Invaze na Ukrajinu po šesti týdnech: sever již takřka bez Rusů, na východě pohyb
Petr JedličkaVedle Kyjevské oblasti se interventi stáhli už i od Černihiva a z většiny Sumské oblasti. Na okraji severního Donbasu se jim však podařilo dobýt město Izjum a posunout frontu na jih. Zoufalé boje pokračují stále i v azovském Mariupolu.
Svižným tempem pokračuje stahování ruských jednotek ze severu Ukrajiny zahájené v minulém týdnu. O prvním dubnovém víkendu byla vyklizena již celá Kyjevská oblast. Do úterý 6. dubna pak také Černihivská a většina Sumské oblasti. Ruské jednotky ustupují samy až za běloruské či ruské hranice. V podání Moskvy jde o gesto, které má posílit důvěru při probíhajících rozhovorech o příměří. V podání Kyjeva jde o ústup vynucený ztrátami, které interventům způsobily předchozí boje.
Hned z několika takto osvobozených malých měst hlásí obránci stopy vraždění civilního obyvatelstva. Největší pozornost v posledních dnech poutaly nálezy údajně stovek těl se spoutanýma rukama na kyjevských příměstích Buča a Boroďanka. Západní spojenci Ukrajiny mluví o válečných zločinech, administrativa prezidenta Zelenského přímo o genocidních praktikách.
Na osvobozená území dorazila též v minulých dnech řada reportérů z globálních médií, kteří popisují destrukci celých bloků domů a — slovy zpravodajů britského Guardianu — „stopy systematického loupení, případy mučení a znásilňování“.
Ukrajinští diplomaté se snaží podnítit vyšetřování válečných zločinů v rámci OSN. Americký prezident Biden uvedl, že jeho ruský protějšek Putin by měl stanout před soudem. Rusko ani USA ovšem Římský statut, který zakládá autoritu odpovědného Mezinárodního trestního soudu v Haagu, dosud neratifikovaly.
Z jihozápadní fronty mezi městy Mikolajiv a Cherson hlásí Ukrajinci další dílčí úspěchy v podobě osvobození několika vesnic. Samotné město Cherson je nicméně stále v ruských rukou a ukrajinské jednotky nedobyly ani jeho západní příměstí. Podobně vypadá situace kousek na severovýchod na frontě na pravém břehu Dněpru — ruský postup na sever do Dněpropetrovské oblasti se podařilo zastavit, protiofenzíva zde ale postupuje jen zvolna.
Úspěchy interventů
Interventi dosáhli v minulých dnech největších úspěchů na severodonbaské frontě, respektive u města Izjum na jihozápadě Charkovské oblasti. Izjum na řece Doněc představovalo zadní bránu do severního Donbasu. Bojovalo se o něj celkem tři týdny a 1. dubna bylo definitivně dobyto.
V úterý 6. dubna již vedla přilehlá fronta přes vesnice Bražkivka, Sulyhivka a Dovhenske přibližně patnáct kilometrů jižně od Izjumu. Interventi se snažili probít jak směrem na jihozápad k městu Barvinkove, tak na jihovýchod směrem na Slavjansk — správní středisko severního Donbasu.
Souběžně s těmito boji pokračovalo na jihu u Azovského moře dobývání přístavu Mariupol, kde interventi postupují už týdny po jednotlivých ulicích, dům od domu. Síly obklíčených obránců se zde pomalu vyčerpávají. Kdysi 400tisícové město je blízko úplnému zničení.
Vlastní donbaská fronta — někdejší linie příměří mezi separatistickými republikami a zbytkem Ukrajiny, dosud opevněná — byla už v minulých týdnech prolomena na třech místech mezi Donětskem a Horlivkou a též severněji u města Popasna. Ani na jednom z těchto míst však interventi zatím nedokázali postoupit dále.
Vcelku stabilní je aktuálně také záporožská fronta, kde se ruský postup zastavil na linii Kamjanske — Orichiv — Huliaipole — Velká Novosilka — Vuhledar. Obránci ji drží soustavně víceméně od druhé poloviny března.
Poziční boje se vedou i ve zbytku Luhanské oblasti, stále na linii Kreminna, Rubižné, Severodoněck, Lysyčansk.
Další sankce a perspektivy
Analytikové serverů jako UnderstandingWar.org či MilitaryLand.net soudí, že Rusko doposud nenasadilo na Donbas v podstatě žádné jednotky z těch, které stáhlo ze severu Ukrajiny. Již však dorazily první posily z Kavkazu. V Rusku také aktuálně nastupují další branecké ročníky a přezbrojuje se technika. Větší část analytiků má tak za to, že další ofenzívy ještě přijdou.
Severoatlantická aliance stále odmítá poskytnout Ukrajině požadovanou leteckou ochranu (bezletovou zónu), diskutuje se ale už o dodávkách sofistikovanějších zbraní než jen ručních protileteckých a protitankových. Spojené státy nabídly Ukrajině dalších 100 milionů vojenské pomoci. Česká republika se rozhodla poslat několik desítek nepoužívaných tanků.
Ve strukturách EU se aktuálně diskutuje o dalším sankčním balíčku, jímž by se mimo jiné zakázal dovoz ruského uhlí. Bidenova vláda v USA zvažuje úplnou blokaci ruských investic. Státy EU vypověděly jenom za poslední týden na dvě stě dalších pracovníků z ruských ambasád.
Pro nejbližší dny a týdny se všeobecně očekává konečné dobytí Mariupolu a další posun front na severním Donbase, zejména od severozápadu k městu Slavjansk. Dokud se ruská armáda nepřipraví k dalším případným ofenzívám, nebo nedohodne nějaké příměří, povedou se největší boje právě v této oblasti.