Bašta, Okamura, Babiš: boj o hlasy z Václaváku
Aleš MichalPo debaklu Jaroslava Bašty v prezidentských volbách bude o hlasy občanů, kteří dosud podporovali SPD a „vlastenecké“ iniciativy, usilovat Andrej Babiš. Ve své kampani proto výrazně pracuje s emocemi strachu a úzkosti.
Voliči v prvním kole prezidentských voleb vyslali do finálového souboje Andreje Babiše a Petra Pavla. Záhy po vyhlášení výsledků se v ulicích objevily modifikované billboardy z Babišovy poslední fáze kampaně, jež se snaží vzývat nacionalistického ducha. Dávají tušit, že se tým bývalého premiéra rozhodl jít cestou vyšlapanou Milošem Zemanem.
Tato strategie je velmi racionální: Babiš potřebuje ve volbách oslovit ty, které se povedlo zvednout ze židle právě dosluhujícímu prezidentovi. Mimochodem, tato skupina se v situaci historicky nejnižší důvěry v prezidenta rozhodně zcela nepřekrývá s množinou jeho současných fanoušků. Situace oproti letům 2013 i 2018 je přece jen odlišná.
Andrej Babiš se pokouší využívat emocí strachu a úzkosti, se kterými obvykle pracuje kampaň SPD. Je to jedna z jeho strategií, kombinovaná s rámováním Pavla jako provládního kandidáta a člověka s pochybnou minulostí.
Komentář●Jakub Patočka
Proč volit Babiše? Jako jediný reálně nabízí pokračování posledních dvaceti let
Volby mimo jiné ukázaly, že pro Okamurovy podporovatele není Babiš vůbec nepřijatelný. Naopak, ti byli schopni — stejně jako mnozí další — i v prvním kole uvažovat strategicky, a houfně tak podpořili kandidáta, který má podle nich největší (a reálné) šance zasahovat do dění ve Strakově akademii. Ani přes mohutnou podporu vedení SPD i mnoha oblastních organizací totiž takovým kandidátem nebyl Jaroslav Bašta.
Našlo se necelých 250 000 voličů, které Bašta neodradil v televizních debatách (ačkoliv ty mu ve výsledku uškodily) a kteří slyšeli na mimoústavní slib o odvolání vlády. Přestože dával jasná sdělení podpořená masivní kampaní na sociálních sítích, voliči dali přednost jiným.
To, že by mohl Jaroslav Bašta dosáhnout dvouciferného výsledku, se celkem jasně vyjevilo jako zbožné přání. Často těch, kteří si přáli, aby tím signifikantně ohrozil Andreje Babiše.
Vlna Baštova růstu byla totiž zřejmě značně virtuální, spjatá s trendy pozornosti na sociálních sítích. Ne, že by tento aspekt kampaně nebyl důležitý — v online prostoru se odehrává mnoho aktivit skupin, které by pro Baštu mohly být zajímavé. Řada politiků, stran a politických proudů ale už ví, že virtuální pozornost zdaleka neodráží reálnou podporu ve volebních místnostech.
Bašta navíc i v tomto prostoru fungoval v době, kdy to ještě nebylo tolik důležité. Velkou pozornost vyvolal jeho novoroční projev, který hojně sdíleli nejen členové SPD, ale i třeba lídr proruských demonstrací na Václavském náměstí Ladislav Vrabel. Dobrou polohu si našel i v debatě na CNN Prima News, která se však odehrála více než týden před otevřením volebních místností.