Evropská komise představila návrh směrnice upravující platformovou práci
Šárka HomfrayPrací pro různé digitální platformy se jen v České republice živí statisíce lidí. Jejich pracovněprávní status je však dosud nejasný. Problém by měla vyřešit směrnice Evropské unie. Její první návrh byl zveřejněn minulý týden.
V minulém týdnu zveřejnila Evropská komise dlouho očekávaný první návrh směrnice o pracovních podmínkách v tzv. platformové práci. Přípravě návrhu předcházely dlouhé konzultace i množství expertní práce a vychází rovněž ze zhruba stovky soudních sporů, které již v rámci členských států Evropské unie v souvislosti s postavením platformových pracovníků proběhly.
Ačkoli návrh v průběhu projednávání nepochybně dozná změn, už v tuto chvíli lze konstatovat, že půjde o odvážnou regulaci, která mimo jiné může zahýbat platformovým trhem v rámci celé EU.
Co a proč se reguluje
Digitální ekonomika je široký pojem, platformová ekonomika pak tvoří pouze její určitou část. Návrh směrnice se nesoustřeďuje ani na celou oblast digitálních platforem, ty, které se vážou zejména k majetku (typicky krátkodobé pronájmy nebo sdílení aut bez řidiče) jsou z návrhu výslovně vyjmuty. Text se zaměřuje na platformy, které nabízejí práci, a to jak tu, která se odehrává čistě online (např. překlady), tak tu, která probíhá v „reálném“ světě, v určité lokalitě (typicky donášky jídla nebo alternativní taxislužba).
Postavení platformových zaměstnanců je doposud neregulované, přesněji řečeno, není regulováno nijak specificky. Jádrem debaty o jejich postavení je otázka, zda se jedná o zaměstnance či o samostatné podnikatele. Z dosavadních zjištění a různých kauz je nepochybné, že i u pracovníků, jejichž zapojení vykazuje řadu znaků závislé práce, je silná tendence je vytlačit z takové pozice a s tím spojené pracovněprávní legislativy.
Jedním z důležitých principů zakotvených v Evropském pilíři sociálních práv je však právo pracujících na spravedlivé a rovné zacházení co se pracovních podmínek týče a také přístup k sociální ochraně bez ohledu na typ a délku trvání pracovního vztahu. Nesprávná klasifikace pracovníků jako freelancerů jim však přesně tato práva (a některá další) odpírá.