a půl, respektive šest procent příjmů nadnárodních firem. O něco více je to v Rakousku, kde stát přichází o devět procent.