Zbavit se Babiše? Kupme mu lístek do Bratislavy
Radek KubalaSlovenský stát v posledních měsících silně zatápí zkorumpovaným politikům ze SMERu, extremistům i oligarchům. Český stát je vůči prominentům moc měkký. Andreje Babiše se proto nejspíš zbavíme jen tak, že jej předhodíme Slovákům.
Při pohledu z dálky sousední Slovensko poslední měsíce připomíná Itálii počátku devadesátých let, kdy tamní policie vytáhla v rámci akce mani pulite (čisté ruce) do boje proti zkorumpovaným politikům. Jen za poslední týdny slovenská policie obvinila a krátce i vazebně stíhala několik vrcholných politiků.
Mezi nimi i bývalého premiéra Roberta Fica, kterého od vazby zachránilo hlasování slovenské Národné rady, či jeho tehdejšího ministra vnitra Roberta Kaliňáka (oba SMER). Obvinění jsou ze založení skupiny organizovaného zločinu. V pondělí policie na čas zadržela i bývalého soudce nejvyššího soudu a kandidáta na prezidenta Štefana Harabina, kterého stíhá kvůli extremismu.
Není to poprvé, co si slovenský stát došlápl na lidi, kteří se roky zdáli jako nedotknutelní. Po vraždě novináře Jána Kuciaka soud už stihl poslat do vězení prominentního podnikatele Mariana Kočnera, usvědčeného z několika podvodů a v současnosti stíhaného za objednání Kuciakovy vraždy. Někdejší vůdce slovenských neonacistů Marian Kotleba už nemůže do Národné rady. Přišel totiž o mandát, když byl usvědčený právě z propagace nacismu.
Samozřejmě není jasné, jestli stíhání Fica a Kaliňáka dopadne podobně jako případ stíhání oligarchy Jaroslava Haščáka, kterého bez soudu zprostil obvinění tamní generální prokurátor. Tuto pravomoc, kterou český nejvyšší státní zástupce nemá, mnozí politici posléze kritizovali. Každopádně je jasné, že slovenská policie se cítí v době po konci vlády SMERu natolik sebevědomá, že se nebojí sáhnout do nejvyšších pater politiky i byznysu.
Kromě kompletní proměny politického klimatu po vraždě novináře Jána Kuciaka za to může jistě i vliv nové koalice vedené hnutím OLaNO Igora Matoviče. Právě uvolnění rukou slovenské policii je jedním z mála úspěchů vlád Igora Matoviče a současného premiéra Eduarda Hegera.
Proč o tom píšu?
Politická situace v tuzemsku se může na první pohled zdát podobná. Skončila éra jednoho hegemona, spojeného s různými korupčními kauzami a podezřelým jednáním. Andrej Babiš (ANO) — podobně jako zástupci SMERu — systematicky využíval státní aparát ve svůj prospěch, zneužíval evropské dotace, jeho firma zřejmě otrávila Bečvu a existuje vážné podezření, že svého syna odklidil na Krym proti jeho vůli, aby nemohl svědčit v kauze Čapí hnízdo. A kolik jen toho ještě nevíme?
Bývalý český premiér však v současné době podobné problémy, jako jeho tehdejší kolega na Slovensku, neřeší. Naopak, prohání se po republice v obytňáku a vesele si vede prezidentskou kampaň. A nejen to.
Deagrofertizace státní správy slibovaná všemi opozičními stranami se zkrátka neděje. Babišův muž pro ochranu Agrofertu před ekologickými sankcemi Erik Geuss stále sedí v čele České inspekce životního prostředí. Guvernérem ČNB se stane bývalý Babišův poradce Aleš Michl. Lidé Babišovy éry zůstávají zabetonovaní ve státní správě kvůli služebnímu zákonu.
A Babiš, namísto přípravy obhajoby s právníky, čile „maká“ na tom, až ho diletantismus současné vlády opět přivede k moci…
Zatímco slovenská vláda a policie vedle toho dělá všechno pro to, aby lidem navrátily pošramocenou důvěru v právní stát, naši zástupci nezvládají ani slibovaný boj proti korupci a deagrofertizaci státní správy. Policie si navrch dělá ostudu s vyšetřováním otravy Bečvy.
Naše největší šance na zbavení se Andreje Babiše tak nejspíš v současnosti spočívá v tom, že mu koupíme lístek na rychlík Hungaria se zastávkou v Bratislavě. Nebo by Brňáci mohli vyměnit směrovky na silnicích, a odklonit tak Babišovu karavanu směrem na jihovýchod. V krajním případě lze Slovensku vyhlásit válku a pak se našimi bratry nechat záměrně okupovat.
Slovenský stát má v současnosti zkrátka mnohem větší kompetenci bojovat se zkorumpovanými politiky a oligarchy než ten český.