První úspěch žaloby na Polsko. Těžba uhlí v dole Turów musí okamžitě skončit
Lucie ČejkováSoudní dvůr Evropské unie dnes na návrh České republiky nařídil bezodkladně zastavit těžbu v příhraničním hnědouhelném dole Turów. Těžaři nesmějí získávat žádné další uhlí do doby, než soudci spor mezi Českou republikou a Polskem rozhodnou.
Těžba v hnědouhelném dole Turów musí ihned přestat a žádné další uhlí se nesmí těžit alespoň do doby, než Soudní dvůr Evropské unie rozhodne o žalobě České republiky na Polsko. Vyplývá to z unesení, které dnes unijní soud zveřejnil. Vyhověl tak požadavku české vlády, která zastavení těžby požadovala.
„Je dostatečně pravděpodobné, že pokračování těžby hnědého uhlí v dole Turów až do vyhlášení konečného rozsudku by mohlo mít negativní dopad na hladinu podzemních vod nacházejících se na českém území,“ píše se v odůvodnění předběžného opatření. Podle dokumentu zároveň Polsko neprokázalo, že by pozastavení těžby v dole Turów skutečně způsobilo „ohrožení jeho energetické bezpečnosti, dodávek elektrické energie polským spotřebitelům či přeshraničního obchodu s elektrickou energií“.
Rozhodnutí soudu přivítali ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). „Za všechny naše občany jsem nesmírně rád a děkuji v tuto chvíli všem, kteří nám pomáhají v právní bitvě za naše zdravé životní prostředí,“ uvedl Brabec.
Ačkoli soud upozornil, že předběžné opatření nijak nepředjímá konečný rozsudek, pro Českou republiku a hlavně pro obyvatele žijící v bezprostředním okolí dolu jde o první úspěch v dlouholetém sporu. Opatření soudu zároveň přichází jen několik týdnu poté, co polská vláda navzdory české žalobě prodloužila státní firmě PGE licenci na těžbu uhlí v dole Turów až do roku 2044. Pokud by však nyní těžba pokračovala i přes nařízení soudního dvora Evropské unie, Polsku by hrozily vysoké pokuty.
„Soudní zastavení těžby přišlo doslova pět minut po dvanácté. Někteří lidé v nejbližších obcích žijí v permanentním strachu o pitnou vodu — především ti, kdo jsou závislí na svých studnách. Ve společném vodním zdroji na Uhelné klesá hladina vody o několik metrů ročně, obec by se tak mohla ocitnout na suchu v jedné chvíli jako celek,“ popsal situaci v příhraničí Milan Starec, obyvatel obce Uhelná.
Příkaz k zastavení těžby přivítala i koordinátorka kampaně Greenpeace Nikol Krejčová. „Vítáme předběžné opatření Soudního dvora Evropské unie, které konečně zajišťuje spravedlnost pro zasažené místní na české straně i všechny Evropany, kteří dodržují zákony. Doufáme, že se firma PGE nyní postaví k rozhodnutí čelem a zajistí, aby její zaměstnanci z komplexu Turów nepřišli o své peníze a že jim i po uzavření dolu bude vyplácet nezkrácený plat,“ uvedla.
Česká vláda po tlaku ekologů a veřejnosti zažalovala Polsko kvůli těžbě v dole Turów na konci února. V Deníku Referendum jsme v seriálu Případ Turów popsali mimo jiné to, proč se tak stalo až po pěti letech trvání přeshraničního sporu a jak celá kauza dokazuje neschopnost Evropské unie vymáhat dodržování směrnic, které si sama nastavila.
Polská strana těžbu už dříve hájila tím, že pokračování prací v dole odpovídá „racionálnímu nakládání se zdroji“ a slouží polskému veřejnému zájmu. Konečný rozsudek o žalobě České republiky na Polsko by měl Soudí dvůr Evropské unie vynést během několika příštích měsíců.