Carlota Sanz Ruiz: Ekonomie koblihy — mezi chudobou a katastrofou
Lukáš SenftVe čtvrtém díle podcastové série Screenshot představuje Carlota Sanz Ruiz organizaci Akční laboratoř koblihové ekonomie, jejímž cílem je tento hospodářský koncept úspěšně a plošně implementovat.
Vymyslet úderný a provokativní název pro teoretický koncept patří mezi první rady pro výzkumníky, jak uspět na trhu myšlenek. Ekonomie koblihy ale není jen další zbytečnou teorií, jak ekonomicky napravit svět hroutící se pod náporem neutuchající snahy o hospodářský růst. Názorný model, jak vyvážit dobrou kvalitu života s limity přírody a planety, dnes zavádí do praxe mnoho světových metropolí a regionů. Stojí za tím španělská ekonomka Carlota Sanz Ruiz, která založila globální organizaci Akční laboratoř koblihové ekonomie spolu s autorkou konceptu Kate Raworth. Soustředí se právě na jeho praktické využití, šíření a dodržování.
Podcastová série Screenshot přináší to nejzajímavější z debat a diskusí Inspiračního fóra, zastavuje se u společenských fenoménů a pomáhá složit ucelenější obraz dnešního světa.
Každým dílem třetí série provází publicista a antropolog Lukáš Senft, který představí šestici nejinspirativnějších myslitelů a myslitelek současnosti.
Série startuje americkou filosofkou a legendou feminismu Judith Butler. Novému pohledu na svět práce se bude věnovat kanadský politolog Nick Srnicek, roli člověka v životě na planetě zase ekolog David Abram.
Nové díly najdete každou středu kromě Deníku Referendum také na webu www.inspiracniforum.cz/podcasty a v podcastových aplikacích Apple Podcast, Google Podcast a Spotify.