Jeanette Hofmann: Jak zkrotit digitální giganty
Lukáš SenftNěmecká profesorka digitální politiky Jeanette Hofmann hovoří v pátém díle podcastové série Screenshot o tom, co mohou demokratické instituce učinit tváří v tvář rostoucí moci digitálních korporací.
Nejen energetika, ale čím dál více i digitální sféra vyvolávají naléhavé otázky zpochybňující populární koncept nedotknutelnosti soukromého vlastnictví. Naše data sbíhající se v rukou digitálních korporací, které se dokáží účinně bránit veřejné kontrole a státním regulacím, mohou být rozbuškou.
Německá profesorka digitální politiky Jeanette Hofmann se zabývá tím, jak propojit fungování digitálních korporací se zájmy demokratických společností, a co mohou naše instituce dělat. V podcastu Lukáše Senfta ji provází výzkumnice na poli společenských dopadů digitálních technologií Kateřina Smejkalová z pražského zastoupení Friedrich-Ebert-Stiftung.
Podcastová série Screenshot přináší to nejzajímavější z debat a diskusí Inspiračního fóra, zastavuje se u společenských fenoménů a pomáhá složit ucelenější obraz dnešního světa.
Každým dílem třetí série provází publicista a antropolog Lukáš Senft, který představí šestici nejinspirativnějších myslitelů a myslitelek současnosti.
Série startuje americkou filosofkou a legendou feminismu Judith Butler. Novému pohledu na svět práce se bude věnovat kanadský politolog Nick Srnicek, roli člověka v životě na planetě zase ekolog David Abram.
Nové díly najdete každou středu kromě Deníku Referendum také na webu www.inspiracniforum.cz/podcasty a v podcastových aplikacích Apple Podcast, Google Podcast a Spotify.